Annyi a megoldandó, de megoldhatatlan feladat, és olyan a nyomás meg a fenyegetettség föntről, amit elképzelni sem tudnak, akik nincsenek benne – erről beszélt a Népszavának adott interjújában Sztupa József, aki nyárig szakmai vezetője volt az egyik fővárosi gyermekotthonnak.
Sztupa József beszélt arról, hogy mekkora probléma a szakemberhiány: az sem ritka, hogy a pszichológus áll be fürdetni, pelenkázni, leckét írni, sok helyen már vezető sincs, csoportokat kellett összevonni, és 20 akár 30 gyerekkel van egyedül egy gyerekfelügyelő. Beszámolt egy olyan esetről, ahol úgy vontak össze csoportokat, hogy különböző szinteken voltak, de csak egy gyerekfelügyelő volt hozzájuk beosztva. Ha az egyik helyen probléma van és ott hosszabb ideig kell maradni, a másik csoport – köztük akár a 2-3 éves gyerekek is – felügyelet nélkül marad. A fizetéseket tekintve ő szakmai vezetőként 430-480 ezer forint között vitt haza. Egy gyerekfelügyelő egy sima hónapban, amikor nincs túl sok túlórája, 270-290 ezer forint között kap kézbe, ha sok a plusz órája, és piros betűs ünnepere is beosztották, akkor ez felmehet akár 320 ezer forintig is. A nevelők a pedagógus bértábla szerint kapják a fizetésüket, ők nettó 350 ezer forint körül keresnek, amit fel lehet tornázni 400 ezerre, de ebben már nagyon sok éjszaka, ünnepnap van. Mint mondta, szinte mindenkinek van másodállása is, hogy meg tudjon élni.
Az állapotokat tekintve a Magyar Péter által korábban nyilvánosságra hozott fotókat középkategóriásnak nevezte, aminél van egy-két jobb, de több rosszabb is. Omladozó falak, betört ajtók, hiányzó csempék, leszakadt bútorajtó, elhasznált ágynemű, penészes, beázott falak, gondozatlan udvar jellemző – sorolta.
Nyári távozása után pedig úgy tudja, hogy csak rosszabb lett a helyzet. Folyamatos a pályaelhagyás, új jelentkező alig van, aki mégis menne, 2-3 hónap, mire a kifogástalan életvitel vizsgálaton túljut, ezt nem sokan engedhetik meg maguknak. Az újak se maradnak sokáig, nincs stabilitás, pénz továbbra sincs, minden omlik, romlik, de a kommunikáció nem erről szól.