„Egy pár dolgon már túl vagyok, amióta politikával foglalkozom. Megfenyegettek, lökdöstek. Fújtak le könnygázzal, csavarta ki a kezem rendőr, amiben a képviselői igazolványomat adtam át neki. Nos, ma el akart ütni egy kamion minket, amiért a Magyar Rádió épületét akarjuk megvédeni, ami történelmi örökségünk része. Mi lesz a következő? – írja Facebook-posztjában Gelencsér Ferenc, a Momentum képviselője és Tompos Márton, a párt elnöke, miután megpróbálták megvédeni a magyar történelem egyik fontos örökséget, a Magyar Rádió épületét – olvasható a Momentum hétfői közleményében.
Álláspontjuk szerint a kormány bármiféle egyeztetés, szakmai vélemény, vagy a helyiek megkérdezése nélkül akarja elbontani Budapest közepén a rádió volt épületét. „A jelenlegi tervek szerint nyolcpercenként kellene itt egy kamionnak elhaladnia. Ezt természetesen sem a helyiek, sem a polgármester nem akarja, ezért vagyunk itt ma reggel” – mondja videójában Tompos, egyúttal kiemeli, hogy még a műemlékvédelem sem támogatja a projektet. ráadásul több helyi fideszes képviselő is a bontás ellen szavazott.
Gelencsér Ferenc a kamionról készült képe mellé azt írta a közösségi médiában: „Fáradtan indult a reggel, de hamar felébredtem, miután egy kamion megpróbált elgázolni minket, miközben próbáljuk megvédeni a magyar történelem egyik fontos örökséget, a Magyar Rádió épületét, amit statikai vizsgálatok nélkül akarnak elbontani a belvárosban” – olvasható az ellenzéki párt közleményében.
A tiltakozó akció egyébként civil kezdeményezésre valósult meg. A Zöld Palotanegyedért nevű szervezet azért hirdette meg, mert a mai napra volt meghirdetve az épületek bontásának megkezdése. Mint a joszefvaros.hu írja: „hivatalosan hétfő reggel adta át a területet a Lázár János vezette Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) a bontást végző cégnek, a NER-közeli West Hungária Bau Kft.-nek (WHB)”.
A lap szerint három per is indult a bontási engedély ellen, melyet a bíróság egyesített. A civilek ideiglenes jogvédelemért folyamodtak, amit nem kaptak meg – ezzel azt igyekeztek elérni, hogy amíg a per zajlik, ne kezdődhessen el a bontás. Ezek után hirdette ki gyorsan a minisztérium, hogy elindítja a bontási folyamatot. Ha a bíróság jogszerűtlennek is ítéli meg a bontást, már késő lesz. A civilek szerint ez lehet a bontás siettetésének az oka.
A Zöld Palotanegyedért tagjai szeptember 2-án este hattól folytatják a tiltakozást a Magyar Rádió épületénél, a Pollack Mihály téren.