
Sokakat meglepett Gaal Gergely, a Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) elnökségi tagja, amikor egy csütörtök este közzétett videóban súlyos kritikákkal illette pártja vezetését és a KDNP elmúlt tizenöt évben képviselt irányvonalát is. A politikus nem pártkarrierje legjobb időszakát éli, de a Magyar Hang több forrása szerint ez nem lett volna önmagában elég egy ilyen radikális kiálláshoz, és Gaalnak már régebb óta lehettek lelkiismereti problémái. Mások viszont arra hivatkoznak: tisztán karrierpolitikusnak ismerték meg, aki eddig maga is alkalmazkodott a párt kritikát nem tűrő működéséhez.
Videóban jelentette be csütörtök este Gaal Gergely, a KDNP politikusa, hogy lemond a párt országos elnökségében betöltött tisztségéről, és kritizálta a párt működését, amiért nem tudott egy önállóan, a Fidesztől függetlenül is életképes pártot felépíteni. Szerinte a KDNP az elmúlt 15 évben a hatalomgyakorlás ellensúlya és önálló hang is lehetett volna, ám a párt nem élt ezzel a lehetőséggel. Úgy vélte: a kereszténydemokrata pártnak olyan kérdésekre kellene most választ találnia, mint az oktatás és az egészségügy helyzete, vagy a hátrányos helyzetűek felzárkóztatása.
A Magyar Hang számos háttérbeszélgetést folytatott, amelyekből az derült ki: sokakat meglepett Gaal Gergely kiállása. Vagy azért, mert nem gondolták olyan karakterűnek a politikust, aki egy ilyen helyzetet felvállal, vagy azért, mert – mint többen állították – Gaal befelé sem feltétlenül hangoztatta a kritikáit a párt működése kapcsán, legalábbis ők nem tapasztaltak ilyet.
– Nagy teherbíró képességű és nagyon béketűrő ember, fát lehetne vágni a hátán. Inkább közszolga-alkatú. Nagy dolognak kellett történnie, hogy ilyen döntést hozzon – mondta a Magyar Hang egy neve elhallgatását kérő forrása Gaal Gergelyről.
A politikus 2016-ban a Márton Áron-emlékév szervezőbizottságának vezetőjeként bejárta a Kárpát-medencét, kiállításokat szervezett, és ezalatt rengeteg emberrel találkozott, köztük volt a lapunknak nyilatkozó forrás is, aki szerint „korrekt és normális emberként” ismerték meg őt mindazok, akikkel ezeken az utakon találkozott.
Forrásaink egy része olyan emberként írta le, aki szorgalmasan dolgozik, és „vannak értékei” nem elvtelen politikus. Mások viszont olyan karrierpolitikusnak tartják, aki mindenképp igyekezett megfelelni a pártbéli elvárásoknak, és egyáltalán nem volt a belső kritikák híve. Gaalnak a KDNP-n belüli helyzetéből úgy tűnik: bárhogy értékeljék is az őt ismerők és vele korábban együtt dolgozók a politikai működését, az kevés lehetett egy komolyabb pártkarrierhez.
Lelkiismereti konfliktusok
Egy a párt működésére rálátó, neve elhallgatását kérő forrásunk felhívta a figyelmet: a legutóbbi, 2024 év végi tisztújításon Gaal Gergely nem kapott nagyobb pozíciót, például vármegyei elnökséget, esetleg alelnöki pozíciót, bár az országos elnökségbe bekerült. A Fidesz-KDNP 2026-os országos listája pedig még nem ismert, de az eddigiek alapján nem valószínű, hogy befutó helyet kapna rajta a korábban parlamenti képviselőként is dolgozó Gaal, aki a 2022-es listán a 174. helyen szerepelt.
A forrásunk nem gondolja, hogy önmagában ennek lenne a következménye a politikus kiállása. Ettől függetlenül tény szerinte, hogy Gaal húsz éven át „rendesen dolgozott a pártért”, ám mégis lemaradt, és szerinte olyanok lettek sikeresebbek nála a szervezetben, akik jobban hajlottak a Fidesz kiszolgálására.
– Gaal Gergely több mint húsz éve elkötelezett tagja és munkatársa volt a KDNP-nek – mondta a Magyar Hangnak Reichert János publicista, a KDNP egykori munkatársa. A publicista azt állítja: tudomása szerint Gaal már régebb óta lelkiismereti konfliktusokat élt meg amiatt, hogy a párt „nem az alapszabályának és alapelveinek megfelelően” működött. Egy másik, neve elhallgatását kérő forrás is arról számolt be: Gaal Gergely baráti körben már hónapokkal ezelőtt is beszélt a vívódásáról.
Az bizonyos, hogy a politikus az elmúlt hónapok során legalább egy alkalommal szokatlan gesztusra ragadtatta magát: az általa vezetett Dialógus Alapítvány által rendezett pódiumbeszélgetésen Prőhle Gergely volt diplomata és Szilvay Gergely, a kormánypárti Mandiner újságírója mellett Stefano Bottoni történész volt a vendég, akinek a Magyar Hang gondozásában megjelent, A hatalom megszállottja című, Orbán Viktorról szóló könyve meglehetősen kritikus nézőpontból mutatja be az Orbán-rendszert és a miniszterelnököt. A Fidesz-KDNP-re pedig hosszú évek óta jellemző az érdemi vitáktól való elzárkózás, így meglepő volt, hogy Bottonit meghívták egy KDNP-s politikus által szervezett beszélgetésre.
Kritikák: Végsőkig alkalmazkodó karrierpolitikus?
A Magyar Hang számos háttérbeszélgetést folytatott arról, hogy milyennek ismerik a korábban vele kapcsolatba kerülők vagy vele együtt dolgozók Gaal Gergelyt. Nem mindenki vélekedett róla pozitívan, Szalma Botond egykori KDNP-s politikus névvel is vállalta, hogy nincs nagy véleménnyel egykori párttársáról: – Karrierpolitikus, tökéletesen alkalmas csicska a Fidesznek – értékelte Gaal tevékenységét Szalma, aki szerint Gaal Gergely, aki 2010-ben lett a KDNP országos szervezője, a szervezésben sem volt erős. Szalma már KDNP-s politikusként is kritizálta a párt irányvonalát és működését, többek között azt is, hogy olyan karrierpolitikusok kerültek pozícióba a KDNP-ben, akiknek nincs politikán kívüli szakmai teljesítményük, és soha nem dolgoztak piaci körülmények között (Gaal Gergely az életrajza szerint évekig egy családi építőipari vállalkozást vitt, mielőtt főállású politikus lett) Szalma Botondot a pártot ért kritikái miatt végül 2014-ben kizárták a KDNP-ből, és bár a kizárás ügyében pert nyert a párt ellen, többé nem tért vissza a KDNP-be.
Szerinte a KDNP-ben már akkor sem volt helye ellenvéleménynek, aminek mára az lett a következménye, hogy „beérett a kontraszelekció”: – A KDNP-ben kétféle piktogramot ismernek: a fagyit és a galambot. Az ember vagy nyal, vagy repül. Most egy galambot hallottunk – mondta Gaal Gergely szerepléséről Szalma Botond.
Ettől függetlenül gratulált ahhoz, hogy Gaal Gergely „megvilágosodott” – Örülök, hogy végre valaki felállt a KDNP-ben, és elmondta, hogy a király meztelen. Tizenöt évet késtek vele – jegyezte meg Szalma, aki szerint „nagy hiba” volt, hogy a KDNP nem lépett korábban annak érdekében, hogy a pártnak önálló, Fidesztől elkülönülő arca legyen, és ezért véleménye szerint Gaal Gergely is felelős. – Ő is része volt, hogy eltapossák azt a hangot, amit most ő maga üt meg ebben a videóban. Ezt a hangot akkor Szalma Botondnak hívták. Én voltam az, aki már akkor sem szerette, hogy a kereszténydemokrata párt nem keresztény, és nem demokrata – mondta a volt politikus.
Nem ő az egyetlen, aki karrierpolitikusként tekint Gaal Gergelyre:
– Kifejezetten egy karrierista, szürke eminenciás politikuspalántának ismertem meg. Tudatosan készült politikusnak. Zakós, csendes, jól fésült, de nem karizmatikus figura. Még szűk körben sem kritizálta a pártvezetést, a belső kritikát is ellenezte. Ezért is döbbentett meg, hogy most kiállt a kritikáival a nyilvánosság elé. Ez nem illik a róla alkotott képembe – mondta róla egy korábbi pártbéli munkatársa.
„Hol volt eddig”?
Lukácsi Katalin, aki szintén 2017-ben hagyta el a KDNP-t, jobb véleménnyel van Gaalról, akivel a párt ifjúsági szervezetében dolgozott együtt. – Tisztességes és jó embernek ismertem meg, és ő nem kiabált utánam kígyót-békát, amikor elhagytam a KDNP-t – idézte fel Lukácsi, aki 2017-ben távozott a pártból.
Lukácsi reagált azokra a felvetésekre is, amelyek szerint nem reális, hogy Gaal Gergely csak most vette észre a problémákat a Fidesz-KDNP működésében. Lukácsi szerint azonban nem olyan könnyű elképzelni azt a helyzetet, amelyben most Gaal Gergely van. Szerinte ez hasonló ahhoz, mint amikor valaki azt kérdezi, hogy miért nem szállnak ki az áldozatok egy bántalmazó kapcsolatból. – Sokan elfelejtik, hogy nehéz kiszállni az ilyen helyzetekből. Nem véletlen, hogy gyakran nem is sikerül – mondta Lukácsi, aki felhívta a figyelmet arra is: a kiszállás „lelki költsége nagyon magas”, és nemcsak a nyilvános támadások miatt, hanem azért is, mert emberi kapcsolatok szakadnak meg ilyenkor, ráadásul Gaal egész életútja a KDNP-hez kötődik, a feleségét is ott ismerte meg – ő később Solymár alpolgármestere lett a Fidesz-KDNP színeiben, ám 2024-ben nem jutott be újra a képviselő-testületbe. – Nem tartom Gaal Gergely jellemétől idegennek, hogy legyenek értékei. Nem elvtelen politikusként ismertem meg – mondta Lukácsi a Magyar Hangnak.