Hogy lesz ebből hatalmas traktoros tüntetés?

Szántás Németországban (Fotó: Ehrecke/Pixabay.com)

Nem akarja az észt osztani, de azért néhány kérdés azért nyitva maradt az augusztus 20-ára ígért traktoros demonstrációval kapcsolatban – írja Facebook-oldalán Jámbor András,  Ferencváros és Józsefváros országgyűlési képviselője, a Szikra Mozgalom alapítója.

Jámbor ugyanis nem érzi reálinak, hogy a „semmiből”, bármilyen látható szervezeti háttér nélkül 1800 traktor látogatna el szombaton a fővárosba. Ahogy az sem tartja valószínűnek, hogy ezzel egy időben 100 helyszínen országos demonstrációra kerülne sor. A politikus szeretné tudni, hogy hol lesznek ezek a vidéki tüntetések, és ha mely gazdaszervezetek támogatják a tüntetéssorozatot – már ha vannak egyáltalán támogatói. Posztjában Jámbor András felidézte, hogy 2006 őszén, a Fidesz és a MaGOSZ által szervezett fővárosi tüntetésre összesen 600 traktort és 5000 embert vártak – most pedig látható szervezettség nélkül ennek a többszörösét ígérik.

A tiltás ellenére is jönnek?

A Facebookon meghirdetett gazdafelvonulást az egykor az MSZP-ben és a DK-ban is megforduló, jelenleg független szegedi önkormányzati képviselő, Szabó Bálint jelentette be. Szabó óriási gazdatüntetést tervez augusztus 20-ra, társaival pedig annak ellenére is a rakpartokra és a Belvárosba vonulna, hogy a rendőrség nem ott jelölte ki a demonstráció helyszínét; ráadásul, a rakpartokon vonulnának fel az állami ünnepség és tűzijáték látogatói is.

A hatóság a Dózsa György út két külső sávjának területén, 3855 méter hosszan jelölte ki a „traktoros tüntetés” útvonalát. A szegedi képviselő a közösségi oldalán megosztott képek alapján most, péntek délután is egyeztetett az ORFK Teve utcai székházában.

Augusztus 20-i gazdatüntetés: nem mehetnek a traktorok a rakpartokra és a Belvárosba
Magyar Hang

Augusztus 20-i gazdatüntetés: nem mehetnek a traktorok a rakpartokra és a Belvárosba

De a szervezők ragaszkodnak az eredeti tervhez, és vonulnának a traktorokkal Budapest belvárosában és a rakpartokon.

Beszédes lehet, az Országos Gazdatüntetés néven meghirdetett eseményen kicsivel több, mint hétszázan jelezték részvételüket és hétezren, hogy érdekli őket a demonstráció. Ez elmaradt a beharangozott nagyságrendtől, de a tüntetéshez mások is csatlakozhatnak. A Magyar Hang próbálta elérni Szabó Bálintot, hogy demonstráció várható méreteiről, a rendőrségi egyeztetés részleteiről kérdezzük, hívásunkat azonban nem fogadta.

 

Frissítés: itt a jegyzőkönyv

 

Szabó Bálint később közösségi oldalán osztotta meg a rendőrséggel történt egyeztetésről készített jegyzőkönyvet. Ebből megtudhatjuk, hogy Szabó, a rendezvény egyedüli főszervezőjeként a teljes pesti alsó rakpartot igénybe venné a traktoros tüntetéshez; 2200 autó és 1800 traktor, valamint több tízezer résztvevő felvonulására számít, bár a jegyzőkönyvben időnként ennél néha nagyságrendekkel kevesebb várható demonstrálót is említ. A szervezővel tárgyaló hadnagy arra is felhívta a képviselő figyelmét, hogy a tervezett útvonalra és területre már bejelentették az állami ünnepséget, aminek kivitelezése nem sérülhet. Szabó ezt is tudomásul vette.

 

 

Kalandos életút

Szabó neve már a kétezres évek elején felbukkant a hírekben: előbb a Fiatal Baloldal Vas megyei elnökeként szállt szembe helyi MSZP-s politikusokkal, egy szavazatvásárlási ügyben, majd állítása szerint megfenyegették és meg is erőszakolták ismeretlen tettesek. 2013-ban mint az „öszödi koronatanú” került a sajtóba, állítása szerint jelen volt, amikor politikusok mérlegelték a beszéd nyilvános megjelentetését. Később a Szeviép-ügy károsultjait képviselte, a covid-járvány idején pedig a szegedi Anna-kútnál autójával tartóztatta fel a villamost. Úgy gondolta ugyanis, hogy a koronavírus terjedése miatt a városban le kellene állítani a közösségi közlekedést. Később eltűnéséről, majd előkerüléséről értesülhettünk, a közelmúlt fejleménye pedig, hogy a Magyar Lúd- és a Magyar Kacsaszövetségben furcsa körülmények között egyaránt elnökké választották Szabót.

A politikusról írt portrécikkünket ide kattintva olvashatja el.