Szükségtelen és aránytalan volt a rendőrség intézkedése, amikor 2020. december 2-án kordont húztak a Karmelita köré, hogy a helyszínen lévő újságírók ne tudják kérdezni az érkező kormánytagokat és a miniszterelnököt – mondta ki a Fővárosi Törvényszék. A Magyar Helsinki Bizottság által ismertetett ítélet szerint az eset során a rendőrség megsértette az újságírók véleménynyilvánításhoz fűződő jogát.
2020. decemberben a Telex két újságírója, Fábián Tamás és Szilágyi Máté kormánytagokat próbált kérdezni az akkoriban kirobbant Szájer-ügyről. Rövid idő után megjelent viszont húsz rendőr, és ötvenméteres körzetben elkordonozták a bejárathoz vezető területet. Ezzel sikerült lehetetlenné tenni a további kérdezősködést – írta az esetet ismertetve a jogvédő szervezet, amelynek segítségével a két újságíró panaszt nyújtott be a rendőrségnél, amit elutasítottak, így az újságírók és a civil jogvédők bíróság elé vitték az ügyet. Az első bírósági eljárásban a bíróság azért kötelezte új eljárásra a Készenléti Rendőrséget, mert semmilyen tényállásfeltárást nem végeztek, senkit nem hallgattak meg, még a rendőröket sem. Ezt pótolták 2021 nyarán, de mind a Készenléti Rendőrség, mind a másodfokon eljáró ORFK újra elutasította a panaszt, arra hivatkozva, hogy védett személy, a miniszterelnök érkezése miatt kellett úgynevezett létesíménybiztosítási intézkedést alkalmazni. Az újabb ítéletében, 2022 nyarán, a Fővárosi Törvényszék azt állapította meg, hogy védett személy érkezése önmagában nem indok a terület lezárására, és a rendőrségnek meg kell indokolnia, hogy konkrétan miért volt szükséges és arányos a lezárás.
2023. április 13-án a harmadik bírósági tárgyalás után a Fővárosi Törvényszék kimondta: szükségtelen és aránytalan volt az intézkedés, ráadásul az újságírók véleménynyilvánításhoz való jogát is csorbította, ezért panaszuk megalapozott. A kordon felhúzását a rendőrök ködös érvelésekkel indokolták. Ezek között szerepelt, hogy védett személy érkezik, illetve „a korábbi időszakhoz képest jelentősebb számú az ellenőrizetlen személy megjelenése a Karmelita Kolostor főbejárata és a volt Honvéd Főparancsnokság közötti területen”. A „jelentősebb számú ellenőrizetlen személy” nagyjából öt újságírót jelentett (a helyszínen volt a HVG 3 fős videóstábja is, az eljárásban őket is kihallgatták tanúként). A két meghallgatott rendőr ráadásul arra a kérdésre, hogy miért nem látszik a tömeg a videófelvételen, ellentétes válaszokat adott: az egyik állította, hogy a kamera látószögén kívül estek ezek a személyek, míg a másik, aki a lezárást végrehajtotta, beismerte, hogy csak az öt újságírót látta a helyszínen. A bíróság a telexesek által készített videó alapján úgy találta, hogy a rendőrség által hivatkozott „nagyszámú csoportosulás” csak az újságírókat jelentette, rajtuk kívül senki nem volt a helyszínen – ehhez képest a rendőrség csak a „jogsértések megelőzését” jelölte meg a lezárás indokaként.
A Szájer-botrányt követő egy évben viszonylag problémamentesen meg lehetett szólaltatni kormánytagokat a Karmelitánál, ez volt az utolsó hely, ahol még érdemben lehetett kérdezni vezető politikusok – írta az ítéletet ismertető cikkében a Telex. November 25-én még zavartalanul forgattak a közterületnek számító Színház utcában, majd másnap reggel váratlanul teljes hosszában lezárták az utcát, amelyen keresztül meg lehet közelíteni a Miniszterelnökség épületegyüttesét. Építkezésre hivatkozva azóta le van zárva a Színház utca, Gulyás Gergely miniszter pedig egy kormányinfón azt mondta, hogy ha rajta múlva, az építkezés befejezése után sem tenné lehetővé a sajtónak, hogy ott is kérdezhessen. A Momentum és Hadházy Ákos az elmúlt hetekben többször is elbontotta a kordont, hogy ezzel is felhívja a figyelmet a sajtószabadság helyzetére.