Úgy néz ki, jövőre sem lesznek kötelező szűrővizsgálatok
BTakács Péter, a Belügyminisztérium egészségügyért felelős államtitkára előterjesztőként felszólal a kötelező orvosi kamarai tagság megszüntetéséről szóló vitán az Országgyûlés plenáris ülésén 2023. február 28-án (Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd)

2025-től továbbra is csak önkéntes szűrések lesznek, semmilyen kötelező szűrés bevezetéséről nincs döntés – közölte a Belügyminisztérium a 24.hu megkeresésére. A portál azért fordult a tárcához, mert nyáron még komolyan forrtak az indulatok a közvéleményben amiatt, hogy bizonyos rákszűréseket kötelezővé tett volna a kormányzat. Az erről szóló törvényjavaslatot az európai parlamenti és önkormányzati választások másnapján, június 10-én egy salátatörvénybe csomagolva nyújtotta be a kabinet.

Mint arról beszámoltunk, az elfogadott javaslattal a kormány megnyitotta az utat bizonyos szűrővizsgálatok kötelezővé tétele előtt. Ennek értelmében a jövőben rendeleti szinten bármilyen korosztály számára előírhat szűrővizsgálatokat az egészségügyért felelős miniszter, szemben a mostani rendszerrel, amelyben ez a jogkör csak 18 éves korig terjed ki. Rövidesen megjelentek olyan jogszabályi értelmezések is, amelyek szerint meghatározott korcsoportokban kötelező lesz a méhnyakrákszűrés és a mammográfiai vizsgálat, valamint a vastag- és végbélrákszűrés. Ez pedig sokakban felháborodást váltott ki, amit táplált az is, hogy a kormány nem sietett tisztázni, mik is a szándékai.

Ahhoz, hogy a pontosabb elképzelésekre is fény derüljön, augusztus közepéig kellett várni, amikor Takács Péter egészségügyi államtitkár a Hír Tv-nek nyilatkozva elmondta, hogy egy általános egészségügyi felmérést terveznek bevezetni, amivel a népbetegségeket – a szív- és érrendszeri betegségek, daganatos és mozgásszervi betegségek – akarják kiszűrni. Egy kockázatértékelő kérdőívvel kezdenének neki, amelyhez olyan vizsgálatok társulnak, mint EKG, alaplabor és alapvető fizikai felmérés. Az államtitkár közlése szerint a kötelezővé tétel olyan vizsgálatnál nem merülhet fel, ami invazív beavatkozással jár, mint például a vastagbélszűrés, vagy aminél sugárterhelés van, ilyen a nőknél a mammográfia. A kötelezőséget pedig nem az egyénekre, hanem a munkáltatókra szabnák. – Egy bonus-malus-szerű szocho-kedvezményrendszert dolgoznának ki, tehát a munkáltatót tesszük érdekeltté abban, hogy minél több munkavállalója éljen az állam által kínált, ingyenes menedzserszűréssel – magyarázta Takács.

A Belügyminisztérium most azt közölte a 24.hu-val, hogy továbbra is dolgoznak egy koncepción, amely jogalkotás előtt áll. „A szaktárca kidolgozta a felnőttkori életkorhoz kötött alkalomszerű szűrővizsgálati rendszer korszerűsítésére vonatkozó szakmai javaslatát, amelynek kodifikációs folyamata jelenleg is zajlik. A tervezet szerint ez a szűrővizsgálat továbbra is önkéntes alapon vehető majd igénybe” – írták.

Kötelező szűrővizsgálatok: vigye el a balhét a főnök
Bodacz Péter

Kötelező szűrővizsgálatok: vigye el a balhét a főnök

A kontrollvizsgálatokon való megjelenést a munkáltatókon keresztül „ösztönözné” a kormány, ami több kérdést is felvet.