
Jámbor András, Józsefváros és Ferencváros független országgyűlési képviselője arról nyújtott be költségvetési módosító javaslatot, hogy szüntessék meg a Szuverenitásvédelmi Hivatalt, a számára előirányzott forrásokat pedig egy külföldi támogatásokat helyettesítő pályázati alap formájában kapják meg az említett civilek és sajtótermékek.
A Facebookra feltöltött videójában a képviselő arra hívta fel a figyelmet, hogy idén 6,2 milliárd forintra – azaz a tavalyi duplájára – emelik a Szuverenitásvédelmi Hivatal költségvetését, ez a pénz pedig több, mint amennyit a Hivatal által összegyűjtött szervezetek külföldről támogatásként kaptak. „Ez tudható, ugyanis ezeknek a szervezeteknek átlátható a költségvetésük, bárki megnézheti az interneten” – jelentette ki Jámbor. Mint hozzátette, ha a Fidesznek tényleg nem politikai szándékai vannak, ha nem az a célja, hogy tönkretegye a civileket és a független sajtót, akkor segíteni kell abban, hogy ezek a szervezetek a pályázati forrásokat vagy akár a külföldről érkező támogatást kiválthassák magyar támogatásra.
– Ha pedig ez megtörténik, semmi szükség a Szuverenitásvédelmi Hivatalra, így az a 6,2 milliárd forint átcsoportosítható ezen civileknek és sajtótermékeknek. A független sajtó és a közhasznú tevékenységet végző civil szervezetek működése ugyanis össztársadalmi érdek – szögezte le. Szerinte e szervezeteket ellehetetlenítés és megbélyegzés helyett támogatni kell. Jámbor András módosító javaslata ezért a Szuverenitásvédelmi Hivatal számára előirányzott forrásokat egy külföldi támogatásokat helyettesítő pályázati alap formájában erre a célra csoportosítja át.
Kedden tárgyalta az Országgyűlés „a közélet átláthatóságáról” címet viselő, valójában a kormánykritikus sajtó és a civilek megfélemlítését és ellehetetlenítését lehetővé tévő törvényjavaslatot. Az ellehetetlenítési vagy üldözési (hivatalos nevén átláthatósági) törvény a kihirdetést követő harmadik napon, azaz a jelenlegi tervek szerint június közepén lép életbe. Ha a Lánczi Tamás vezette Szuverenitásvédelmi Hivatal úgy ítéli meg, hogy egy külföldről támogatott szervezet tevékenysége veszélyezteti Magyarország szuverenitását, javasolhatja, hogy a kormány vegye jegyzékbe a szervezetet. Ez azzal jár, hogy az adott szervezet nem gyűjthet adó 1 százalékot, és köteles minden támogatójától és minden támogatásról „teljes bizonyító erejű magánokiratba foglalt nyilatkozatot kérni” arról, hogy a pénz nem külföldről jött. A törvény szerint minden külföldről érkező pénz veszélyes lehet a szuverenitásra, így azok az összegek is, amiket transzparens pályázatokon lehet elnyerni. Ha felmerül, hogy egy szervezet mégis külföldi támogatást fogadott el, akkor a pénzmosás elleni szerv a támogatás 25-szörösét szabja ki bírságnak.