Kiengedték Suha György egykori tiszteletbeli konzult a börtönből
Magyar Levente, a Külgazdasági és Külügyminisztérium gazdaságdiplomáciáért felelős államtitkára (j), Bus Szilveszter, a déli nyitásért felelős helyettes államtitkár (b) és Suha György, a tiszteletbeli konzuli kapcsolattartásért felelős miniszteri biztos érkezik a Magyarországon akkreditált konzuli képviseletek munkatársainak részvételével tartott gazdaságdiplomáciai fórumra Budapesten, a Külgazdasági és Külügyminisztériumban 2016. május 17-én (Fotó: MTI/Máthé Zoltán)

– Kedves Barátaim, 391 nap bezártság után tegnap este egy rendőrautóval hazaérkeztem – jelentette be Suha György korábbi tiszteletbeli konzul, miniszteri biztos szerda reggel a Facebook-oldalán.

„Az első szó a köszöneté, mindenkinek nagyon-nagyon hálás vagyok, hogy gondoltatok rám, hogy együtt éreztetek velem. Enélkül ezt nem lehetett volna túlélni. Az elkövetkező néhány napban újratanulom a rácsokon kívüli életet, és utána részletesen és rendszeresen beszámolok mindenről. Ígérem, érdekes lesz. (...) Az elmúlt időszakban mindig arra gondoltam, hogy egyszer véget ér, ez a nap tegnap jött el. Mostantól házi őrizetben vagyok, telefonon bármikor elérhetően. Nagyon remélem, hogy egyszer ennek a második szakasznak is teljesen vége lesz..” – írta bejegyzésében.

A csádi katonai misszióval szemben kritikát megfogalmazó Afrika-szakértőt, egykori diplomatát befolyással üzérkedéssel vádolja a Központi Nyomozó Főügyészség (KNyF), szerintük kilenc esetben fogadott el nagyobb összegeket, hogy ügyfelei ezért tiszteletbeli konzuli címet kapjanak. 50 és 300 ezer euró közötti összegekről van szó a vád szerint. Ügyvédje egy idén februári sajtótájékoztatón közölte, hogy ügyfele tagadja mindezt, részletes vallomást tett, mindenre válaszolt.

Mint a sajtóban is már megjelent, az ügyvéd tájékoztatása szerint B. János 2022 októberében hosszú vallomásban vázolta fel a hatóságnak a vád alapját képező állításokat, ezzel vádalkut kötött. Az általa bemutatott hangfelvételek 2018-ban készültek, akkor Suha György miniszteri biztos volt, azt a feladatot kapta, tárja fel a tiszteletbeli konzuli cím körüli anomáliákat. Az érintettek körében arra méltatlan, akár büntetett előéletű személyek is szerepeltek. Suha György letartóztatásáról a Magyar Hang számolt be 2024 májusában, akkori cikkünk ITT olvasható.

A szintén tiszteletbeli konzul B. János pozícióját is megszüntette időközben Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, előbbi úgy véli, visszahívásának hátterében Suha György áll. Ekkor rögzítette a hangfelvételeket a szereplők tudta nélkül, majd szedte elő négy és fél év elteltével, amikor is letöltendő börtönbüntetéssel fenyegető intézkedés alá vonták. Suha valóban szerepel a felvételeken, mondta az ügyvéd, de csak közvetve, úgy, mint hogy köztudott: pénzért árulja a diplomáciai címeket. De konkrétum, ami ezt bizonyítaná is, nem szerepel a hanganyagban, csak mendemondák, melyek forrása minden esetben B. 

Ez nem Csádinfó, de időben egybeesik a kritika és Suha György letartóztatása
Gy. Zs.

Ez nem Csádinfó, de időben egybeesik a kritika és Suha György letartóztatása

Kilenc hónapja tartják elzárva a volt tiszteletbeli konzult, pedig a vádat is többször cáfolták, mondta Keviczki István védőügyvéd.