Ketyegő vírusbomba lehet a levéli marhatelep
Fertőtlenítő brigád takarítja a levéli szarvasmarha telepre érkező furgont, 2025. március 27-én - Fotó: Grimm Balázs / Magyar Hang

Órákkal a lezárás előtt sikerült tudósítónknak megközelítenie a levéli szarvasmarha telepet, hol a napokban ütötte fel a fejét a járványszerűen terjedő száj-és körömfájás. „A térkép szerint 1,8 kilométerre lehetünk a legközelebbi betonozott úttól, ami azt is jelenti, hogy nincs akkora átmenő civil forgalom, mint Kisbajcson, ahol március elején először jelent meg a fertőzés” – mesélte kollégánk, Grimm Balázs.

Színes rongyok, hallgatag brigád

Beszámolója szerint a Győr-Moson-Sopron megyei állattartó telepen nagy a sürgés-forgás: egy szkafanderes fertőtlenítő brigád fújja le a gazdaság területére érkező furgonokat, a brigád tagjai ugyanakkor nem nyilatkozhatnak, és hallgatnak a titokzatos céllal érkező fuvarosok is. A főbejáratot színes rongyokkal teleaggatott lánccal zárják le behajtás után. Hivatalos hatósági zárlatnak különös módon nem láttuk nyomát, pedig a Nébih már szerdán beszámolt a levéli állomány fertőzöttségéről.

IMG_1863
Színes rongyokkal teleaggatott lánc zárja le a levéli marhatelep bejáratát, 2025. március 27-én, a telepen észlelt száj- és körömfájás járvány miatt - Fotó: Grimm Balázs / Magyar Hang

A telepen valószínűleg még nem kezdődött el a 3000 darabos állomány leölése, tudósítónk legalábbis hallotta a marhák panaszos bőgését. A mészárlás azonban elkerülhetetlen lesz, a száj-és körömfájás vírusos betegségére egyelőre nincs gyógymód: ha valahol felüti fejét, minden, a helyszínen élő páros ujjú patás állatot el kell pusztítani.

A szomszéd tehene

A levéli telephely elhelyezkedése miatt időzített biológiai bombának tűnik. Egy szántóföld közepén áll, kilométerekre, az osztrák és a szlovák határtól, a területen erős szél fúj Szlovákia felé. Utóbbi azért problémás, mert a szél könnyen felkaphatja a telep porát. A lapunknak korábban névtelenül nyilatkozó környezetvédelmi szakértő szerint a kisbajcsi fertőzésgóc azért tudott tovább terjedni, mert a helyi gazdaság marhatrágyáját kiszórták a közeli szántóföldekre (amikor még nem tudtak a fertőzésről), a szél pedig magával vihette a vírust szállító por és trágyaszemcséket – akár a közeli, Kisbajcstól alig 40 kilométerre lévő Levélre is.

Fertőtlenítést végző dolgozók a levéli marhatelepnél 2025. március 27-én (Fotó: Magyar Hang/Grimm Balázs)

A fertőzés érezhető hatást gyakorol a határforgalomra. Munkatársunk becslése szerint legalább 13 kilométeres kamionsor alakult ki a rajkai átkelőnél, ahol minden járművet alaposan fertőtlenítenek az ország elhagyása előtt.

Soványan vágják a hízókat

A Magyar Hang ellátogatott a marhatartó telephez legközelebb eső lakott zónába, Levél Vásárváros nevű övezetébe is. Itt főként kismamákkal, nyugdíjasokkal tudtunk beszélni: hallottak a fertőzésről, de annak közvetlen hatásaitól nem tartanak, hiszen a vírust csak nagyon ritkán kapja el ember, és könnyen átvészelhető betegségről van szó, a kutyákra, macskákra pedig nem terjed át. A járvány közvetett hatása azonban jogosan aggasztja a levéli lakosságot is: ha országossá válik, még több állatot kell leölni, tovább drágulhat a sertés és marhahús. Megszólaltattunk egy helyi gazdálkodót is, akink viszont húsba vágó problémát jelent a betegség: Levél tucatnyi disznójából öt az övé, az önkormányzat döntése alapján azonban március végéig le kell majd ölnie hízóit. Amik nem is vastagodtak meg igazán. „Most hetven kilósak, kicsik még, karácsonyig 350 kilósra hízlaltuk volna őket, de ennek annyi” – mondta a neve elhallgatását kérő gazda. Bár a jegyző ígérete szerint a leölt disznók után kártérítés jár, nyilatkozónk nem tudja, hogy ezt az állatok jelenlegi vagy maximálisan elérhető súlya alapján számolják majd el. Most azonban annak is örül, hogy az önkormányzattól kapott egy mélyhűtőt: a malacoktól vágás előtt vért vesz a Nébih szakembere, és ha nem fertőzöttek, húsukat megeheti a család. Öt sovány malac pedig talán még belefér a kölcsönhűtőbe is.

Száj- és körömfájás: Szlovákia lezárta a Magyarországgal közös kishatárátkelőket
Magyar Hang

Száj- és körömfájás: Szlovákia lezárta a Magyarországgal közös kishatárátkelőket

A szlovák kormány a fertőzés miatt az egész ország területére rendkívüli helyzetet hirdetett.

A száj-és körömfájás téma volt a csütörtöki kormányinfón is. A lehető legszigorúbb intézkedéseket vezettük be – mondta Gulyás Gergely kancelláriaminiszter a járvánnyal, illetve a legfrissebb levéli esettel kapcsolatban. Az egyébként nagyon rossz hírben a miniszter azt jónak tartja, hogy a betegséget már a kezdeti szakaszában sikerült észlelni, és bár az állatállományt így is le kell ölni, addig vakcinázzák az állatokat, hogy a fertőzés ne terjedjen tovább. – Nyilvánvalónak tűnik, hogy a fertőzés Szlovákiából érkezett, ezért szorosan együttműködnek a szlovák hatóságokkal – mondta Gulyás. A szlovák kormány ezt valószínűleg másként látja, hiszen azonnal lezárták Magyarországgal közös összes kis határátkelőjüket, mihelyt tudomást szereztek a levéli fertőzésgócról, csak a körömi és párkányi nagy átkelőket hagyták nyitva. Szlovákiában amúgy szintén több területen felütötte fejét a fertőzés.

A kormányinfón egy – kérhetünk-e uniós támogatást a járvány miatt – Gulyás Gergely azt mondta: ha a száj- és körömfájás fertőzés már az állatállomány nagy részét veszélyeztetné, akkor lehet vis major segélyt is kérni az EU-tól. Ám egyelőre csak két telepről tudnak, így erre a lépésre még nem szükség.