A tiszás bizottsági elnök szerint sajnálatos, hogy Karácsony „minden mögött politikai játszmákat gyanít″
A Tulajdonosi Bizottság (Fotó: Magyar Hang / Hutter Marianna)

Reagált Karácsony Gergely kritikáira a fővárosi cégvezetői pályázatokat elbíráló bizottság elnöke, a tiszás Orbán Árpád. Többek közt arról írt szerda délután, hogy sajnálatos, hogy a főpolgármester „minden mögött politikai játszmákat gyanít″ – értesült a Magyar Hang. Mint beszámoltunk róla, a főpolgármester és a frakciók egy része között hónapok óta feszültséget okoz az öt nagyobb fővárosi cég vezetői posztjával kapcsolatos pályáztatás. 

Az alábbi öt vállalatról van szó: Budapest Gyógyfürdői És Hévizei Zrt. (BFGYH), Budapesti Közlekedési Központ (BKK), Budapesti Közlekedési Zrt. (BKV), Budapesti Közművek (BKM) és Budapest Főváros Vagyonkezelő Központ (BFVK). Ugyan közülük három cég esetén már meghallgatta a jelölteket a bizottság, de győztest azóta sem hirdettek, ráadásul szerintük a BKK és a BKV esetén olyan kevés jelentkezés – csupán kettő-kettő – érkezett, hogy ezt látva azt kérték Karácsonytól, hosszabbítsa meg a pályázati határidőt. A két jelentkező között volt a két cég aktuális vezérigazgatója is, a BKK esetén Walter Katalin, a BKV-nál pedig Bolla Tibor. Ám miután a BKV vezetője nemrég megbukott, így a közlekedési vállalat vezetésére csupán egyetlen jelölt maradt

Mint a Magyar Hang elsőként megírta, ilyen előzmények után írt éles hangvételű levelet Karácsony Gergely a bírálóbizottság tagjainak vasárnap este. Ebben többek közt úgy fogalmazott: „világosan kiderült, hogy olyan komoly pályázó, aki sem nem inkumbens, sem nem keres állást egyébként is, nem vesz részt ebben a nagyvállalati CEO-k kiválasztásának gyakorlatától radikálisan eltérő eljárásban″. Ráadásul szerinte egyes frakciók „néhány száz lájkot begyűjtő Facebook-poszt kedvéért pocskondiáznak politikai alapon nemzetközileg elismert, vagy éppen évtizedeket a köz szolgálatában töltő, tiszteletreméltó embereket, csak azért, mert azt gondolják, hogy politikailag ez előnyükre válik”. A főpolgármester arra is felhívta a figyelmet, a bizottság által kidolgozott feltételek újranyitási lehetőséget nem tartalmaztak, „egy folyamatban levő pályázat eljárási feltételeit menet közben megváltoztatni pedig távol áll a jogszerűségtől; különös figyelemmel arra, hogy az eddigi pályázók pályázati anyagai a Fővárosi Közgyűlés döntése alapján nyilvánosak lettek, így az esélyegyenlőség sem lenne biztosítható a korábbi és az esetleges új pályázók számára”. Karácsony szerint pedig a BKV esetén teljesen új pályáztatás szükséges, aminek eljárását a nagyvállalati CEO-k esetében bevett gyakorlatokhoz kellene igazítania a bizottságnak.

„Vádaskodó szólamok” a sajtóban 

Orbán Árpád az általa elnökölt bizottság tagjainak is eljuttatta a Karácsony Gergelynek írt levelét. Ebből kiderült, hogy a pályázatok kapcsán Orbán és Karácsony egy alkalommal egyeztetett személyesen, de a további találkozók meghiúsultak. – Való igaz, hogy az utóbbi két hétben mindkettőnk részéről történt időpont módosítás vagy lemondás, de nem gondolom, hogy ez lenne a pályázat lebonyolításának legfőbb akadálya – jegyezte meg Orbán. Arról is írt, biztos benne, hogy az általa vezetett bizottság tagjainak többsége „kizárólag az eredeti szakmai célkitűzésnek megfelelően dolgozik, dönt és fog dönteni – még ha egyes tagjai tele is kürtölik saját médiafelületeiket ennek ellentmondó, vádaskodó szólamokkal″. Jelezte azt is, hogy a minél szélesebb körű részvétel lehetőségének megteremtése érdekében kérte a bizottság a főpolgármestert, hogy „biztosítson lehetőséget további pályázatok benyújtására az érintett cégek esetében″. Kitért Karácsony javaslatára is, ami szerint a nagyvállalati CEO-k esetében bevett gyakorlathoz kéne igazítani a kiválasztási eljárást. Szerinte Karácsony volt az első, aki eltért a nagyvállalati szférában bevett gyakorlattól, és az első körös elbírálásra a teljesen konkrétan megfogalmazott és kért módtól eltérően küldte meg az anyagokat a bizottsági tagoknak, melyek előbírálatra így alkalmatlanok lettek. – Következő lépésként a Bizottság tagjai megkapták a teljes pályázati anyagokat, azonban nem úgy, ahogy kérték, vagyis a név, kor, nem és fénykép kitakarásával. Ezzel pont Ön tette kezelhetetlenné az elbírálás másik megfogalmazott alapelvét, az esélyegyenlőség minél nagyobb biztosítását – fejtette ki az elnök (igaz, erről a kérésről Karácsonynak az volt a véleménye, hogy „nemcsak nevetséges, de jogszerűtlen is”, erről akkor itt írtunk - a szerk.).

Nem vonna be fejvadász cégeket

Orbán Árpád szerint így ha Karácsony Gergely a CEO-k kiválasztásának bevett gyakorlata alatt a fenti elvek betartását kérte a bizottságtól, akkor „tettei és szavai ellentmondásosak tűnnek számomra″.  Amennyiben viszont a főpolgármester a fejvadász cégek megbízására gondolt, akkor álláspontja szerint azzal az egész folyamat lényegesen drágább és lassabb lenne. – Továbbá kevesebb betekintést is adna csak a tulajdonosi jogokat gyakorló Közgyűlés tagjainak, hisz teljes egészében egy külső cég kezelésében lenne az előkészítés-kiválasztás-elbírálás folyamata, ezáltal kizárólag a végleges döntés maradna „házon belül”. Nem beszélve arról a tényezőről, hogy kiváló jelölteket erős valószínűséggel csak a jelenlegi szabályozásnál jóval magasabb kompenzációért tudnának ők is bevonzani – ahogy erre már Ön is utalt különböző sajtónyilatkozatokban. Ezek véleményem szerint nem szolgálnák Budapest, a budapestiek érdekeit – pusztán kifogások – vélte. 

Orbán Árpád később többek között javasolta Karácsonynak, hogy ha megszeretné tudni, hogy a bizottsági tagok miért nem szavaztak valamely jelölt személyes meghallgatásáról, úgy javasolja őket egyesével felkeresni, ugyanis a bizottság „nem fogadott el egységes nyilatkozatot vagy határozatot a kérdéssel kapcsolatban″. Ráadásul a testület ügyrendje nem tartalmaz arra vonatkozóan előírást, hogy indokolnia kellene a személyes meghallgatásra irányuló vagy az azt elutasító szavazatokat. Orbán Árpád reagált a főpolgármester azon javaslatára is, ami szerint célszerű lenne mindhárom nagy cég (BKK, BKV, BKM) esetében ügydöntő felügyelőbizottságot felállítani. A főpolgármester szerint a BKK és a BKV esetében erősen megfontolandó, hogy a közgyűlés azonos összetételben válassza meg a két közlekedési cég felügyelőbizottságát. Erre a tiszás elnök azt írta, a bírálóbizottságnak nincs hatásköre ez irányú döntés meghozatalára,ők a cégvezetői pályázatok vonatkozásában végeznek döntéselőkészítő jellegű munkát. Orbán Árpád sorait azzal zárta, hogy fenntartja kérését a BKK-s és BKV-s vezetői pályázatok meghosszabbítása kapcsán.

A BKV kapcsán itt olvasható a Főpolgármester Hivatal főigazgatója, Kiss Ambrus szerdai álláspontja, míg a Magyar Hang korábbi, a Tisza Párt álláspontját ismertető cikke erről itt érhető el. Lapunk korábban arról is írt, hogy a pályázati folyamatot az azon induló BKK-vezérigazgató, Walter Katalin is bírálta, szerinte semmiről sem kap tájékoztatást a bizottságtól, a sajtóból értesül ő is.