Karácsony: politikai döntés volt a 10 milliárdos pénzlevonás
Karácsony Gergely a tájékoztatón

Erős a gyanú, hogy valakik magas politikai körökből politikai utasítást adtak arra, hogy az államkincstár törvénytelenül emelje le a főváros folyószámlájáról 10,2 milliárd forintot. Erről beszélt rendkívüli tájékoztatóján Karácsony Gergely főpolgármester azután, hogy kiderült: az azonnali jogvédelmi kérésük ellenére leemelte a Magyar Államkincstár a főváros számlájáról a vitatott szolidaritási hozzájárulás esedékes részét. Karácsony Gergely kiemelte: annak ellenére történt ez, hogy az azonnali jogvédelmi kérésüket kedden benyújtották, és bár szerdán még nem, csütörtökön már megtörtént az említett összeg leemelése, noha a kérelem elbírálásáig ezt nem lehetett volna megtenni. „A mai napon lecsapott az államkincstár”, ami szerinte törvénytelen és erkölcstelen lépés volt, és a főváros működését veszélyezteti.

– Ez egyértelműen politikai döntés volt, ami a hivatali visszaélés gyanúját is felveti – tette hozzá a főpolgármester. Arról is beszélt, hogy ha Budapest nem kapja vissza ezt a pénzt – amelynek visszaszerzése érdekében egy újabb azonnali intézkedést kezdeményeztek –, akkor hivatali visszaélés miatt is feljelentést teszek. A Magyar Államkincstár lépése viszont így is felborítja az eltervezett menetrendet, ezért azonnali lépésekre is szükség van. Karácsony ide sorolta, hogy csütörtökön leállítják három fővárosi közszolgáltató cég felé a kifizetéseket; ezek a Budapesti Közművek (BKM), a Budapesti Közlekedési Központ (BKK), illetve a közvilágítással foglalkozó BDK. Esetükben mintegy 9-10 milliárdos igényt nem tud kielégíteni a főváros, és arra kérik ezeket a társaságokat, hogy átmeneti eszközökkel próbálják ezt a pénzt kigazdálkodni.

A legfontosabb célnak a főpolgármester azt nevezte, hogy a munkatársak nettó bérét ki tudják fizetni, ennek rendelnek alá minden intézkedést. Később, egy kérdésre válaszolva egyértelművé tette, hogy nettó bérekről van szó, vagyis a bérekhez kapcsolódó járulékok kifizetését nem tudják teljesíteni, ha nem jutnak hozzá az említett összeghez. A likviditás megőrzése fontos például a közétkeztetésben az az idősek ellátásával kapcsolatban, de kisebb beruházások szavai szerint csúszhatnak.

– A mostani helyzetben a nyomásgyakorlás minden eszközét mérlegelni kell – válaszolta a Magyar Hangnak arra a kérdésére, hogy tervezi-e utcára hívni az embereket a törvénytelennek nevezett pénzelvonás miatt. Jelezte azt is, hogy egyeztetésre hívja a szakszervezeteket és a jövő héten minden fővárosi frakcióval is tárgyalni akar, hogy ezt a helyzetet mielőbb orvosolni tudják. A kialakult helyzet ellenére nem terveznek semmilyen közszolgáltatást leállítani, de a BKK-tól kért vészforgatókönyvet, amit várhatóan a jövő hét második felére készítenek el. Mint arról beszámoltunk, a kormány az idei évre 89 milliárd forint befizetését várta a fővárostól szolidaritási hozzájárulásként, ám ők kijelentették, ennek nem hajlandóak eleget tenni, mert akkor nettó befizetők lennének. Ezért ennél 51 milliárd forinttal kevesebb pénz befizetését tervezték be a fővárosi költségvetésbe. Emiatt a Fővárosi Kormányhivatal perre ment Karácsonyék ellen, és kérte a költségvetés megsemmisítését. Ennek a Kúria nem tett eleget, de annak két részletét megsemmisítette. Kiss Ambrus, a Főpolgármesteri Hivatal főigazgatója szerint a fővárosnak figyelembe kell vennie a szolidaritási hozzájárulás mértékét, és a költségvetés közelgő felülvizsgálatakor – amit június 30-ig kell megtenniük amúgy is – be kell tervezniük a kiadási oldalra a 89 milliárd forintot. Kiss Ambrus szerint ez a döntés nem feltétlenül jelenti azt, hogy ezt az összeget ténylegesen is be kellene fizetnie a fővárosnak, ez csupán egy tervszám. Továbbá azt kérte a Kúria, hogy a szolidaritási hozzájárulásokkal kapcsolatos követeléseiket más technikával jelenítsék meg a költségvetésben a bevételi oldalon.

A főpolgármester tájékoztatója után Vitézy Dávid, a Podmaniczky Mozgalom vezetője a Facebookon azt írta: totális működési és pénzügyi válság alakult ki a fővárosban, illetve bizalmi válság a főpolgármester és a közgyűlés között. „Csődközelben a költségvetés a kormányzati túlzott adóelvonások miatt, a költségvetés főszámait a Kúria megsemmisítette. November óta nem jelölt helyettest a főpolgármester, ezért a Városháza törvénytelenül működik. A BKV körüli botrányok nyomán lemondott a cég vezérigazgatója, ma pedig a BKK vezérigazgatója távozott. Nincsenek igazgatóságok, nem működnek a felügyelőbizottságok, elutasította a Közgyűlés a cégek beszámolóit” – sorolta a bejegyzésben, majd azzal folytatta: ennek ellenére most nem azt kell keresni, hogy miben nem értünk egyet, mert Budapest érdeke az első, nem a vitáink. „A Fővárosi Közgyűlésben 70 százalékos többségben vagyunk azok, akik nem értenek egyet a kormány Budapestet pénzügyileg büntető és Lázár János budapesti fejlesztéseket leállító politikájával”. Szerinte ha valamikor, a főváros mai anyagi helyzetében kellene összefogni, egyeztetni, megoldásokat keresni. Ezt kezdeményezte a főpolgármesternél, hogy igyekezzenek közösen érdemi politikai választ adni a város csődhelyzetére, levágni a korrupció csápjait, és megoldani a közlekedési cégek vezetési válságát. „Választ nem kaptam” – tette hozzá.

– A kormány 10,2 milliárdot vesz el Budapesttől és még a BKK vezérigazgatója is lemondott – ez van most a fővárosban – adott helyzetképet a Kétfarkú Kutya Párt. Mint írták, ők megszavazták a BKK beszámolóját, mert szakmailag jónak tartották, a közgyűlés Fidesz- és Tisza-párti többsége viszont – indoklást sem adva – nem. „Persze a felelőtlen, szimbolikus politizálás, az ment: a Tisza ukrán pólókat dobált válaszul a Fidesz provokációjára, a döntéseik súlyát viszont mintha fel sem fognák, érveket legalábbis nem hallottunk.