Négy vádlottat ítéltek letöltendő börtönbüntetésre egy több minisztériumot is érintő korrupciós ügyben. A bíróság pénteki ítélete szerint – amelyet a 444.hu részletesen ismertetett – a harmadrendű Cs. K. P., volt pénzügyminisztériumi osztályvezető 5 év letöltendő börtönt kapott, amiből legkorábban a büntetés felének letöltése után szabadulhat, de abba beszámít az előzetesben és bűnügyi felügyeletben töltött idő. Emellett 650 000 forint pénzbüntetés, 5 év közügyektől eltiltás és a közszolgálati tisztviselői jogviszonytól való végleges eltiltás is a büntetés része. A negyedrendű M. P., aki szintén osztályvezető volt a PM-ben, ugyanezeket a büntetési tételeket kapta. Az ötödrendű R. L. 3 év 6 hónap letöltendőt kapott, ugyancsak feles próbaidőre bocsátással, tovább 4 év közügyektől eltiltást, a közszolgálati tisztviselői jogviszonytól való végleges eltiltást és 1,2 millió forintos pénzbüntetést. Az ő büntetése enyhébb, mint az ügyészségi indítványban volt (4 év 6 hónap és kétharmados feltételes elengedés). A kilencedrendű P. Zs., aki ugyancsak minisztériumi osztályvezető volt, szintén 5 év letöltendő börtönt kapott feles feltételessel, végleges közszolgálati tisztviselői jogviszonytól való eltiltást, 5 év közügyektől eltiltást és 1 millió forintos pénzbüntetést. Mindannyiukat vagyonelkobzásra is büntették, ezt valamennyien be is fizették – egyikük a gyenge forint miatt még visszatérítést is kapott – az ítélethirdetés előtt.
A büntetőpernek – írja Haász János a 444.hu-n – 54 vádlottja van, akik az ügyészség szerint 2015-től 2022 tavaszáig több mint száz uniós pályázatot és 25 milliárd forintot érintő vesztegetésekben vettek részt. Az eddigi előkészítő üléseken több vádlott már elismerte a bűnösségét, a két közszereplő, Barta-Eke Gyula volt állami cégvezető és Palkovics László exminiszter korábbi bizalmasa, valamint Karsai Tamás volt államtitkár-helyettes nem.
A cikk felidézi, hogy a „széles körben kiterjedt korrupciós bűncselekmény gyanújával” kapcsolatos első hír 2022. április 20-án jelent meg, amikor a PM bejelentette, hogy a Központi Nyomozó Főügyészség hivatali vesztegetés elfogadása bűntette és más bűncselekmények gyanúja miatt őrizetbe vette a tárca három pályázatkezelő munkatársát. A Magyar Nemzet azt írta, hogy „több minisztériumban is lecsaptak” olyanokra, „akik pályázatok kedvező elbírálásáért cserébe kenőpénzt fogadtak el”, de a lap szerint csak „alacsony rangú bürokraták (…) osztályvezetői szintig terjedő kis hálózatról rántották le a leplet”.
Nem így volt. Pár nap múltán kiderült, hogy a Miniszterelnökség egy főosztályvezetője és egy pénzügyminisztériumi helyettes államtitkár, K. T. is érintett lehet az ügyben, és hogy „kis hálózat” helyett valójában 54 személy és több mint száz EU-s, illetve hazai forrásból finanszírozott pályázati program 25 milliárd forintja érintett az ügyben. A nyomozás során több mint 300 érintett pályázatot vizsgáltak meg, és az ügyben akkora iratanyag keletkezett, hogy a bírósági informatikai rendszer lefagyott, amikor megpróbálták feltölteni. Csak a vádirat mintegy 400 oldalas.
Ahogy azt korábban mi is megírtuk, az ügyészség szerint az ügy főbb szereplői egymás között tolvajnyelvet és beceneveket használtak, így volt köztük Pumukli, Pulykahusi, Faszfej, Okos madár, Kudlik Juli és Görögsali is. A másodrendű vádlott az Öreg, a most elítélt harmadrendű vádlott a Kedves álnevet kapta, a helyszíni ellenőrzéseket Gestapónak nevezték. Az elsőrendű vádlott a korábban megjelent hírek szerint a konspiráció részeként butatelefont is beszerzett, amit évente cserélt.
A nyomozás azután indult el, hogy az ügy egyik szereplője nejlonzacskóba csomagolt készpénzzel akart luxusautót venni egy szalonban. Ez a személy minden bizonnyal az I. rendű vádlott, dr. K. T. volt. Őt a bíróság egyelőre nem hallgatta ki – a II. rendű vádlottat igen, ő tagadta a bűnösségét –, rá januárban elmeorvosi szakértői vizsgálat vár.