Kisebb meglepetésre megállapodhatott Karácsony Gergely és a Tisza Párt – mégis átmehet még idén Budapest jövő évi költségvetése. A főpolgármester ugyanis váratlanul bejelentette, hogy mégis hajlandó cégvezetői pályázatokat kiírni, továbbá ismét napirendre kerül a Tisza által sokat kritizált szervezeti és működési szabályzat. Azt már korábban lehetett tudni, hogy a Kutya Párt is nyitott a költségvetés megszavazására, illetve Vitézy Dávidék is – de igaz, ők is csak azzal a feltétellel, hogy ha megszavazzák a módosító javaslataikat. A DK pedig nemcsak, hogy kijelentette, hogy megszavazzák, de minden más képviselőt is erre kértek. Hogy tényleg átmegy-e a költségvetés, az viszont csak a maratoninak ígérkező ülés végén, várhatóan este fog kiderülni, ugyanis csak a napirendek vitája után szavaznak majd a képviselők az előterjesztésekről. De ha marad a mostani felállás, akkor a 33 fős közgyűlésből Karácsony Gergelynek akár 23 szavazata is lehet a költségvetésről szóló szavazáson. A fővárosi költségvetést később, ha az MKKP nélkül is, de megszavazták. Erről itt írtunk részletesen.
Időközben a Tisza Párt is kiadott közleményt, amiben azt írták: az előterjesztett költségvetés részleteivel több ponton nem értenek egyet, azonban felismerve történelmi felelősségüket, „amennyiben elfogadásra kerül a rendelet-tervezethez a Tisza által benyújtott módosító indítvány és az alapján mód nyílik a 2025-ös költségvetés mielőbbi felülvizsgálatára a bíróságok jogerős döntésének fényében, úgy a Tisza frakció megszavazza a 2025-ös fővárosi költségvetést”. – Felszólítjuk Szentkirályi Alexandrát és a teljes Fidesz-frakciót hogy fejezzék be a mellébeszélést és az adófizetők pénzén felvett felesleges TikTok-videók helyett, haladéktalanul járjanak el Orbán Viktornál, hogy a fővárosi pályaudvarok Tiborcz Istvánnak történő átjátszása és a fővárosi polgároktól történő több tízmilliárd forint ellopása helyett, tegye vissza Budapest kasszájába a már eddig is jogellenesen kivett tízmilliárdokat – írták. Azt is jelezték, hogy „miközben a miniszterelnök bevallotta a parlamentben, hogy üres az államkassza, nincs pénz se a vasútra, se az egészségügyre, se a szociális szférára, aközben Orbán Viktor a saját vejétől vesz 750 milliárd forintért felesleges irodaépületeket. Ez az árulás! A Fidesz, Orbán Viktor és Szentkirályi Alexandra árulása!”
A Tisza egyik módosítója azt szorgalmazza, hogy a főváros Tulajdonosi Bizottsága készítsen elő több fővárosi cég vezérigazgatói tisztségére „olyan objektív kritériumokon alapuló, átlátható, széleskörű részvételt lehetővé tevő kiválasztási folyamatot magában foglaló pályázati kiírást, amely versenyképes bérezési és teljesítményértékelési struktúrát irányoz elő a kiemelkedő szakmai kompetenciák biztosítása érdekében azzal, hogy a széleskörű részvételt segítendő,a pályázók személyiségi jogait a jogszabályok által lehetővé tett legnagyobb mértékben tiszteletben kell tartani”. Az érintett cégek a következők: BKK, BKM, BKV, BFVK és BGYH. A határidő a pályázat kiírására 2025. január 31-e.
A fideszes Gulyás Gergely Kristóf azzal kritizálta Karácsonyt: a jövő évi költségvetés nem felel meg Magyarország törvényeinek, ha ezt elfogadják, az precedens nélküli, törvénytelen helyzetet teremtene. Elfogadhatatlannak tartja, hogy Karácsony Gergelyék a 89 milliárd forint helyett 50 milliárddal kevesebbet, csak 39 milliárdot akarnak befizetni szolidaritási hozzájárulásként (hivatkozva arra, hogy a kormány túladóztatja a fővárost - a szerk.), ez ugyanis valójában egy mínuszos költségvetés lenne. Azt is odavetette Karácsonynak: a Tisza megzsarolta őt, hiszen Karácsony Gergelynek elmondta a frakció, hogy nem sza aznak meg semmit, amíg nincs új szmsz, most meg a főpolgármester hirtelen egy nem ahhoz kapcsolódó napirendi ponthoz ad hoc behozza az szmsz kérdését. Megjegyezte azt is, hogy látta, hogy Karácsonyék a közgyűlés előtt egyeztettek a Tiszával, a DK-val és Vitézyvel. A főpolgármester Gulyásnak azzal vágott vissza: azért nem nyújtott be módosítást a Fidesz a költségvetéshez, mert abból egyszerűen nem lehet 50 milliárdot kivenni. – Beszéljenek őszintén a fideszesek! – kérte őket Karácsony azt kérdezve, hogy mégis honnan fizessék be az 50 milliárdot. – Zárjuk be az összes színházat és hajléktalanszállót? Ne adjunk ételt az idősotthonok lakóinak? – tette fel a kérdést. A főpolgármester egyébként emlékeztette Gulyást, hogy vele is egyeztettek a költségvetés kapcsán.
Kiss Ambrus, a Főpolgármesteri Hivatal főigazgatója szerint az lenne a törvénytelenség, ha ezt az 50 milliárdot is befizetnék, az Alkotmánybíróság határozatából is ez vezethető le.
„Ön meri kérdezni ezt?”
Szentkirályi Alexandra, a Fidesz frakcióvezetője azzal kritizálta a Tiszát: Magyar Péter olyan szinten nézi le a saját képviselőit, különösen a nőket, hogy felolvasó robotnak használja őket, miközben se a TV-be, se a rádióba nem engedik be őket, ehelyett Ordasnak szó szerint fel kellett olvasni a közleményt, amit Magyar Péter írt neki, el se mondhatta a saját gondolatait (Ordas egyébként tényleg a Tisza közleményét mondta el - a szerk.). Ordas nyelvbotlására utalva (aki véletlenül úgy fogalmazott, hogy a Tisza hagyja abba a mellébeszélést, de valójában a Fideszre gondolt - a szerk) azt is mondta, hogy szerinte is fejezze be a mellébeszélést a Tisza, öntsenek tiszta vizet a pohárba, ismerjék be, hogy felállt a Tisza-DK-Karácsony-Vitézy frakció. Szentkirályi szerint ők már a nyáron is megmondták, hogy háttéralkuk születnek, a Tisza pedig legitimálja, hogy a balliberális vezetés kirabolta Budapestet, volt pénz haverokra, Gyurcsány-emberekre.
A tiszás Bujdosó Andrea azzal vágott vissza Szentkirályinak, hogy a Fidesz frakcióvezetője nyáron nagyon sok mindent megmondott, azt is, hogy ő főpolgármesternek indul, és hogy nem fog visszalépni, mégis megtette. – És ön kérdezi azt, hogy hova lett a pénz? Ön meri kérdezni ezt? Talán kérdezze meg a kormányközeli oligarchákat akiknek a zsebébe vándorolt – mondta. Feltette azt a kérdést is, hogy hova juttatta a Fidesz az országot, hiszen szegényebb a vidék mint valaha, vásárlóerő-paritáson az utolsók vagyunk Európában.
Az MKKP-s Döme Zsuzsanna azt mondta, el van keseredve a részvételi költségvetést fenyegető csapások miatt. Megdöbbenéssel látták azt is, hogy a főpolgármesterék részéről felmerült az is, hogy esetleg ki se írják az idei évi pályázatokat. Azt kéri a képviselőket, hogy védjék meg a részvételi költségvetés intézményét, az elmúlt 5 év egyik legfontosabb innovációja ez volt. Budapest egészének költségvetése politikusi, ez a pici rész az csak, amibe az emberek beleszólhatnak. Dömét nagyon érdekelné a főpolgármester véleménye is. Karácsony elmondta, ő amellett érvel, hogy írják ki a pályázatot a szokásos menetrend szerint, és szerinte most csak átütemezik a projektek megvalósítását, nem pedig végleg elveszik.
Mégsem javasol 17 százalékos béremelést a Tisza
A fideszes Radics Béla szerint aki azt mondja, hogy a politika nem elég izgalmas, az nem követi eléggé. A fővárosban az óbudai korrupciós ügy után egy tökéletes Keresztapa 2. spin-off valósul még, élükön Karácsony Gergely-Vitézy Dávid, a Tisza és a DK. Szerinte az elmúlt öt évben Gyurcsány és társa kirámolta a Városháza padlását, „most pedig kerestek – elnézést a kifejezésért – egy balekot, aki erre a történetre rányomja a pecsétet”, ráadásul a budapestiek szemébe hazudnak. Ugyanis mikor letették a képviselői esküket, akkor azt is megfogadták, hogy Magyarország törvényét és jogszabályait megtartják, miközben törvénytelen költségvetést akarnak elfogadni. – Itt az ékes példája annak, hogy mit számít önöknek a szó, nem elég hogy a főnöküknek nincs szava hihetősége, önök is beálltak a sorba – tette hozzá. Radics egy megállapodást is ajánlott a Tiszának a főváros drogellenes stratégiája kapcsán, amit a Fidesz legutóbb visszavonatott volna, de ezt a Tisza nem szavazta meg. Ha a Tisza megszavazza a javaslatukat, hogy a főváros 25 milliárd forintot csak megelőzésre, zéró toleranciára, a teljes leszokás támogatására költik, az ártalomcsökkentésre, drogszobákra viszont nem, akkor a kormánypárt tudja támogatni a Tisza javaslatát, miszerint a fővárosi dolgozók ne 8, hanem 17 százalékos béremelést kapjanak, de csak ha az nem a fejeseknek, hanem a keményen dolgozó embereknek fog járni.
A tiszás Bujdosó Andrea jelezte: visszavonja kedden beadott módosítóját, ami az említett 17 százalékos béremelést tartalmazta. Szerinte ugyanis ennek végrehajtásához kellene az a 39 milliárd forint, amit szolidaritási hozzájárulásként kell befizetnie Budapestnek. Hangsúlyozta: a Tisza csak úgy támogatja a költségvetést, hogy az csak júniusi végéig szól utána új készül.
Lehet, hogy kedves akart lenni, de nem sikerült
Később a fideszes Radics Béla ismét felszólalt, és arról kezdett beszélni, hogy szerinte a tiszás Porcher Áron „nem hülye”, néhány megszólalásában még érzi is a jó szándékot. Azt is látja, hogy Porcher járja Brüsszelt, de szerinte inkább Budapestet kellene járnia. Ő szívesen elviszi őt és Vitézyt is egy körre Erzsébetvárosba, ahol borzasztó állapotok vannak, nem történt semmi az elmúlt 5 évben. Szerinte Porcher máskor akkoris nyugodtan mondja el az üzenetét, ha nem kap előtte erre engedélyt Magyar Pétertől.
Karácsony Gergely Radicsnak azt üzente: lehet, hogy kedves akart lenni, de nem sikerült. Kérte, a közgyűlésben bizonyos jelzőket akkor se használjunk, ha van előtte fosztóképző. Ezután a fideszes Gulyás Gergely Kristóf kért szót, amit Karácsony Gergely megadott és azzal viccelt, hogy biztos azért kíván felszólalni, hogy elnézést kérjen a frakciótársa szavaiért. Gulyás azt kérdezte, hogy akkor azt állítják-e, „hogy ne mondjuk, hogy a képviselő nem hülye. Felidézte, Karácsony is említette korábban az idióta szót, illetve akkor az agyhalottazás rendben van-e? Karácsony erre úgy válaszolt, az „idióta” az egy „szép régi görög szó”, ami apolitikusságot jelent, „tanulni kéne történelmet”.
Radics később azt mondta: amikor Porcher Áronra azt mondta, hogy nem hülye, „én akkor többet gondolok róla, mint a főnöke”.
12:45 felé félórás ebédszünetet rendelt el Karácsony. A 9:00 óta tartó közgyűlés eddig csupán az első napirendi ponton jutott túl, a költségvetésen, igaz, ez tényleg jelentős volt, és összesen hat alpontja volt.
Erősebb az élethez való jog, mint a tulajdonhoz
A szünet után Karácsony Gergelyék azzal kapcsolatos javaslatát kezdték tárgyalni, hogy kobozzák el az extrém gyorshajtók autóját. Ebben azt érné el a főpolgármester, hogy a főváros felterjesztési joga keretében a kormánynál kezdeményezze a közlekedési jogszabályok olyan módosítását, „amely szerint a megengedett legnagyobb sebességet lakott területen legalább 50 km/órával, míg lakott területen kívül legalább 75 km/órával túllépő járműveket első ízben hat hónapra a forgalomból ki lehet vonni, míg második ízben a jármű elkobozható legyen”. Vitézy Dávid ehhez módosítót is beadott, és kéri, hogy a főváros kezdeményezze azt is, hogy a sebességtúllépésért kiszabható közigazgatási bírság alkalmazásának alsó határát az
adott útszakaszon megengedett legnagyobb sebesség 15 százalékában, de legkevesebb 5 km/óra sebességtúllépés esetére határozza meg. Jelenleg ugyanis a belterületi utakon, városi utcákban rendkívül laza szabályozás van: például a 20 km/h korlátozású lakó-pihenő övezetben a 34 km/h sebességű haladást még nem szankcionálja, csak a 35 km/h-t, vagyis csak a 15 km/h-s sebességtúllépést.
A fideszes Gulyás Gergely Kristóf azt kérdezte: mi lesz azokkal az esetekkel, mikor az autó tulajdonosának a személye élesen elválik a gyorshajtóétól? Szerinte a tulajdonhoz való jog erős védelem alá szorul. Karácsony Gergely erre azt mondta: az élethez való jogot erősebbnek érzi. Ha ez a modell Ausztriában hatékony volt, Magyarországon is működne.
Radics Béla szerint centizni, hogy folyamatosan 24-25 km/h-nál maradjon a mutató, nem életszerű. Vannak élethelyzetek, mikor a nagyon szigorú hozzáállás lebéníthatja Budapest közlekedését is. A férj sebesség túllépése büntetné a feleséget is, ha nincs más autó a családban. Életszerűtlen a javaslat, nagyon érződik, hogy nincs jogosítványa annak, aki összerakta.
A tiszás Balogh Balázs leszögezte: támogatják a közlekedésbiztonsági törekvéseket, de szerintük nem nekik kellene ezt a parlament elé vinni. Radicsra meg annyiban reagált, hogy a szabályok betartása fontos dolog, a NAV se nézi el, ha 100 forintot üt el az ember.
Karácsony szerint az egész történet onnan indult, hogy a főváros a saját forrásaiból lát el állami feladatot, nem arról van szó, hogy ne csinálnának semmit közlekedésbiztonsági ügyben, ők fizetik a kamerák üzemeltetését. Rendszeresen előfordul, hogy a fővárosban 150 km/h-val mennek az autók.
Vitézy elmondta, hogy a KRESZ ismerete segít, ha Radics 25 km/h-val megy lakóövezetben, az nem jó, mert csak 20 km/h-val lehet, hiszen ezeken a helyeken bármikor felbukkanhat egy gyerek, kiszaladhat az útra.
Kiss Ambrus arra hívta fel a figyelmet, egy hónap alatt 53 ezer gyorshajtást mértek a fővárosi kamerák, ami brutális adat, az Üllői úton is volt, hogy 147 km/h-val mentek.
A fideszes Szepesfalvy Anna szerint látták, hogy olyan emberek írták a javaslatot, akik közül senki se vezet, túltolták a biciklit. Aki vezet, és tudja, hogy működik a forgalom, az tudja, hogy ez nem életszerű. Érdemes meghallgatni olyanokat, akik legalább vezetnek.
A tiszás Porcher Áron azzal szúrt oda Radicsnak: az előbb autótulajdonosként hivatkozott magára, de car-sharing szolgáltatásokra gondolhatott Radics, mert nem szerepel a vagyonnyilatkozatában autó. Radics erre azt mondta, ha kíváncsi Porcher, elmondja neki, hogy családi autójuk van, a felesége a tulajdonos. Szerinte aki durván túllépi a sebességet, az inkább börtönbe menjen. De nem oké, hogy 1-2 km/h túllépés miatt elvegyék az autót (ilyen egyébként nem is szerepel az előterjesztésben - a szerk.) Azért nehéz olyan emberekkel vitatkoznia,mint Karácsony meg Vitézy, mert nincsen nekik jogosítványuk.
Karácsony erre azt kérdezte Radicstól: olvasta az előterjesztést? Akkor koboznák el az autót, ha 50 km/h-val megy gyorsabban. – Viszonylag rövid az előterjesztés, könnyű elolvasni, nem kell hozzá jogosítvány és diploma se – jegyezte meg. Gulyás Gergely szerint is aránytalan az autóelkobzás. Szerinte a főváros inkább a saját kompetenciájába tartozó ügyekkel foglalkozzon, „ha jól tudom, forgalomtechnikai szakember és közlekedésmérnök sincs köztünk”. Azt kéri, bárki szavazzon bárhogy, egyöntetűen kimondhatják, hogy nincs rendben a gyorshajtás.
Balogh Balázs szerint megszállta a karácsony szelleme, mert sok mindenben egyetért Gulyással. Radicsot megkérte arra, hogy olvassa el az előterjesztést. Karácsony szerint éppen azért fontos, hogy a főváros javaslatot tegyen, mert a KRESZ felülvizsgálata éppen zajlik.
Karácsony sajnálja a fideszes képviselőket
A következő téma Karácsony és Vitézy közös előterjesztése, miszerint azt kérik, Rákosrendező fejlesztése úgy valósuljon meg, hogy 25 hektár legalább zöld felület legyen, továbbá építsenek 15 ezer megfizethető lakást a területen.
A fideszes Szécsényi Dániel szerint a kormány a projektet úgy fogja megvalósítani, hogy a budapestieknek is jó legyen. Szerinte nem kell Lázár Jánostól félni. A tiszás Barna Judit szerint ha a projekt megvalósul, akkor egy „gusztustalan felhőkarcoló fog kikandikálni” a Hősök tere mögül. Külön kérte Szentkirályi Alexandrát, hogy mondjon véleményt arról, szerinte így akkor hogy fog kinézni a Hősök tere, hiszen ő korábban a főváros városarculati cégének elkötelezettje volt.
Vitézy arról beszélt, azért, hogy a rákosrendezői terület tele van szeméttel, az állam felel, hiszen övé a terület, és érdekes módon, mióta azt el akarják adni, minden héten kigyullad ott valami. De nem is az a kérdés, hogy ki viszi el a szemetet, hanem az, hogy a magyar kormány a területet egy másik ország felügyelete alá helyezte, hiszen a parlament kimondta, hogy a projekt megvalósításához szükséges ingatlanokat az emírségek által kijelölt szervezet értékesíti, ezt fogadta el az Országgyűlés. „Szuverenitás, ugye” – jegyezte meg odaszúrva a kormánynak.
Szentkirályi: nagyon szomorú, hogy Barna Judit ennyire nem követte figyelemmel a cég munkáját, pedig a tiszás politikus Tarlós István alatt az egyik fővárosi cég munkatársa volt. Nem szeretne Barna lelkébe gázolni, hiszen ő Vitézy Dávid legnagyobb rajongója, de pont az ő kedvence mondta el, hogy még senki nem látta a terveket. Ha Barna Juditnak mégis meglenne, küldje át neki, és akkor majd mond róla véleményt. Azt is mondta, déjà vu érzése van, nagyon hasonló volt a helyzet a Liget-projekt kapcsán, ami ellen a baloldal folyamatosan hergelt, pedig még nem is tudták, mi fog megépülni, ragaszkodtak a hajléktalanok sátraihoz, ma viszont már nagy vígan használják a világszínvonalon megújított Ligetet. – Mintha némi irigységet meg féltékenységet látnék ilyenkor, önök nem akarják, hogy ebben a városban bármi épüljön – mondta.
Baranyi Krisztina szerint inkább a Fudan ügyére emlékeztet a mini-Dubaj. – Ha külföldi befektető jelenik meg, nem fontos a budapestiek érdeke? – tette fel a kérdést.
Vitézyt elszomorította Szentkirályi hozzászólása, bízott benne, hogy ő a legnagyobb rajongója.Viszont ha nincs semmilyen terv, akkor mi alapján hívja ezt Maxi-Dubajnak Lázár? Csak van valami elképzelésük. Nem azt mondja, hogy a főváros tervezze meg más helyett, de igenis a projekt keretszabályait rögzítse a közgyűlés.
Barna Judit azt mondta Szentkirályinak, hogy elkeserítő, hogy a honvédelmi miniszter feleségének ilyen a hozzáállása azzal kapcsolatban, hogy a magyar föld arab kézbe jut. Erre Karácsony Gergely felhívta Barna figyelmét, hogy az, hogy ki kivel osztja meg a magánéletét, nem ide tartozik.
A fideszes Böröcz László semmi ördögtől való dolgot nem lát itt, remélhetőleg a magyar gazdaság szempontjából komoly eredménye lesz a fejlesztésnek.
Szentkirályi szerint ők természetesen a budapestiek érdekét képviselik, minden más szempont azután jöhet. De mi szolgálja a budapestiek érdekét, az, hogy ha egy politikai vitát részben parttalanul lefolytatnak a konkrétumok ismerete nélkül, vagy ha majd lesznek konkrétumok, annak mentén? Most késhegyre menő vitákat lefolytatni konkrét koncepció nélkül, nem helyes. Adjunk lehetőséget, hogy valami világszínvonalú épüljön Budapesten.
Vitézy szerint viszont pont addig kell lefektetni a keretszabályokat, amíg nincs még konkrét terv.
Karácsony Gergely sajnálja a kormánypárti képviselőket, hogy védhetetlen dolgokat kell védeniük. Nettó hazaárulás a szó szoros értelmében, hogy a magyar állam álcázott módon átadja Magyarország legértékesebb területét egy másik államnak, hogy ő nevezze ki a beruházót. Ez be fog vonulni a történelemkönyvekbe.
Most sem maradt el Vitézy és Baranyi csörtéje
Ezután hosszú vita bontakozott ki azzal kapcsolatban, hogy a kormány 99 évre ellenérték nélkül bérbeadná a pályaudvarokat. Vitézy Dávid szerint a salgótarjáni nyilvános WC-üzemeltetésére is részletesebb pályázatot írt ki, mint a négy nagy pályaudvar bérbeadására. A MÁV mindössze egy hét oldalas pdf-et tett közzé ezzel kapcsolatban. Később az ezzel kapcsolatos hosszú vitában Baranyi Krisztina jelezte, hogy ebben a kérdésben nincs a fővárosnak hatásköre, ezért kéri, hogy zárják le a vitát, mert hátra van még 40 napirendi pont. Vitézy erre azt mondta, hogy szomorú, hogy Baranyit untatta a vita, a fővárosi vitáknak pont arról kell szólnia, hogy ki és hogyan fejleszti a várost. Baranyi erre azt mondta, ő lenne a legboldogabb, ha ilyenekről beszélgethetnének, de a realitás az, hogy forrás- és hatáskör-elvonás van 2012 óta, az önkormányzatiság ellehetetlenítése, központosítása zajlik. Ezek ellen Baranyi maga is 10 éve folyamatosan próbál szót emelni. – Amikor ezek a folyamatok kezdődtek, ön még bőven a Fideszben tehetett volna ez ellen, és ön szerint engem untat ez a téma? Én beszélnék erről a legboldogabban, csak hogy az ön hathatós közreműködése mellett a közgyűlés nem tud erről beszélni – tette hozzá. Erre Vitézy Dávid azt állapította meg: sajnálom, hogy ön feladta a harcot, én szeretnék küzdeni Budapestért. Baranyi erre azzal vágott vissza: „Államtitkár úr, ön adta fel a harcot, kormánytagként nem tudott ellenállni, változtatni, nem én adtam fel a harcot, ön, és átállt erre az oldalra”.
Ezután jött az a napirendi pont, amihez befogadták Karácsonyék a tiszás módosítást a cégvezetői pályázatok kiírására, illetve az szmsz módosítására – utóbbit egyébként helyben osztották ki a képviselőknek papíron. Vitézy azt a kérdést tette fel, hogy bár érti, hogy a végső döntés a főpolgármester előterjesztése nyomán a közgyűlés hozza meg, de a kiírásól ki fog dönteni és mi lesz az elbírálás folyamata? Karácsony szerint a tulajdonosi bizottság csinálja a pályázatot, ennek kapcsán fog személyi javaslatokat tenni a cégvezetőkkel összefüggésben. A fideszes Gulyás Gergely azt a kérdést tette fel Karácsonynak, hogy jól érti-e, hogy ez az egész javaslat azért van, hogy a Tisza megszavazza neki a költségvetést, ez egy politikai alku-e. Mert ez az eljárás, hogy helyben osztják ki az szmsz módosítását, amihez így ők most további módosításokat nem is tudnak tenni, vagyis a közgyűlésnek most módosított szmsz-szel kapcsolatban annyi beleszólása van, hogy vagy elfogadják vagy haza mennek. Karácsony szerint egyébként Gulyás nem áll messze a valóságtól, de mindenki a maga módján interpretálja az összefüggéseket. Gulyás úgy látja, háttéralkuk, mutyik mennek, nem ildomos feláldozni ennek oltárán a közgyűlés működését.
Szó volt a parkok éjszakai lezárásnak vizsgálatával kapcsolatos fideszes előterjesztésről is később, ennek része, hogy legyenek térfigyelő kamerák és kerítés esetlegesen a parkok körül. A fideszes Gulyás Gergely elmondta, nem feltétlenül szeretnének ténylegesen parkokat lezárni éjszakára, biztonságosabbá tenni szeretnék azokat. Ugyanakkor nem tudják befogadni a Kutya Párt azon javaslatát, hogy a közparkokat vigyék le az aluljárókba.
A frissen, helyben benyújtott szmsz-módosítással jelenleg is ismerkedik több olyan fővárosi képviselő, aki nem tudott előzetesen a módosításról. Gulyás Gergely azt kérdezte Karácsonytól, hogy azért kerül-e ki az szmsz-ből az, hogy a közgyűlés napja a hónap utolsó szerdája, hogy ezzel alkalmazkodjanak a tiszás brüsszeli képviselőkhöz? Lesz-e kiszámíthatóság a közgyűlés működése szempontjából? Karácsony szerint továbbra is az a cél, hogy minden hónap utolsó szerdáján legyen. Eddig is a szokásjog vezette a közgyűlést ebben.
Vitézy talált valamit, ami érdekli Baranyit
Vitézy és Baranyi később ismét „egymásra találtak”, a Podmaniczky Mozgalom vezetője feltette a kérdést, van-e bármi, ami nem untatja a polgármestert? Az utcák forgalmi rendje, vagyis a mikromenedzselés untatja, a pályaudvarok kérdése sem idevaló szerinte, akkor van-e középút?
Baranyi később a politikus egy esetleges dunai folyami uszoda megvalósíthatóságának vizsgálatára vonatkozó javaslata kapcsán azt mondta: a Duna érdekli. Szerinte a folyó budapesti szakaszának kevés szabadon fürdőzhető része van, és az is hatósági ellenőrzésekhez kötött, mennyi ideig lehet igénybe venni. Szerinte a probléma, hogy a főváros nem tudna egy ilyet üzemeltetni, mert nem lehet olyan fizetőképes keresletet generálni, hogy gazdaságosan működtethető legyen egy dunai folyami uszoda.
Vitézy elismerte, minden Baranyi által felvetett dilemma jogos. Ismertette, az eddigi mérések szerint változatos a vízminőség, de nyilván nekik is kell méréseket végezni. Abban is egyetért, hogy ezeknek a létesítményeknek van egy észszerű méretük. A sodrás és biztonsági kérdéseket a körülkerítés tudja biztosítani szerinte. Egyébként a természetes víz kisebb üzemeltetési feladat, mint egy tisztítandó medence.
Vitézy javasolja azt is, hogy a 100E nevű közvetlen reptéri buszt a bérlettel rendelkezők 450 forintos jegyár ellenében vehessél igénybe. Jelenleg ugyanis 2200 forintot kell nekik is fizetni, akárcsak a külföldi turistáknak. Karácsony ezt azzal módosította, hogy vizsgálják meg, az intézkedés bevezetése milyen hatással járhat, így erre márciusban tér vissza a közgyűlés.
A tiszás Porcher Áron javaslatot tett Budapest légszennyezettségi állapotának javítására. Felszólalásában elmondta, hogy ennek részeként felkéri a főpolgármestert, hogy vizsgálja meg annak lehetőségét, hogy a Fővárosban 10 000 lakosonként telepítsenek egy levegőszennyezettséget mérő készüléket úgy, hogy a lakosság számára a mért adatokhoz egyszerű, online hozzáférési lehetőséget biztosítsanak. A fideszes Szalai Piroska azt kérdezte: látta-e a tiszások javaslatát mérnök? A meteorológiai szolgálat mérései hitelesek, ha mi felállítunk valamennyi mérőeszközt, az magában az asztmát nem fogja csökkenteni. – Tudjuk azt, hogy hány méter magasra kell tenni ezeket a mérőeszközöket vagy hogy hány órakor érdemes a mérést elvégezni? – tette fel a kérdést. Szabályozott, hiteles mérések kellenek, ehhez kevés pár mérőműszer felállítása. A fideszes Gulyás nem feltételezi, hogy Porchert a rosszindulat hajtaná, de aki azt mondja, hogy mindenre az a megoldás, hogy mérőműszert rakunk ki, az egy kókler. A tiszás Orbán Árpád szerint érti a kormánypártiakat, hogy sportból belekötnek minden Tisza-javaslatba, de így értelmetlenné válik az összes hozzászólásuk. Vitézy Dávid azt tette hozzá: a méréseknek akkor van értelme, ha utána levegőminőség javítására kezdenek el kidolgozni akciótervet. Gulyás úgy látja, az a jó adat, ami egy konkrét intézkedés meghozásában segít, ha van cél. Előbb legyen cél, intézkedési terv.
Jelenleg, vagyis szerda 17:20 körül már több mint 9 órája tartott a reggel 9:00 után kezdődött közgyűlés, éppen a 36. napirendi pontnál járnak az összesen 56 előterjesztésből.
A közgyűlés megtárgyalta a párbeszédes Béres András javaslatát is „a pirotechnikai eszközök használatának szigorítására a Főváros területén a szilveszteri időszakban”. Ilyenkor Béres szerint vadnyugati állapotok vannak Budapesten, csak nem fegyverrel lőnek a levegőbe. Bár a petárdák elvileg be vannak tiltva, a gyakorlatban ezeket még egy tinédzser is bármikor meg tudja venni interneten. Valójában nem látják, hogy a hatóságok az ügyben lépéseket tennének. Béres három éves kislánya egy percet se aludt múltkor szilveszterkor, de 100 ezer gyerek él Budapesten, illetve 150 ezer kutya, ők mind szenvednek a hangos pirotechnikai eszközöktől. A robbantás nem alapjog, fontosabb a gyerekek és a háziállatok nyugalma. Béres így szeretné, ha megkérdeznék a rendőrséget, hogy hogyan küzdöttek az elmúlt időszakban az illegális petárdázások ellen, milyen intézkedéseket tettek. Továbbá indokoltnak tartaná a szigorításról szóló konzultációt.
Vitézy Dávid azt mondta, érti a szándékot, de akkor miért nem olyan javaslatot hoznak ide, hogy tiltsák be a pirotechnikai eszközök. Tata például betiltotta a szilveszteri petárdázást. Levelezni a rendőr-főkapitánnyal, mikor egyértelmű a rendelet, hogy nincs tilalom szilveszter estén? Ha van szándék, nyújtsanak be tiltást a fővárosi területekre. Karácsony szerint a főváros erre legfeljebb a Margitszigeten tudna korlátozást bevezetni.
Béres szerint ahhoz képest, hogy a petárda tilos, mégis kapható. A probléma a hármas kategóriájú tűzijátékkal van, az V. kerületben van jó példa, ami részlegesen betiltja a használatát, de az koncentráltabb terület, vagyis könnyebb ellenőrizni. Tatának azért volt könnyebb a helyzete, mert természetvédelmi területre tudtak hivatkozni, Zugló hasonló próbálkozását visszautasították. Béres egyébként támogatná a tiltást. Ezzel a nyíltan tárgyalandó előterjesztések végére ért a közgyűlés, Karácsony félórás szünetet javasol a szavazás előtt.
Hosszú ülés várható
Mint írtuk, rekordszámú, összesen 56 előterjesztéssel vágott neki a munkának a fővárosi közgyűlés szerdán. A tervek szerint az idei utolsó ülés kedves, ünnepi hangulatban fog kezdődni, ugyanis a képviselők a Kutya Párt javaslatára megajándékozzák egymást. A karácsonyi játékról szóló javaslatot még november végén fogadták el, ekkor Karácsony Gergely körbe is járt egy mikulássapkával, amelyből kihúzhatták annak a nevét a képviselők, akit meg fognak ajándékozni. A kezdeti jó hangulatot viszont feltehetően hamar letörik majd a küszöbön álló politikai viták.
Az egyik legérzékenyebb pont az lesz, vajon átmegy-e a jövő évi költségvetés. Karácsony Gergelyék ezt ugyanis úgy tervezték, hogy a kormány által Budapestre kirótt 89 milliárd forintos szolidaritási hozzájárulásból csak 39 milliárd forintot hajlandóak befizetni, miután szerintük az állam túladóztatja őket. A jövő évi költségvetést Karácsonyék szerint azért kell már idén elfogadni, hogy a fővárosi dolgozók már januártól megkaphassák a főpolgármesternek a szakszervezetekkel kötött megállapodása nyomán a 8+1 százalékos béremelést, továbbá azért, hogy a rászorulók már szintén az év elejétől megkaphassák a kiterjesztett és megemelt fővárosi rezsitámogatást. Nagy kérdés volt, átmegy-e a költségvetés, eddig azon frakciók közül, akik alapjáraton nem Karácsonyék szövetségesei, csak a Kutya Párt és a Vitézy Dávid vezette Podmaniczky Mozgalom jelezte, hogy hajlandóak elfogadni – igaz, utóbbi csak bizonyos feltételekkel, amelyekről itt írtunk.
A legnagyobb kérdés viszont – miután a Fidesz nyilvánvalóan nem fogja megszavazni –, hogy a Tisza hogyan áll a költségvetéshez, ugyanis a szakbizottságokon tartózkodtak azzal kapcsolatban, hogy megtárgyalásra érdemesre tartják-e Karácsonyék javaslatát. Kedden viszont azzal álltak elő, hogy szerintük nem 8 százalékos, hanem 17 százalékos béremelés kellene a dolgozóknak. A bérkérdés már csak azért is fontos, mert ha januártól végül semmilyen fizetésemelés nem lesz, a fővárosi dolgozók akár sztrájkba is léphetnek.
Szintén fontos kérdés lesz, a közgyűlés elfogadja-e a 2025. évi folyószámla-hitelkeretet, ugyanis ha nem, akkor Kiss Ambrus, a Főpolgármesteri Hivatal főigazgatója szerint az problémát okozna, mert január 2-án nem lenne pénz a főváros számláján, vagyis nem lenne miből működni.
Lesznek olyan előterjesztések is, amelyekre a fővárosnak közvetlenül ráhatása nincs, de felterjesztési jogával élve módosítást javasolhat a kormánynak. Vitézy Dávid például azt kezdeményezi: a főváros kérje arra az államot, hogy vonja vissza a budapesti pályaudvarokat 99 évre mindenféle garancia nélkül bérbeadó pályázatokat. Karácsony Gergelyék pedig azt szeretnék, ha jogszabály-módosítás történne azért, hogy szerint elkobozzák az extrém gyorshajtók autóit.
Karácsonynak és Vitézynek egyébként lesz több közös javaslata is. Szeretnék például, ha az állam garantálná, hogy a rákosrendezői projekt esetén legalább 25 hektár zöld felület lesz, továbbá hogy 15 ezer megfizethető lakás épül. A két politikus ugyancsak közösen javasolja, hogy induljon el a Rákóczi út rekonstrukciójának tervezése. Vitézyék egyébként hat önálló javaslattal is készülnek a közgyűlésre, ezeket itt szedtük össze.
Ami a Fideszt illeti, ők ezúttal kezdeményezik annak megvizsgálását, hogy van-e lehetőség Budapest közparkjainak lezárásra – amit viszont két apró módosítással a Kutya Párt megtrollkodna.
A Tisza Párt például javaslatot tesz Budapest köztéri művészeti koncepciójának megvalósítására, illetve Budapest légszennyezettségi állapotának javítására. A DK többek között a fővárosi sportkoncepcióval érintő javaslatot tesz, a Párbeszéd pedig szigorítaná a pirotechnikai eszközök használatát szilveszterkor. A Kutya Párt önálló javaslatot most nem terjeszt elő, de kritizálták, hogy „Karácsony–Vitézy-Tisza nagykoalíció nyírhatja ki a budapesti közösségi költségvetést”. Ugyans Vitézy arra is adott be módosítást, hogy a közösségi költségvetés eddig kötelezettségvállalással nem terhelt tételeire félretett 500 millió forintot inkább költsék gyalogos és kerékpáros-fejlesztésekre, továbbá arra, hogy nekiálljanak a Bajcsy Zsilinszky úti villamos megtervezésének.
A fővárosi költségvetést később, ha az MKKP nélkül is, de megszavazták. Erről itt írtunk részletesen.