
A főváros súlyos anyagi helyzetére tekintettel Baranyi Krisztina és Vitézy Dávid javaslatára két fővárosi bizottság is rendkívüli ülést tart kedden, az eseményre elment Karácsony Gergely is egy rövid időre.
Baranyi szerint azért kezdeményezték az ülést, hogy Budapest közgyűlése mondja ki, hogy nem fogja tétlenül nézni, hogy főbe lőjék, a főváros fel fogja venni a kesztyűt és harcolni fog. Ez nem a főpolgármester felelőssége, Budapest vezetésének a felelőssége. Azt kérte Karácsonytól és Vitézy Dávidtól, hogy a véget nem érő főpolgármesteri kampányt fejezzék be erre a kevés időre, amíg rendbe hozzuk a főváros dolgait. Itt most nem erre van szükség, csak árt. Együtt kell dolgoznia mindenkinek, ez a fideszes fővárosi képviselőkre is vonatkozik.
Vitézy Dávid azt mondta, azért volt szükség az ülésre, mert az inkasszó a múlt heti közgyűlés ülés után egy nappal történt. De beszélnie kell minden szereplőnek a város érdekében. Nagy sajnálattal látja, hogy meghívta a frakcióvezetőket, de Szentkirályi Alexandra széke üres.

Szerinte tavaly decemberben is félre tudták tenni a vitákat, mégis lett végül költségvetése a fővárosnak. Vagyis szerinte a közgyűlés minden ellenkező híresztelés ellenére képes volt azt mutatni, hogy mikor helyzet van, képes felelősséget vállalni. Aláhúzta: azt a pénzt nem lehet kigazdálkodnia a fővárosnak hatékonyságnöveléssel, amit a kormány most elvon. Érti, hogy jogilag is kell harcolni a helyzet ellen, de az nem lesz elég. Világossá kell tenniük, hogy mikorra fogy el ténylegesen a pénz, dolgozzanak ki vészforgatókönyveket, amiket vigyenek be a közgyűlés elé. Világosan kell megmondani, mikor mi történik, különben a farkast kiáltó fiú esetébe fut bele a főváros.
Budapest a szakadék szélén
Karácsony Gergely arról beszélt, szeretnének egy világos utat javasolni a frakcióknak. Felhívta a figyelmet arra is, hogy egy új javaslat június 1-től 10 milliárdot venne el a budapesti önkormányzatoktól, ennek felét a Fővárosi Önkormányzattól. Kaszinók is vannak Magyarországon, amelyek Szalay-Bobrovniczky Kristóf érdekkörébe tartoznak, még ha papíron nem is övé. A szakadék szélére ért a főváros, ez a folyamat még a Covid idején indult. A jogvédelem azért kell, hogy időt nyerjenek. Ma Cser-Palkvoics András szolidárisabb Budapesttel, mint a fővárosi Fidesz-frakció, de például Szita Károly is.
A város felélte a korábbi megtakarításait, de önmagában a Covid hatása majdnem annyi volt, mint ez a teljes megtakarítás. Ott vagyunk most a szakadék szélén, nekem az az erkölcsi, politikai és jogi álláspontom, hogy ne járjuk a járhatatlan utat. Egyetért, hogy a főváros a kormány által kivetett pénzt nem tudja hatékonyság növeléssel befizetni. Az eszközök kapcsán szerinte tegyék félre a vitáikat. Erre a helyzetre csak jogi és politikai válaszok vannak. Érdemben minden pert meg is nyertek, de ettől még nem lett pénz a számlájukon. Bár tény, hogy a kormányon kívül szerinte gyakorlatilag minden állami szerv igazat adott nekik.
Ami a politikai választ illeti, annak a lehető legegységesebbnek kell lennie. A közgyűlésnek egységesnek kell lennie, hogy a budapestieket maguk mögé állítják. Azt kérte a frakcióktól, hogy első körben külön-külön, majd együtt is egyeztessenek. Bármikor, bárhol állok a frakciók rendelkezésére – hangsúlyozta a politikus, miután egyébként a Tisza egyszer már a héten visszautasította a vele való leülés lehetőségét. Ugyanakkor nem tartja taktikusnak, ha a politikai nyomásgyakorlást mikéntjének megbeszélését nyilvánosan teszik. Karácsony jelezte azt is, a nemzeti összetartozás napja van ma, az egész ügy is amiről beszélünk arról szól, hogy a nemzet fővárosa a szív, és ha leáll, agykárosodást okoz. A főpolgármester jelezte, hogy nem fog tudni végig maradni az ülésen, majd távozott is.
Utána Kiss Ambrus, a Főpolgármesteri Hivatal főigazgatójának beszámolója következett. Felhívta a figyelmet, hogy valaki a fővárosi inkasszóra csütörtökön hajnali 2-kor adta ki a parancsot, ez látszik a banki adatokból, így emeltek ki 10 milliárdot a főváros számlájára. Innentől kezdve a főváros átállt válságüzemmódra. Az inasszó miatt nyárra kimerülne a főváros hitelkerete. Elmondta azt is, hogy példátlan módon államkincstár nem terjesztette be azonnali jogvédelmi kérelmüket a bírósághoz, ezért kedden a főváros megtette közvetlenül. Hogy az államkincstár ezt nem tette meg, amiatt feljelentést tettek. Nyárra eljöhet a pont, hogy előrébb van-e a MOL, mint a dolgozók kifizetése, de a válasz egyszerű, „rohadtul nem”, vagyis lehet, hogy nem fognak nekik fizetni, ha az a kérdés, a béreket utalják-e el.
Baranyi szerint ha nem kapnak azonnal jogvédelmet, betérdel júniusban a főváros, de akkor is, ha az OTP nem emeli meg a hitelkeretüket 60-ról 80 milliárd forintra, de akkor is, ha a NAV nem ad halasztást.
A fideszes Gulyás Gergely Kristóf azt mondta, ne felejtsük el, 2010-ben az Orbán-kormány 214 milliárd mínuszt egyenlített ki a főváros számlájáról. Szerinte a főváros úgy navigálta ebbe a helyzetbe Budapestet, hogy a kötelező feladatokat, például az útfenntartást, nem végezte el. Feltette a kérdést: hány ember dolgozik Karácsony személyes kommunikációján? Egy évben több mint 300 millió forintot költ erre a főpolgármester szerinte, de sok a tanácsadója is, vagyis érdemes megvizsgálni hány politikai kitartottat fizettek az elmúlt években. Ráadásul szerinte a BKV-ba beépült egy bűnszervezet, és nem tudni, mennyi pénz folyt vagy hogy más cégekbe beépültek-e. Bírálta Rákosrendező megvásárlását is ebben a nehéz anyagi helyzetben. Gulyás végül megkérdezte a tiszásokat, hogy miért nem mentek el kedden egyeztetni Karácsonnyal, mikor a Fidesz elment. Jelezte azt is, Nagy Márton szerint nem igaz, hogy a kaszinókra vonatkoznának az elvonások.
Utána volt egy vicces pillanat, Baranyi Krisztina véletlenül Szaniszló Lászlóként konferálta fel Szaniszló Sándort, aki erre úgy reagált neki, „úgyis jó lesz, elnök úr″. Szaniszló egyébként arról beszélt, bízik benne, viszonylag hamar meg fog valósulni a rendkívüli közgyűlés. Szerinte már a kerületek is őszintén aggódnak, mert ha a helyzet így marad, ők sem fognak lábon maradni. Itt mindenkinek fájni fog, ha ez így marad.
A tiszás Bujdosó Andrea elmondta, céljuk, hogy a magyar emberek gyarapodó országban éljenek. A Fidesz bosszúpolitikája felelős azért, hogy a főváros nehezére esik a közszolgáltatások fenntartása. A Tisza kiáll a közszolgáltatások működése mellett, várják Karácsony Gergely javaslatait, ők készen állnak egyeztetni a bizottságban és a közgyűlésben, de nem külön egyeztetések során.
Baranyi szerint a választók nemcsak Karácsonyt hatalmazták fel, ő egyedül béna kacsa, hanem a 33 fős közgyűlést.
A DK-s Déri Tibor szerint az első szó a köszöneté, 2019 óta a fővárosi cégek munkavállalói erőn felül teljesítenek az árral szemben, amelyet nem a főváros, hanem a kormány generált. A főváros befizetési kötelezettségei 18-szorosára emelkedtek, Budapest bevételei viszont nem. Szerinte pénteken 10 percre a budapestiek is megérezhetik, mekkora a baj. Ki kell mondani, hogy a kormánysarcpolitikája miatt egyre kevesebb pénz jut a fejlesztésekre is, például a közlekedésfejlesztésre. 2025 május végére eljutottak odáig, hogy nincs hova hátrálni, elfogyott a levegő. – Nem tűrhetjük tovább, hogy Orbán Viktor és a NER elvonja Budapest pénzét, itt az ideje ellenállni – mondta. Ezért ötpontos javaslatot tesz a DK. Szerinte most dől el, ki áll Budapest mellett és ki hajt fejet a kormány előtt. Szerinte amikor tanácsadók kérdésében a Fidesz próbál mozogni, tekintsen önmagára. Gulyás Gergely Kristóf is kap havonta pénzt az Országgyűlés Hivatalától. Milyen tanácsokat ad? Nem látjuk, hogy önök Budapest érdekében bármit letettek volna az asztalra. És Szentkirályi Alexandra milyen tanácsokat ad Kocsis Máténak havi 1,7 millió forintért?
Vitézy Dávid örülne, ha eldöntené Gulyás, a Fideszt vagy a budapestieket szolgálja. Jelezte, ő sem ért egyet a Városháza minden költésével, kritizálja is őket, de tény, hogy ezekben 51 milliárd forint nincs. Vitézy szerint évi 1,4 milliárd forintot fizet a BKK azért az államnak, hogy egy bizonyos beépülő modul felugorjon az applikációban, ezért felül kell vizsgálni az állammal kötött megállapodásokat.
Vitézy és Baranyi egyébként szeretné, ha az alábbi határozati javaslatotokat fogadná el a bizottság az ülés végén:
- amennyiben a kormány a szolidaritási hozzájárulás teljes, 89 milliárdos összegét be kívánja hajtani a Fővároson, az a közszolgáltatások jelenlegi szintű fenntartását ellehetetleníti
- rögzíti, hogy a fővárosi közszolgáltatások ellehetetlenülése Magyarország nemzetgazdasága, a központi régió egésze és természetesen Budapest működőképessége szempontjából is kritikus hatású, ennek felelőssége a Kormányt terheli
- erre tekintettel elkerülhetetlennek tartja, hogy a Fővárosi Közgyűlés ne csupán jogi és technikai, hanem a budapestiek széles körének és a Budapest-család dolgozóinak széleskörű támogatását élvező világos politikai válaszokat adjon a város csődveszélyére, hiszen a lassú sodródás valójában a Kormány által Budapestnek szabott sorsba való beletörődéssel lenne egyenértékű.
- felkéri a főpolgármestert, hogy készítsen részletes tájékoztatót a bizottságok számára, mely bemutatja a Fővárosi Önkormányzat és a többségi tulajdonban lévő kiemelt közszolgáltató gazdasági társaságok (BKK, BKM, BKV, Budapest Közút) 2025. december 31-ig tartó cash flow tervét és likviditási vészforgatókönyveit, a szolidaritási hozzájárulást érintő perek különböző lehetséges kimenetei szerinti változatokban.
- felkéri a főpolgármestert, hogy a közszolgáltató cégek bevonásával, a szakbizottságok közreműködésével dolgozza ki a Budapest pénzügyi ellehetetlenülése ellen szükséges politikai lépések és intézkedések szigorú határidőkkel ellátott, világos vészforgatókönyvét.
- felkéri a főpolgármestert, hogy hívjon össze rendkívüli közgyűlést
Kiss Ambrus Vitézy kérdésére elmondta, nem az alagút közepén fog megállni a metró abban a bizonyos 10 percben pénteken, és az utasokat tájékoztatni is fogják, hogy ez ki miatt lesz. Többet jelent a figyelemfelhívás, mint ha csak önmagában bizottsági üléseket tartanak. – Szerencsejáték? Megint nem sikerült értelmezni azt a rohadt jogszabályt – jegyezte meg. Szerinte közhiteles adatbázis van arról, kik számítanak szerencsejáték szervezőknek, és bizony itt van, hogy öt darab kaszinó is. Lehet, hogy most hirtelen berepül egy módosító javaslat az általuk kritizált törvényre, de a javaslat igenis azt jelenté, amire Karácsony felhívta a figyelmet.
Utána Porcher Áron jött a Tiszától azt mondta, hiányolja Szentkirályi Alexandrát, és sérelmezte, hogy Karácsony is rövid idő után távozott, amit ő nem értékel pozitívan. A főváros viszont egyértelműen a Fidesz miatt került nehéz helyzetbe, a miniszterelnök játszóterének tekinti a fővárost. Felvetette, örömmel hallotta a trolin, hogy Karácsony hangján tájékoztatják az utasokat erről ma, de ezt miért nem tette meg már múlt héten? Közben a Fideszhez és az óellenzékhez köthető botrányok is vannak a BKV-nál, mindkét oldal a mi konstruktivitásunkat vonja kérdőre. Hogy miért nem vettek részt háttéregyeztetéseken? Mert az első pillanattól kezdve mondták, hogy ők transzparens módon akarnak működni. Főpolgármester úrnak van ezer fős stábja, dolgozzanak ki javaslatokat és vitassák meg őket a kamerák előtt. Elég a színházból. Felszólalását azzal zárta, hogy már csak 312 nap van a Fidesz kormányzásából.
Ez a helyzet nem él túl 312 napot – jegyezte meg erre Baranyi.
Keszthelyi Dorottya a DK-tól is azt mondta, nincs 312 nap, jó lett volna, ha az új frakció delegált volna felügyelőbizottsági tagokat a cégekhez még korábban, akkor jobban elmélyültek volna a működésükben, és kéri a frakciókat, hogy ne jövő április után kezdjenek munkába állni.
Várady Zoltán az MKKP-tól azt mondta a tiszásoknak, nem szabad összekeverni a füstöt szobákban való titkos alkuk a munkamegbeszélésekkel. Minden cégben normálisak az egyeztetések. Szerinte a választóik sem fogják bánni, ha együttműködnek. Déri módosítóját is érti, hogy a kormányközeli szereplőket részesítsék különleges bánásmódban, de neki a listázás budapesti szuverenitásvédelmi hivatalt jelentene.
Gulyás Gergely Kristóf elfogadja, hogy Porcher 312 nap múlva beül a parlamentbe, de itt lesz a hatodik Orbán-kormány is. Gulyás szerint a tanácsadói munkáját is az esküje szellemében végzi Budapest érdekében. Hogy milyen tanácsokat adott, arra nem térhet ki a szerződése értelmében. Szerinte a képviselői eskü egyébként azt is kimondja, hogy senkit ne ösztönözzenek jogszabályellenes magatartásra, ezt javasolja a többi képviselőnek is.
Vitézy megjegyezte Gulyásnak: még ha Karácsony a teljes kommunikációs stábját is kirúgná, az is csupán csak 300 millió forint lenne, mikor 51 milliárd forint hiányzik, ez annyi jött volna össze, ha nem adtak volna béremelést a dolgozóknak. Ez még akkor sem jönne össze, ha a metrókat leállítanák.
Baranyi felhívta a figyelmet, hogy többen kritizálják Karácsonyt, hogy sokat költ a kommunikációra, máskor meg az a baj, ha nem kommunikál.
Az ülésen felszólalt a vizes szakszervezet képviselője is, sérelmezte, hogy a legutóbbi közgyűlésen egyetlen fővárosi cég beszámolóját sem fogadták el a képviselők. Ezt egyébként utólag megtette Karácsony Gergely saját hatáskörben.
Kiss Ambrus felhívta a figyelmet, nem magánvállalatnál vannak, közszolgáltatásokat működnek, ezek egy része sosem lesz nyereséges, például a hajléktalanszállók, de ez társadalmilag fontos. Honnan szedjünk ki 57 milliárdot? – kérdezte Kiss a fideszeseknek címezve.
Újabb szakszervezeti vezető kért szót a BKK-BKV-tól, Schumacher Ferenc. Örül, hogy végre fontosak a bizottság számára, amikor vészhelyzet van. Kiszámítható jövő kell a főváros mind a 27 ezer dolgozójának. Hallja a képviselőktől, hogy BKV-botrány van meg bűnszervezetek, de ő nem lát ilyet, ilyenek lehet, hogy a politikai csatározásokban vannak, de gondoljanak bele a munkavállalók helyzetébe, akik egymást kérdezgetik, hogy te be vagy-e épülve a bűnszervezetre. Politikai haszonszerzés helyett a tényekre kéne hagyatkozni, ne tegyék politikai játszmák terepévé a BKV-t, szerinte nem erre esküdtek fel a képviselők. A BKV dolgozók szeretnének büszkék lenni, hogy a Budapest-család dolgozói, és azért van, mert a politikusok ezt csinálják ebből a történetből.
Vitézy zárszóként köszönte a szakszervezetek hozzászólását. Felidézte, Schumacher Ferenccel 18 éve együtt ültek a BKV felügyelőbizottságába, azóta már a bíróság is kimondta, hogy beépült egy bűnszervezet a BKV-ba, de anno egy buszvezető sem gondolta, hogy rá vonatkozik a Hagyó-ügy.
Ezután jött a szavazás, elsőként Déri Tibor módosítójáról szavaztak, de az nem ment át. Utána a javaslat 4-es pontjáról külön szavazott a két bizottság, az egyhangúlag átment mindkét testületen. A maradék javaslatokról végül egyben szavaztak a képviselők, ezek is átmentek, de ezekről a fideszesek az előző ponttal ellentétben nem szavaztak. Baranyi szerint már az is eredmény, hogy a kormánypártiak legalább nem mondtak nemet a javaslatokra.
Végül még egy szakszervezeti vezető, Naszályi Gábor is felszólalt. Sajnálatos, hogy még mindig nem látják azt a forrást, amiből a hiányt ki lehet gazdálkodni, „de annak örülök, Dávid, ha valóban Budapest érdekei lesznek az elsők és félreteszitek a konfliktusokat″. Jelezte, Magyarország miniszterelnökének is írtak levelet, hiszen ő a budapestiek kormányfője is. Azt kérték tőle és a főpolgármestertől, hogy üljenek le egymással, sőt, kérték azt is, hogy Orbán Viktor jöjjön el a Városházára (Karácsony a tárgyalásra nyitott, erről a Magyar Hangnak is nyilatkozott, ami itt olvasható). Felajánlották azt is, hogy örömmel közvetítenek a felek között. Szerinte Vitézy mondhatja, hogy nem a metróvezetők kerültek gyanúba, de odajutottunk, hogy sokan már nem biztosak abban, hogy Budapestet szeretnék szolgálni. El kell érni, hogy a munkavállalók legyenek lojálisak a városhoz.
Végül Gulyás Gergely Kristóf még feltett egy kérdés: történt-e járatszámcsökkentés a metróknál, mert úgy tudja, a kora reggeli órákban történt ilyen a metró esti üzemidejének kitolása miatt. Vitézy jelezte, kér erről tájékoztatást a BKK-tól a következő ülésre.
Az esemény egyébként egy ingerült demonstráló bekiabálásával indult, aki az Üllői út állapotát sérelmezte.
