– Nem javaslom a halogatást, ez egy elég világos értékválasztás kérdése – erről beszélt Karácsony Gergely a jövő évi fővárosi költségvetés elfogadása kapcsán a Magyar Hang kérdésére. Szerinte, ha valaki ebben az értékválasztásban megtalálja a helyes utat, akkor onnantól kezdve bármiről lehet beszélni.
Magyar Péter az ATV-n kedd este arról beszélt, még nem döntöttek arról, megszavazzák-e a költségvetést (ami a Tisza szavazatai nélkül biztosan nem menne át – a szerk.), de biztosan lesznek módosító javaslataik. Aztán hozzátette, hogy szerinte „első nekifutásra” valószínűleg nem tudják majd elfogadni, de még vizsgálják a kérdést. Karácsony Gergely erre kérdésünkre azt reagálta: Magyar azt is mondta, hogy Budapest érdekét fogják követni, „és akkor már meg is állapodtunk”.
Karácsony Gergely arról azonban kérdésünk ellenére sem kívánt beszélni, hogyan áll egyébként a költségvetéssel kapcsolatos egyeztetés a fővárosi frakciókkal, miként arról sem, hogy a Tisza szabott-e neki ehhez akár olyan feltételt, hogy módosítson az általuk sokat kritizált szervezeti és működési szabályzaton (szmsz).
– Azt a hibát nem követném el, hogy a költségvetés elfogadásához szükséges egyeztetéseket a sajtó nyilvánosságán keresztül folytassam le. Lesz elfogadott költségvetésünk, és mindent megteszek azért, hogy elhárítsam, bármilyen akadály álljon is ennek útjában – jegyezte meg Karácsony. Arra a kérdésünkre, abban optimista-e, hogy a költségvetést a terveik szerint már a jövő héten elfogadják, azt válaszolta a főpolgármester, hogy „minden egyes Sára Botond-megszólalás nagy segítség nekünk, szóval biztatnám főispán urat, hogy még mondjanak ilyeneket, mert ez által világossá teszi, hogy ellenzéki párt nem szavazhat nemmel erre a költségvetésre”. Ezzel arra a keddi csörtéjére utalt Sára Botonddal, amikor a kormányhivatal vezetője arra figyelmeztette Karácsonyt: törvénysértő lépés, ha a költségvetést úgy tervezik, hogy a kormány által kivetett 89 milliárd forintnyi szolidaritási adóból csak 39 milliárdot fizetnek be.
És hogy mi történik akkor, ha a fővárosnak mégis be kell fizetnie a fent említett 50 milliárdos tételt? Karácsony Gergely szerint nem kell emiatt különösebben aggódniuk, hiszen a Fővárosi Ítélőtábla és az Alkotmánybíróság is őket igazoló határozatokat hozott az ügyben.
Hogy egyébként legkésőbb mikor kell elfogadni a fővárosi költségvetést, arra Karácsony azt válaszolta: nincs rajtuk jogszabályi nyomás. De ha nincs elfogadott költségvetés, akkor például nem tudják a szerdán elfogadott bérmegállapodást tartani a fővárosi dolgozókkal, nem tudják a fővárosi rezsitámogatást növelni, ami súlyos károkat okozna a városnak. Ő semmilyen olyan politikai vitát nem lát, ami miatt halogatni kéne ezt a döntést.
– Azt kell a fővárosi közgyűlési tagoknak mérlegelniük, hogy egy alkotmányellenes és a városi közszolgáltatásokat romba döntő költségvetést szeretnének, vagy pedig egy alkotmányosat, amely megvédi a város pénzügyi autonómiáját – szögezte le.
Karácsony Gergely egyébként Gémesi Györggyel közösen tartott ma sajtótájékoztatót, hiszen társelnökei a Magyar Önkormányzatok Szövetségének. Gémesi György arról beszélt, hogy a kormány a 2025-ös költségvetésben nemcsak a szolidaritási hozzájárulást emeli, hanem bevezeti a versenyképes járások programot is, ami a gyakorlatban így kettős adóztatást jelent az önkormányzatoknak. Kérdésünkre, számít-e arra, hogy tömegesen csődbe mehetnek az önkormányzatok, azt mondta, nem, de arra igen, hogy csődközeli helyzetben működnek, lesznek feladatok, amelyekkel majd elmaradnak, például kevesebb füvet kaszálnak majd a települések, esetleg kevesebb pénz jut sportra és kultúrára, vagyis csökkenhet az önkormányzatok által nyújtott szolgáltatások színvonala.
Karácsony Gergely is úgy értékelte a jövő évi kormányzati költségvetést, hogy az „önkormányzat-ellenes” lesz.