Karácsony bejelentette: azonnali jogvédelmet kérnek, „a kormány csődbe akarja lökni Budapestet”
Karácsony Gergely (Fotó: Karácsony Gergely / Facebook)

– A kormány és a Fidesz csődbe akarja lökni Budapestet. Azonnali jogvédelmet kérek a bíróságtól, és újra kell terveznünk a közszolgáltatásokat – ezt jelentette be Karácsony Gergely hétfői, rendkívüli sajtótájékoztatóján. Azt, hogy azonnali csődvédelmet fognak kérni, már Kiss Ambrus, a főpolgármesteri hivatal főigazgatója is bejelentette a múlt héten, erről itt írt a Magyar Hang.

Karácsony hétfői sajtótájékoztatóján úgy fogalmazott, amióta ő vezeti Budapestet, a kormány folyamatosan próbálja kivéreztetni a fővárost, egy „kést” kaptak a hátukba. Ma eljutottak arra a pontra, hogy ha nem tesznek rendkívüli lépéseket, elveszíti a város a működőképességét. Például a Budapest által befizetendő szolidaritási hozzájárulás összege a 12-szeresére nőtt az elmúlt években. Az ügyben több fontos per is szerinte a főváros javára dőlt el, ezért az idei évi költségvetést úgy tervezték, hogy csak olyan mértékben számoltak a szolidaritási hozzájárulással, amely alkotmányosan nem vitatható. Ez a gyakorlatban azt jelentette, hogy a rájuk a 2025-ben kiszabott 89 milliárdos szolidaritási hozzájárulásból csak 50 milliárd forinttal kevesebbet kívántak befizetni. Ugyanis álláspontjuk az volt, ha ezt mind befizetnék, ők azzal az állam nettó finanszírozói lennének. Csak idén már 32 milliárdot fizetett be a fővárosi önkormányzat szolidaritási hozzájárulásként, ez az összeg megegyezik azzal szinte, amennyibe a közösségi közlekedés került eddig idén. Tehát a főváros lassan többet költ az állam finanszírozására, mint a legfontosabb közszolgáltatására. A fővárosiak pénzének megvédése érdekében rendkívüli intézkedéseket kell tenniük, ezek közül a legfontosabb, hogy azonnali jogvédelmi kérvényt nyújtanak be hétfőn a bíróságnak. Azt kérik, hogy az iparűzési adó őszi befizetéséig mondják ki, hogy az államkincstár nem inkasszálhatja a fővárost. Azt remélik, ez idő alatt rendeződnek a kormánnyal kapcsolatos jogvitáik. Eddig, amikor a főváros működőképessége veszélyben volt, a bíróság megadta a jogvédelmet. Most 51 milliárd forint és a város működőképessége a tét, ezért bíznak a bíróság bölcs döntésében. Ha ezt a jogvédelmet nem kapják meg, már szerdán újabb 12 milliárd forintot emelhetnek le a főváros számlájáról. Ez gyakorlatilag azt jelentené, hogy az év hátralévő részében nem tudnák finanszírozni a közszolgáltatásaikat.

Az elkövetkezendő napokban össze fogják hívni a fővárosi szakszervezeteket, hogy közösen mérjék fel, egy ilyen döntés milyen mértékben veszélyeztetné a közszolgáltatásokat. Továbbá felkéri a BKK vezetését, hogy dolgozzanak ki egy vészforgatókönyvet arra nézve, ha a bírósági pert elveszítenék, nézzék meg azt, hogy ebben az esetben mekkora mértékben kellene visszafogni a közösségi közlekedési kapacitást, hogy az állam sarcát kifizessék. Nem biztos, hogy ezekre a lépésekre sor kerül, de szeretné, ha mindenkinek világos lenne, hogy mivel járna 51 milliárd forint kifizetése. Persze a Fidesz belátására nem nagyon számít, de reméli, a többi frakció esetén ebben bízhat.

Később arról is beszélt, az az érzése, hogy a Fővárosi Közgyűlés többsége egyszerűen nincsen tisztában ezzel a helyzettel. Itt van az ideje annak, hogy mindenki felismerje a valós felelősségét. A közgyűlésen állandóan olyan előterjesztések érkeznek, hogy valamilyen szolgáltatás legyen ingyen, ami jogos felvetés lenne egy kiegyensúlyozott pénzügyi helyzetben, de nem most. Ők maguk az elmúlt öt évben a város felelős működtetésének dolgoztak, de szemléletváltás ráférne a közgyűlés többi tagjára is, különösen a Fideszre, akik szerint ezt az 51 milliárdot be kéne fizetni, de azt sosem mondták el, hogy mégis ezt a pénzt hogyan lehetne megspórolni.