
– Még nem vagyunk birtokon belül, a szerződést sem tudjuk aláírni, mert továbbra sem nyilatkozott a másik érintett, és nem tudjuk, hogy neki mikor jár le a számára biztosított 30 nap – erről beszélt Rákosrendező kapcsán a Stockton Zrt. helyzetéről Kiss Ambrus, a Főpolgármesteri Hivatal főigazgatója egy szerdai háttérbeszélgetésen, amelyen a Magyar Hang is jelen volt. Mint kifejtette, nem tudni, hogy a Stockton mikor vehette át az elővásárlási jogáról szóló tájékoztatást, a cégnek ugyanis a kézbesítési vélelem beálltától számítva van 30 napja nyilatkozni. A fővárosnak ez a 30 napos határidő a héten járt volna le.
Egyébként Kiss szerint három szakaszban indulna meg a rákosrendezői projekt megvalósítása, ezzel kapcsolatban előterjesztést tesznek a jövő szerdai közgyűlésen. Az első etap arra vonatkozik, hogy a terület használatról 60 napon belül meg kell állapodni, ez a birtokba adás feltétele. Ennek részeként a MÁV elmondja, milyen módon kívánja hasznosítani a területet. A második szakasz a kármentesítés és hulladék kérdése lesz. Szerinte a szerződésben nem szerepel, hogy meddig kell megállapodni, nincs benne olyan kitétel, hogy 25 milliárd forint erejéig a fővárosnak ezt meg kellene tennie, a fővárosnak erről az állammal kell megállapodnia. A kármentesítés kapcsán az első lépés, hogy először fel kell mérni, milyen jellegű mentesítésre volna szükség. Arról is beszélt, rengeteg megkeresés érkezik az emberektől, hogy szeretnének önkéntes munkában hulladékot szedni Rákosrendezőn, erre a főváros lehetőséget fog teremteni olyan keretek között, hogy az biztonságos legyen. Nem a budapestiekkel szeretnék elvitetni a hulladékot, de szeretnének teret adni, hogy segíthessen, aki szeretne. A következő szakasz, hogy a júniusi fővárosi közgyűlésre meglegyen a nyílt tervpályázat, ehhez a terület tulajdonosaként önálló projektirodát hoznak létre, és ez a projektiroda fogja a tervpályázatot elkészíteni a korábbi fővárosi koncepciók alapján. Ebben arról is kell dönteni majd, hogy milyen jogszabály-módosítások szükségesek a projekt megvalósításhoz. Rögzíteni fogják azt is, hogy 90 méternél magasabb épület nem épülhet.
Kiss Ambrus arra is kitért: bár értik, hogy Lázár János miniszteri biztost fog kijelölni a projekthez, de megkeresték a minisztert azzal, hogy folytassanak magas szintű egyeztetéseket is, és javasolni fogják a közgyűlésen, hogy ismét hívja össze a kormány a Fővárosi Közfejlesztések Tanácsát.
A főigazgató arról is beszélt, megérkezett a kormányhivatal törvényességi felhívása a fővárosi költségvetés kapcsán, és azt akarják, hogy Budapest 51 milliárd forinttal több szolidaritási hozzájárulást fizessen. Ha ennek eleget tennének, akkor csökkenteni kéne a működési kiadásokat, ami azzal járna, hogy fül kéne számolni a hajléktalanellátó rendszert, bezárni az óvodákat, a BKK-rendészetet. Ő egyébként úgy érzi, egyre több polgármester beszél arról, hogy mennyire igazságtalan és milyen működési problémákat okoz a túlzott mértékű szolidaritási hozzájárulás az önkormányzatoktól, „mi szóltunk előre, nem hitték el nekünk, itt az eredménye”. Ők egyébként a törvényességi felhívásra azt fogják válaszolni: továbbra sem helyénvaló, hogy a főváros nettó finanszírozó legyen.
Kiss Ambrus felhívta a figyelmet arra is, hogy hajnalban mínusz 10 fok volt a hőmérséklet.
– Továbbra sem chipeltük be a hajléktalanokat‚ így nem tudjuk pontosan, hányan aludtak az utcán – mondta odaszúrva Szentkirályi Alexandrának, aki szerint annak idején, amikor főpolgármester-helyettes volt, szintén nem tudta a pontos adatokat. Egyébként egy felmérés szerint 461 főt regisztráltak, de ez változhat, az biztos, hogy az elmúlt egy hétben a fővárosi szállók 85 százalékos telítettséggel működtek, összesen 1548-an éjszakáztak náluk. A főváros a várható hideg miatt már hónapokkal korábban tartott két krízismegbeszélést, egyet már októberben is, és plusz kapacitásokat hoztak létre. Például a rimaszombati úti kollégiumot átmenetileg megnyitották télire, itt 75-80 főt tudnak elhelyezni, míg a józsefvárosi önkormányzattal közösen is nyitottak életmentő pontokat.
A helyreállító csomag része lesz az is, hogy mandátumot kapjon a BKV az Európai Beruházási Bankkal való tárgyalásokra, amelyeknek célja többek közt, hogy kapjanak hitelt az 1-es metró járműcsere-programjára, illetve a 2-es metró akadálymentesítésére. Kiss megjegyezte, ugyan a kormány vállalta a járműcserét, de ezért a bankot őket „B-opciónak” gondolják, ha a kormány mégsem tartaná a szavát.
A fővárosi közgyűlés jövő szerdai ülésére egyébként egy úgynevezett helyreállító csomagot is be fognak nyújtani, hogy ezúttal megszavazzák azokat az előterjesztéseket, amelyek a januári, „nem szavazásos közgyűlésen” nem mentek át – itt bár nem mondta ki, de arra utalt, hogy a Fidesz és a Tisza voksai hiányában több előterjesztés is elakadt. A politikus szerint a legfontosabb ügy, amiben muszáj dönteni, a fővárosi lakásrezsi-támogatás kérdése, ugyanis erre bár van fedezet a költségvetésben, de egy technikai döntés elmaradása miatt azt a januártól igénylők nem tudják megkapni. Azt látják, emiatt ezer kérelem halmozódhatott fel, de ha jövő szerdán megszületik a döntés, a főpolgármester még aznap este el tudja indítani a támogatási kérelmek elbírálását. Szerinte a fővároshoz rengeteg kérdés érkezett az idősügyi szervezetektől, amelyek úgy foglalhatók össze, hogy „mi a fene történt”, a helyzet ugyanis bizonytalanságot okozott. Az ügyben egyébként a főváros márciusra összehívta az idősügyi tanácsot.
A Magyar Hang arról is kérdezte Kiss Ambrust, milyen feltételek esetén állnának el a rákosrendezői projekttől. Mint fogalmazott, ők ebben az ügyben nagyon makacsok, és nem akarnak előre vörös vonalakat húzni. Szerinte, ha a kormánynak az a terve, hogy elérjék a főváros kiszállását, ők inkább nem mondják meg előre, melyek ezek a pontok. De bíznak abban, hogy a kormánynak nem ez a szándéka, hiszen még miniszteri biztost is kineveznek, és butaság lenne arra közpénzt költeniük, hogy valami ne valósuljon meg. Kérdésünkre Kiss azt is elmondta, a Lázár Jánossal való találkozó csak 50 százalékban múlik a fővároson, de a minisztertől még nem kaptak választ a levelükre. Azokról a kormányzati kritikákról is érdeklődtünk, amelyek szerint a főváros nem tudna egy Rákosrendező nagyságához mérhető projektet megcsinálni, hiszen a Városháza parkot „sem tudták rendesen felújítani”. A főigazgató azt javasolta a kormánynak, hogy érdemes volna letölteni egy Google-fotót, miként nézett ki 2018-ban a park, és ahhoz képest hogyan néz ki most a terület, akkor ott autók parkoltak, ma utcabútorokon lehet pihenni. „Elfogadom a kritikákat azzal kapcsolatban, hogy miért nincs még kész a park, de nem azok részéről , akik semmit sem mozdítottak elő” – utalt a fideszesekre.