
– Ha a közgyűlés mostantól nem a probléma, hanem a megoldás része akar lenni, rajtam nem múlik – így válaszolt Karácsony Gergely főpolgármester a Magyar Hangnak arra, lehet-e rendkívüli ülés a főváros súlyos anyagi helyzete miatt. Ezt ugyanis a DK, Vitézy Dávidék, Baranyi Krisztina és Magyar Péterék is kezdeményezték a napokban azt követően, hogy a Magyar Államkincstár 10,2 milliárd forintot inkasszált a főváros számlájáról.
Az ügy miatt szerdán rendhagyó módon két fővárosi bizottság is közösen fog ülésezni, a Vitézy Dávid által vezetett Klímavédelmi, Közlekedési és Városfejlesztési Bizottság és a Baranyi Krisztina elnökölte Pénzügyi és Közbeszerzési Bizottság ülése. Utóbbival kapcsolatban Karácsony Gergely úgy fogalmazott: kérdéses, hogy egy nyilvános eseményen – amin a Fidesz képviselői is ott vannak – ki tudják-e a találni a frakciók, hogy hogyan lehetne nyomást gyakorolni a kormányra. De Karácsony „szívesen elmondja újra azt, amit a közgyűlésen már többször elmondott a képviselőknek, ám eddig úgy tűnt, nem nagyon akarták meghallani, tisztelet a kevés kivételnek”. Szerinte egyébként szükség lenne arra is, hogy „egy kicsit szűkebb körben beszélgessünk”. – Én erre akartam lehetőséget biztosítani az összes frakciónak, akiket szépen sorban a tárgyalóasztalhoz hívtam. De a Tisza nem akart eljönni, aminek az okait nem tudom, de majd biztos egyszer megértem ezt is”. Lapunk arról is kérdezte a főpolgármestert, hogy a fővárosi szakszervezetek kezdeményezték hétfőn, hogy tárgyaljon Orbán Viktorral. Hogy ő fogja-e keresni a miniszterelnököt, arra azt mondta, természetesen ír neki egy levelét még ma (az interjú hétfőn készült – a szerk.). – Bármikor, bárhol készen állok a tárgyalásra. Szívesen felszállok a 16-os buszra és elmegyek a Karmelitához – tette hozzá.
„Nem én szórakozom a fizetésekkel, hanem a kormány”
Karácsony Gergely a múlt héten azt is bejelentette, hogy az államkincstár szerinte törvénytelen több mint 10 milliárdos inkasszója miatt három cég dolgozói esetén csupán a nettó béreket fogja tudni kifizetni a főváros. Hogy ez gyakorlatilag azt jelenti-e, hogy akkor nem kapnak nyugdíjjárulékot és nem lesz tb-jük az érintetteknek, arra nemmel válaszolt. – A Budapest-család dolgozói maradéktalanul megkapják a bérüket és a juttatásaikat is, ez nekem elsődleges. Annyi történt, hogy a NAV felé jeleztük azt, hogy átmenetileg nem tudjuk a munkáltatói járulékokat fizetni. Ez a dolgozókat nem érinti. Ezt a technikát korábban már többször is alkalmaztuk.
De vajon mi a válasza arra, hogy ha a fővárosi dolgozóknak az jutna eszébe, hogy „kedves főpolgármester úr, a saját fizetésével szórakozzon”? – A halasztás az én fizetésemet is érinti, a Főpolgármesteri Hivatalra is érvényes. Nem én szórakozom az ő fizetésükkel, hanem a kormány, és ezt szerintem mindenki tudja, a Budapest-család dolgozói egészen biztosan. Ha összeomlanak a budapesti közszolgáltatások, az magával rántja az egész magyar gazdaságot, beleértve Magyarország hitelminősítését is. Ez olyan gazdasági károkat okozna, amibe ez a kormány simán belebukhat. Egyelőre még, jobb híján, a Facebookon üzengetünk egymásnak, de én biztos vagyok abban, hogy ezzel a kockázatával mindenki tisztában van – tette hozzá.
Ha a Tisza nyer, könnyű lesz a hídfelújítás
A főpolgármestert arról is kérdeztük, hogy bár nyilvánvalóan a főváros anyagi gondjai most mindent felülírnak, de közben a Petőfi híd állapota rohamosan romlik, mielőbbi felújításra szorulna, amit már csak néhány évig lehet húzni. Karácsony Gergely válaszában felidézte: a főváros anyagi helyzete ellenére megtörtént a Lánchíd felújítása, a Csömöri úti felüljáró után már a Flórián téri felüljáró felújításánál tartanak. A Petőfi híd kapcsán a BKK-val közösen már nézik, hogy honnan tudnának forrást szerezni a tervezés elindításához. – Nyilván most ezeket a beszélgetéseket kicsit félreraktuk, de hogyha túl vagyunk a sokkon, és akkor mindenképpen el kell indítani a tervezését. Ha pedig valamire van terv, arra már nagyobb valószínűséggel lesz pénz is – jegyezte meg. Itt felvetettük, hogy honnan lehetne forrás a felújításra, mikor ilyen célra uniós pénzek például nincsenek, tehát vagy a magyar kormány segít ebben a fővárosnak vagy hitel jöhet szóba. Karácsony Gergely szerint viszont opció az is, hogy a Tisza Párt megnyeri a választást, és kivezeti a szolidaritási hozzájárulást, ahogy azt ígérte. – Ha eltörlik a szolidaritási hozzájárulást, lesz plusz 100 milliárd forintunk, amiből háromszor fel tudnánk újítani a Petőfi hidat minden évben. Ez is a kormányváltás tétje. Hadd higgyek abban, hogy megszabadulunk jövőre nemcsak a szolidaritási hozzájárulástól, hanem a kormány mostani Budapest-politikájától is – mondta. Tehát a főpolgármester szerint a mostani ciklusban nem reális a híd felújításának megkezdése, de abban bízik, hogy az azt megelőző tervezési munkálatokhoz szükséges közbeszerzést ki fogják tudni írni, és hogy maguk a tervek is elkészülnek.
Karácsony Gergellyel a Magyar Hang nagyinterjút is készített, amely a június 6-án megjelenő lapszámunkban lesz olvasható.