Hat érintett település egyszerre mondja: nem kérnek a sóskúti akkufeldolgozóból
A leendő sóskúti gyár helyszíne (Fotó: Magyar Hang/Grimm Balázs)

Nem kérnek a Sóskútra tervezett akkufeldolgozó üzemből – mondták ki egységesen Biatorbágy, Budaörs, Érd, Tárnok, Törökbálint, valamint Sóskút polgármesterei, alpolgármesterei, önkormányzati képviselői csütörtökön (március 20.), a sóskúti önkormányzat épületében tartott közös sajtótájékoztatójukon. Hosszú hónapokig úgy tűnt, nem épül meg a gyár, tavaly októberben a Telex például arról írt, hogy konfliktus alakult ki a tulajdonosok között, elfogyott a pénz, és az önkormányzat sem akar engedélyt adni, így egyre távolabb kerül a megvalósítástól az Andrada sóskúti vegyi feldolgozóüzeme. Azután múlt csütörtökön (március 13.) hidegzuhanyként érkezett a hír, amikor a hvg.hu megírta: a sóskútiakat megkerülve megszerezte a kormányhivataltól a helyi akkufeldolgozó üzem elindításához az engedélyt a szlovén Andrada befektetői csoport.

– Mi kell még, hogy megértsétek: nem kérünk ebből az üzemből, és nem fogjuk engedni, hogy elinduljon! Ha kell, foggal-körömmel, ásóval, kapával.... Sóskút többre érdemes! – erről írt aznap a Sóskúti Önkormányzati Képviselők Facebook-oldal, bejelentve, hogy ismét tüntetni fognak az oda tervezett akkufeldolgozó gyár ellen. A mai (március 20.) sajtótájékoztatón Mészáros József, Sóskút polgármestere elmondta, közel egy éve tart a folyamat és a kormány a teljes eljárásból kihagyta az önkormányzatot. Mészárosék a héten jogi lépéseket tettek, és a polgármester hivatalos tájékoztatást küldött Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető és Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszternek. Mészáros a levélben a Sóskúton tervezett Andrada Group Kft. beruházásáról és az ehhez kapcsolódó lakossági tiltakozásokról számolt be és személyes találkozót kért a miniszterektől.

Monostori-Kalovits Márk, Budaörs alpolgármestere többek közt arról beszélt a sajtótájékoztatón, nem akarnak egy ilyen létesítmény mellett élni, de leginkább egy olyan üzem mellett nem, amit nem akarnak az emberek. Szerinte nem működik Magyarországon a jogállamiság, csúsztatás, hazudozás jellemzi a kormányzati kommunikációt. Erőből kezeli a hatalom ezeket konfliktusokat – mondta, hozzátéve, a többi településsel együtt kell kiállniuk az akkufeldolgozó ellen. Szőke Péter, Törökbálint polgármestere egyebek mellett arra hívta fel a figyelmet, hogy közös ivóvízrendszeren vannak Sóskúttal, amit meg kell védeni. – Kérjük vissza az autonómiánkat – mondta –, hogy az önkormányzatok dönthessék el, mi épülhet meg és mi nem a területükön. 

A talajban elszivárgó mérgező anyagokról is szót ejtett Lukács László, Tárnok polgármestere megemlítve, ahogy a sóskútiakkal nem, úgy velük sem egyeztettek a beruházásról, pedig az ő lakóházaik állnak legközelebb a tervezett üzemhez. Emlékeztetett arra is, hogy Orbán Viktor korábban azt mondta a parlamentben: Sóskút fog dönteni a saját sorsáról. Ha a tiltakozásnak nem lesz eredménye – tette hozzá –, akkor az önkormányzatoknak közös védelmi rendszert kell kialakítania. Tüske Emil, Biatorbágy alpolgármestere arra hívta fel a figyelmet, hogy nem szabad olyan beruházást támogatni, ami bizonyítottan környezetszennyező. A jövőnk szempontjából fontos, hogy ezeket az elveket érvényesítsük – nyomatékosította. Budaörs részéről Tetlák Örs korábbi alpolgármester is felszólalt, Csőzik László, Érd polgármestere nevében is beszélve, aki nem tudott részt venni a tájékoztatón. Tetlák többek között arra emlékeztetett, hogy a beruházásnak menekülnie kellett Alsózsolcáról, most pedig olyan helyen indítanák be a veszélyes üzemet, ami három kilométerre fekszik több budaörsi intézménytől, így egy óvodától is. Soha egyetlen egy megnyugtató mondat nem hangzott el a beruházásról - tette hozzá.

Újból szót kapva Mészáros József Gulyás Gergely kormányinfón tett kijelentéseire is reagált. A miniszter az akkufeldolgozó üzemről azt mondta, addig érdemes tiltakozni, amíg nem épült meg a gyár, utána már felesleges. „Ha a képviselő-testület a beruházás elején tiltakozik, akkor oda nem kell telepíteni semmilyen gyárat, de ha már megépült a gyár, utána felesleges tiltakozni” – közölte Gulyás. Mészáros József arra hívta fel a figyelmet, hogy ez nem egy új épület, hanem egy régi csarnok. Ami a helyi építési szabályzat szerint alkalmatlan arra a tevékenységi körre, amire az Andrada szánja. Mindezek szemelvények voltak, aki szeretné megnézni a teljes sajtótájékoztató anyagát, a Buda Környéki Televízió közvetítését ide kattintva nézheti meg.

A sajtótájékoztató után Mészáros József interjút adott a Magyar Hangnak. A többi között arról beszélt, hogy október óta számos döntést hozott meg a képviselő-testület az Andrada Kft.-t érintő ügyben. Ezt követően érkezett megkeresés a kormányhivataltól, amelynek a környezetvédelmi osztálya döntött az Andrada hulladékkezelési engedélye ügyében, kikötve egy fémkereskedelemmel kapcsolatos engedély megszerzését. – Amikor tudomást szereztünk erről a döntésről, azonnal környezetvédelmi ügyvéd segítségét kértük, aki közigazgatási perekben is járatos. Nem fogadjuk el ugyanis a kormányhivatal határozatát. Elkészítettük a peranyagot, és azt benyújtottuk a bíróságra, kérve a kormányhivatali döntés megsemmisítését. Várjuk ezzel kapcsolatban a döntést, és készen állunk arra is, hogy ha szükséges, akkor közigazgatási per induljon – mondta. Azt is kérték, hogy minden egyes folyamatba betekinthessenek. Jelezte Mészáros József, hogy az érintett települések egységesek az ügyben, és pénteken 18 órától békés demonstráció keretében akarják a nemtetszésünket kifejezni, amelynek keretében fáklyákkal vonulnak az Andrada Kft. épületéig. Ott is jelezni akarják, hogy  „ennek a gyárnak nincs helye Sóskúton, és nem kérünk ebből a beruházásból”. A pénteken 18 órára Sóskúton meghirdetett tüntetés linkje ide kattintva érhető el.