Kínai autógyár épülhet Pécsen
Magyar Levente, a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára beszédet mond a Zettanet Kft. kisbéri üzemének átadásán 2025. március 10-én. (MTI/Krizsán Csaba)

Autóipari beruházást vinne Pécsre – pontosabban egy Pécs-közeli zöldmezős területre – a magyar kormány. Ez derül ki a Magyar Levente külügyi államtitkárral készített interjúból, amely a Világgazdaságban jelent meg. Pécs olyan nagyberuházást érdemel, mint Győr, Kecskemét, Miskolc, Debrecen, Nyíregyháza. Arról beszélt, hogy Dél-Magyarország eddig kimaradt az ipari boomból, ami az ország többi területét érintette. A nagyberuházók pedig általában szívesebben mennek oda, ahol már kialakult egy nagyobb ökoszisztéma, mint például Debrecenben.

Ezért született meg a döntés, és folyik a végrehajtása, hogy egy 600 hektáros, tehát rendkívüli méretű ipari zónát hoznak létre nem Pécsnek a kizárólagos belterületén, hanem Pécshez közeli zöldmezős területen. Az autóipart célozzák meg, és mindent megtesznek azért, hogy ez megtörténjen és bebetonozódjon már ebben a ciklusban. Jelezte, hogy elsősorban kínai autógyártókkal tárgyalnak. Ezt azzal indokolta, hogy – szavai szerint – az európai autóipart az európai politika tönkretette, illetve ma az autógyártás dinamikája Keleten, Kínában van. – Több kínai gyártóval is tárgyalunk, és nem rosszak a kilátások – jelentette ki. Szerinte a az újabb kínai autógyár Amerikának sem jelent majd problémát.

A magyar–amerikai kapcsolatokról szólva közölte: a legfontosabb a kettős adóztatás eltörléséről szóló, még a Biden-adminisztráció alatt felmondott megállapodás helyreállítása. Ezt a Magyarország számára okozott gazdasági károkkal magyarázta, a kettős adóztatás hiánya ráadásul negatív hatásokkal is jár. Hogy ez mikorra állhat vissza, Magyar Levente nem jelölt meg konkrét időpontot. Úgy fogalmazott, a politikai feltételek adottak, ugyanakkor egy ilyen egyezménynek a felmondása nagy horderejű döntés volt és kifejezetten mélyreható rombolás a Biden-kormány részéről. A helyreállításában azonban nem csak a kormányzat érintett, hanem az amerikai törvényhozás is. Azt mondta: ebben a kormányzati ciklusban pontot kell tenni a végére. Arról sincs egyelőre döntés, hogy a régi megállapodást kell feléleszteni vagy újat kell kötni – tette hozzá.