
„Visszamenőleg is vizsgálni kell”, hogy egy-egy szervezett kapott-e támogatást külföldről, de „a következményei nem vonatkozhatnak rá”, hisz az a magyar jogban kizárt – erről beszélt Kocsis Máté a nemzetbiztonsági bizottság ülése után tartott sajtótájékoztatón az éjjel benyújtott átláthatósági törvényjavaslat kapcsán. A 444 tudósítása szerint ugyanakkor arra már nem válaszolt konkrétan, hogy pontosan kiket érintene terveik szerint az új szabályozás. Azt emelte ki, hogy három feltételnek kell „megfelelnie” egy szervezetnek: a közélet befolyásolására irányuló tevékenységet folytat, külföldi pénzből teszi ezt, akként hogy ez a magyar szuverenitásra veszélyes lehet. – Akit ez nem érint, annak nincs mit kérdeznie – fogalmazott. Azt nem mondta, hogy a sajtóra vonatkozhat-e, de annyit hozzátett, hogy a politikusok „sokszor kisebb hatással vannak a magyar közéletre, mint mondjuk egy nagy olvasottságú, vagy nagy megtekintésű külföldről finanszírozott külföldi vállalat vagy állam által finanszírozott portál”.
A fideszes Halász János által benyújtott javaslat gyakorlatilag egy kísérlet azon szervezetek ellehetetlenítésére, amelyek külföldről is kapnak támogatást. A lényege, hogy a kormány a Szuverenitásvédelmi Hivatal javaslatára rendeletben dönt azon szervezetek jegyzékéről, amelyeknek a közélet befolyásolására irányuló tevékenysége Magyarország szuverenitását veszélyezteti. Ezek külföldi támogatást csak a pénzmosás elleni szerv engedélyével fogadhatnak el, és nem ajánlható fel számukra az adó egy százaléka. Sőt, a magánadományoknál is nyilatkozni kell arról, hogy az nem külföldi pénz. Ha felmerül, hogy a szervezet mégis külföldi támogatást fogadott el, akkor a támogatás 25-szörösét szabhatják ki rá bírságként. Azt is egyértelművé teszik, hogy mi számít szerintük a szuverenitás veszélyeztetésének: ami „sérti, negatív színben tünteti fel” az olyan értékeket, mint a független, demokratikus jogállam, vagy éppen a házasság intézménye mint egy férfi és egy nő között, önkéntes elhatározás alapján létrejött életközösség.
Bodoky Tamás, az Átlátszó főszerkesztője lapunknak korábban azt mondta, hogy „a legrosszabb várakozásokat is felülmúló törvényjavaslat” született, amely „nyilvánvalóan arra alkalmas, hogy ellehetetlenítse a részben külföldi támogatásból működő sajtót és civil szervezeteket”.