
Végül nyílt ülésen tárgyalta az óbudai képviselő-testület a fővárosi kormányhivatal törvényességi felhívását, amely szerint a börtönben lévő Kiss Lászlónak vissza kellene fizetnie az illetményét. Ugyan Bots Dénes jegyző szerint nem volt egyértelmű, hogy ezt nyíltan vagy zártan kell tárgyalni, de végül inkább a nyílt tárgyalás felé hajlott egy NAIH felhívás miatt. A testület egyébként végül három verzió közül szavazhatott Kiss fizetésével kapcsolatban, de egyik sem ment át a testületen.
Az első verzió volt Sára Botond felhívása, miszerint fizesse vissza Kiss az illetményét, a második, amelyik támogatta, hogy továbbra is kapjon fizetést a polgármester, míg a harmadik egy momentumos indítvány, amely szerint döntsön a kérdésben a törvényhozás, illetve kezdeményezzék Magyarország kormányánál a jogi környezet tisztázását. A Kiss Lászlóval kapcsolatos vitán a fideszes Puskás Péter azt mondta, az előterjesztésben szereplő második verzió azzal érvelt a polgármester mellett, hogy egyébként egy kormánytisztviselő ha bírósági vagy hatósági eljárásban vesz részt, anélkül mentesülhet a munkavégzés alól, hogy a bérét elvennék vagy csökkentenék. – Én azt gondolom, hogy ez a jogszabály félreértelmezése, a jogalkotó nyilván arra gondolt, hogy ha egy kormánytisztviselő egy bírósági tárgyaláson tanúskodik, járjon a bére – mondta, de szerinte arra nem lehet mondani, hogy részt vesz egy bírósági eljárásban, aki előzetes letartóztatásban van.
A kutyapártos Tóth Kálmán azt mondta, az, hogy egy letartóztatott polgármesternek jár-e fizetés, lehet jogi kérdés, de tekintettel arra, hogy Óbudán milyen korrupciós ügyek történtek az elmúlt öt évben, Kiss László esetében politikai kérdés. A Fidesz szokott ilyen ügyekben törvényességi felhívások mögé bújni, most is ezt tette, de ettől függetlenül egyetértenek azzal, hogy Kiss ne kapjon fizetést.
Az ülés után Tóth azt mondta a Magyar Hang kérdésére, szerinte most valószínűleg a törvényességi eljárás meg fog indulni a kormányhivatal részéről az önkormányzattal szemben, „Sára Botond és rajta keresztül a Fidesz szándékai egyértelműek”. Szerinte az óbudai testület konkrétan nem tud működni. Felvetésünkre, hogy a kerületvezetés azzal is érvelt, hogy valójában nem is önkormányzati hatáskör a fizetésekről dönteni, ez egy politikailag motivált fellépés, azt mondta, a Fidesz nagyon szeret jogi eszközökkel politikai kérdéseket megoldani, de ettől még Kissnek nem kéne fizetést kapnia ebben a helyzetben, de nem támogatja azt sem, ahogy most ez az ország működik és ahogy ilyen döntéseket akarnak kikényszeríteni.
Sára Botond főispán még januárban állította, hogy a tavaly augusztus óta előzetes letartóztatásban lévő III. kerületi polgármesternek vissza kellene fizetnie „az azóta jogalap nélkül felvett fizetését”. – Budapest kormányhivatala úgy döntött, hogy törvényességi felhívással fog élni a III. kerületi képviselő-testület, a polgármester munkáltatója felé, és követelni fogja, hogy a jogalap nélkül kifizetett pénzeket Kiss László fizesse vissza – mondta akkor Sára. Azt is belengette, hogy amennyiben a III. kerületi képviselő-testület a kormányhivatal felhívásával nem ért egyet, „vagy támogatja, hogy az előzetesben lévő polgármester továbbra is fizetést kapjon azért, mert börtönben ül, akkor bírósághoz fogunk fordulni, és ott fogunk érvényt szerezni annak, hogy a jogalap nélkül felvett pénzeket a polgármester fizesse vissza”. A III. kerületi önkormányzat akkor erre úgy reagált, hogy álláspontjuk szerint Kiss László polgármester jogszerűen kapja a fizetését, mivel jelenleg is munkát végez, az önkormányzat döntéseiért pedig felelősséggel tartozik.
A mostani csütörtöki ülést megelőzően a Magyar Kétfarkú Kutya Párt hozta nyilvánosságra, hogy Kiss László azt kérte a börtönből, a fizetése megvonásával kapcsolatos főispáni kezdeményezést tárgyalják zárt körben. Ugyanakkor a DK jelezte, „Kiss László abban a napirendi pontban javasolt zárt ülést, amely a fizetése kampányszerű elvételéről szól, és amellyel a Fidesz folytatni kívánja a Kiss László elleni, koncepciós eljárással is megtámogatott lejáratókampányát. A hamisan megvádolt ellenzéki polgármester ennek akarja elejét venni a zárt üléssel. A DK óbudai frakciója ennek tudatában is azt fogja javasolni, hogy a képviselő-testület nyílt ülésen, ország-világ előtt tárgyalja a kérdést, hogy mindenki számára nyilvánvaló legyen: ez a javaslat a Fidesz előre megkomponált lejáratókampányának része”.
Esküt tett az új fideszes képviselő
Az ülésen egyébként letette esküjét a szintén letartóztatásban lévő Czeglédy Gergő volt MSZP-s alpolgármester képviselői helyére januárban megválasztott fideszes Malinás Sándor is.

Érdekes módon az időközin egyébként nem a Kiss László-féle frakció támogatta Sinkovics Milán lett a második, hanem már a Kétfarkú Kutya Párt jelöltje, Fülöp Gergely. Malinás a szavazatok 39,5 százalékát kapta, Fülöp 33 százalékot, míg Sinkovics 11,8 százalékot.
Arról, hogy egyébként hogyan is működik polgármester nélkül az óbudai önkormányzat, itt írtunk.