Kicselezné a magyar kormányt az EB
Ursula von der Leyen (Fotó: Európai Parlament/Philippe Buissin)

Ursula von der Leyen a múlt héten az Európai Parlamentben (EP) jelentette be, hogy javaslatokat fognak kidolgozni az úgynevezett „intelligens feltételrendszerről”, vagyis az uniós forrásoknak – köztük a zárolt támogatásoknak – a nemzeti kormány bevonása nélküli célba juttatásáról – adta hírül a Népszava, amelynek kérdésére az Európai Bizottság (EB) nem kívánt részletekbe bocsátkozni, egy bizottsági forrás azonban annyit megjegyzett, hogy a költségvetési főigazgatóságot felkérték, dolgozzon ki javaslatot arról, hogyan működhetne a gyakorlatban az új mechanizmus.

A cikk szerzője, a lap brüsszeli tudósítója, Halmai Katalin emlékeztet arra, hogy az Európai Unió az utóbbi években hozott döntéseket arról, hogy pénzmegvonással sújtja a jogállami normákat megsértő, korrupt kormányokat. Jelenleg csak Magyarországgal szemben alkalmazza a szankciót, de korábban Lengyelországtól is felfüggesztett forrásokat. Mivel a brüsszeli pénzügyi transzferek 80 százalékát a kabinet osztja szét, a korlátozások mindazokat sújtják, akik a közösségi, felzárkóztatási támogatások kedvezményezettjei lennének. Helyhatóságok, nem kormányzati szervezetek vagy vállalkozások így súlyos pénzektől esnek el, méghozzá önhibájukon kívül.

Régi kérdés, hogy a finanszírozásból ne maradjanak ki a rászorulók csak azért, mert a hatalmon lévők csorbítják a jogállamiságot és az alapvető jogokat. Ennek teremtene lehetőséget az „intelligens feltételrendszer”.

A megoldás az lehet, hogy az Európai Bizottság – közvetlenül vagy közvetve – átveszi az érintett kormánytól az uniós alapok kezelését, de csak korlátozott időre és előre meghatározott feltételrendszer szerint. 

A lap azt írja: régebbi és friss javaslatok is rámutatnak, hogy ha az EB-nek nincs elég kapacitása, rábízhatja az irányító hatóság szerepét nem kormányzati és szakmai szervezetekre, vagy olyan félig független szervekre, mint az Európai Beruházási Bank. Egy nevének elhallgatását kérő szakértő azt nyilatkozta a Népszavának: a változtatások nem igényelnének jogszabályi módosítást, mivel a kormány által felügyelt támogatások egy részét enélkül is át lehet csoportosítani a közvetlen irányítású alapokba.