Karácsonyi családlátogatás: azokat is óvatosságra intik, akik már átestek a víruson
Feldíszített karácsonyfa és karácsonyi ünnepi díszkivilágítás a szentendrei Fő téren 2018. december 7-én (Fotó: MTI/Mohai Balázs)

Sajnálkozásának adott hangot Kemenesi Gábor víruskutató, a Pécsi Tudományegyetem Természettudományi Karának adjunktusa a közösségi oldalán, miután a sajtóban az hangzott el, hogy a koronavírus-megbetegedésen átesett emberek biztonsággal látogathatják rokonaikat. Szerinte azonban ezt kijelenteni nem lehet, mert az újrafertőződés esélyeiről, a fertőzést újra elkapók fertőzésképességéről keveset tudni.

https://www.facebook.com/gabor.kemenesi/posts/4114541158575170

Kemenesi Gábor leszögezte, hogy a fertőzésen átesettek körében a tudomány eddigi ismeretei szerint valóban aktív és jól működő sejtes immunitás alakul ki legalább hat hónapig (eddig vizsgálták). Ám az immunitást a gyakorlatban leginkább egy skála szemlélteti. Ennek legkedvezőbb foka az úgynevezett sterilizáló immunitás – vagyis az ember ekkor el sem kaphatja többé a vírust, így tovább sem adhatja. Előfordulhat, hogy mégis elkaphatjuk újra, de a fertőzött enyhe vagy tünetmentes fertőzésként vészeli át, úgy, hogy tovább sem tudja adni. A skálán természetesen szerepelnek más fokozatok is, ám a jelenlegi tudományos ismeretek alapján és a rendkívül kevés újrafertőződési esemény alapos megfigyelése alapján a válasz egyelőre: nem tudjuk – írta. Hozzátette, hogy könnyen előfordulhat, hogy az immunitás kedvező lefolyású újrafertőződést eredményez, de megengedi a vírus továbbadását, azaz ismét fertőzhetünk.

„Ennél gyorsabban egy vírust nem lehet kiismerni”
Ficsor Benedek

„Ennél gyorsabban egy vírust nem lehet kiismerni”

Kemenesi Gábor virológus szerint ha sikerül megértetnünk az emberekkel, hogy a pandémia még mindig tart, akkor máris nem tűnik olyan nagy áldozatnak elnapolni a tengerparti nyaralást.

– Hogyan ismerjük fel az újrafertőzötteket? Könnyen lehet, hogy a betegséggel járó, így látható eseményeket ismerte csupán fel a tudomány és a legtöbb esemény tünetmentes maradhatott. Egyelőre nem tudjuk. Mennyire gyakori az újrafertőződés? Nem tudjuk. Van-e szerepük az újrafertőzötteknek a betegség továbbadásában? Nem tudjuk – adta meg a választ. Szerinte így mindenkinek – függetlenül attól, hogy volt-e korábban fertőzött – azonos elővigyázatossági lépéseket kell, hogy tennie.