Kiderült, kik lettek a Korrupcióellenes Munkacsoport civil tagjai
Képünk illusztráció (Fotó: Atstock Productions/Shutterstock)

Létrejött az Integritás Hatóság (IH) mellett működő Korrupcióellenes Munkacsoport – közölte a hatóság csütörtökön. A 21 tagú konzultatív testület december 13-án ülésezik először.

A közlemény szerint a törvény értelmében a testületbe tíz tagot az állami szervek delegáltak, tízet pedig pályázati úton választottak ki a nem-kormányzati szereplők közül. Mint korábban megírtuk, a nyílt pályázatra összesen 24-en jelentkeztek, 6 civil szervezet és 18 magánszemély.

A pályázati kiírás értelmében a részvétel feltétele volt az alábbiak közül egy vagy több területen szerzett tapasztalat: korrupció megelőzése és korrupció elleni küzdelem, átláthatóság, közbeszerzési eljárások, a munkacsoport feladataihoz kapcsolódó emberi jogok védelme, valamint bűnüldözés. A pályázók közül az összes civil szervezet megfelelt a feltételeknek, így a munkacsoport nem-kormányzati összetétele az alábbiak szerint alakul:

• dr. Bodoky Tamás Richárd (atlatszo.hu Közhasznú Nonprofit Kft.)
• Essősy Zsombor (Magyar Közgazdasági Társaság)
• Dr. Fázsi László
• Dr. Fonyódi Krisztián
• Dr. Gyulai-Schmidt Andrea (Közbeszerzési Tanácsadók Országos Szövetsége)
• Dr. Ligeti Miklós Zoltán (Transparency International Magyarország)
• Reszkető Petra (Budapest Szakpolitikai Elemző Intézet)
• Sándor Tamás
• Dr. Várady Szilvia
• Dr. Vincze Orsolya Júlia (K-Monitor Közhasznú Egyesület).

A konzultatív testületet az Integritás Hatóság elnöke, Biró Ferenc vezeti. Az Integritás Hatóság közleménye szerint a résztvevők a meghívóval együtt a napirendet és az ügyrendi javaslatot is megkapják, amit előzetesen véleményezhetnek. 

A közlemény szerint Biró Ferenc „a törvényi keretek betartása mellett konstruktív, értékteremtő együttműködésre számít”. Mint hozzátette: „Örülök, hogy sokan pályáztak, köztük számos, az évek során komoly teljesítményt felmutató szakmai és civil szervezet. Bízom benne, hogy a munkacsoport valamennyi résztvevője a törvényi keretek betartása mellett támogatja az Integritás Hatóság munkáját és a tiszta, korrupció elleni harcot.”

Kevesen hisznek az új korrupcióellenes intézmények eredményességében
CsL

Kevesen hisznek az új korrupcióellenes intézmények eredményességében

Három magyarból kettő nem bízik abban, hogy az új korrupcióellenes intézmények miatt kevesebb lesz a visszaélés a közpénzekkel.

Korábban a K-Monitor és a Transparency International már írt arról, hogy pályáztak a Korrupcióellenes Munkacsoportba. „A munkacsoportba való jelentkezést nem tekintjük elvi kérdésnek, szimplán technikai lehetőségnek arra, hogy több csatornán elmondjuk a korrupcióval kapcsolatos álláspontunkat, javaslatainkat és számonkérjük az antikorrupciós intézkedések megvalósítását. Ezt ugyanolyan proaktívan, kritikusan fogjuk megtenni, mint az eddigi állásfoglalásainkban” – írta a korrupcióellenes civil szervezet, a K-Monitor közleményében.

A Transparency International (TI) Magyarország november 24-én jelentkezett az egyik helyre, ugyanakkor azt is kijelentették, hogy amennyiben az októberben közzétett állásfoglalásukban közölt feltételeik nem teljesülnek, kilépnek a Korrupcióellenes Munkacsoportból. 

Az Integritás Hatóság november 19-e óta működik, de emlékezetes, hogy a Jobbik és Momentum is zárt ajtókra talált azon a napon, pedig számos dokumentummal, kivizsgálandó üggyel felfegyverkezve segítették volna a hatóság munkáját. Az autonóm államigazgatási szervként működő Integritás Hatóság feladata egyébként az európai uniós források felhasználásával kapcsolatos csalás, összeférhetetlenség, korrupció vagy más jogsértés kivizsgálása.