Fideszesekhez ér az ukrán kémszál
Antigén gyorsteszt (Fotó: Eran Menashri / Unsplash)

Az állammal Covid-gyorstesztek szállítására szerződő Steriflow Kft-ben volt érdekeltsége a kémkedésért letartóztatott Holló Istvánnak – mondta Magyar Péter szerdán a Klubrádió Megbeszéljük című műsorában, majd erről írt csütörtök reggeli Facebook-posztjában is. Arról is beszélt, hogy Kupper András korábbi fideszes országgyűlési képviselő 2020 novemberében lett ügyvezető, majd 2021 áprilisától tulajdonos is a cégben, ahol Marton László is az volt, aki onnan is ismert, hogy 2010 és 2012 között az akkor Pintér Sándor érdekeltségébe tartozó Civil Biztonsági Zrt.-t vezette.

„A Fidesz aljas, hazug módon a Tiszát próbálja összemosni külföldi szolgálatokkal, erre kiderül, hogy az ukrán kémkedéssel gyanúsított Holló István, Orbánék legbelsőbb köreihez tartozik, közös üzletet vittek éveken keresztül. A kémkedés gyanúja miatt letartóztatott ukrán állampolgárságú Holló István rendkívül jó kapcsolatot ápolt a Fidesz vezetésével és a NER gazdasági elittel. A kémkedéssel gyanúsított Hollónak közös cége volt (Rayrai, majd Steriflow Kft. néven) Kupper András fideszes politikussal, egykori országgyűlési képviselővel és annak édesapjával, a budapesti parkolási biznisz korlátlan urával” – írta Magyar Péter a Facebookon. „Az említett cég és így a kémkedéssel gyanúsított Holló milliárdos állami megrendeléseket kapott a Covid járvány idején. A most letartóztatott, Ukrajnának való kémkedéssel gyanúsított Holló egészen 2024 szeptemberéig közösen üzletelt a NER elittel” – tette hozzá.

Posztjában arról is írt, hogy „az ukrán kémsztori a Fideszes maffián belüli leszámolás szerves része lehet. Hasonlóan az MNB-ben történt bankrablás kapcsán folytatott ÁSZ jelentés, itt a kémszál lehet a bunkósbot, amivel lejjebb akarja verni a Dinasztia az átvenni kívánt hatalmas vagyonok vételárat. A visszaszámlálás elkezdődött.” Merthogy állítása szerint Tasnádi László, Pintér Sándor bizalmasa is felbukkant a cégben. 2024 őszén aztán ő is „elkezdte felszámolni milliárdos céges érdekeltségeit. Jelenleg pedig már az a hír járja, hogy Pintér Sándor is eladja a családjához köthető milliárdos értékű cégcsoportokat.” 

Az ügy kapcsán a Magyar Hang megkereste Kupper Andrást. A volt fideszes országgyűlési képviselő hallott a Holló Istvánnal kapcsolatos kémvádról, de szerinte ennek megítélése, kivizsgálása a nemzetbiztonsági szolgálatok dolga kell legyen. Kérdésünkre jelezte, bár valóban tulajdonostársak voltak Hollóval a Rayrai, majd Steriflow néven futó cégben, de kapcsolatuk kimerült néhány találkozóban és a céges papírok aláírásában – a férfi pedig az után lett szerinte tulajdonos a Kft.-ben, miután az megkapta több száz milliós állami megrendelését. Kupper jelezte, őt egyetlen szolgálat sem kereste meg azzal, hogy Holló István bármilyen szempontból gyanús, vagy kockázatos személy lenne.

Az Átlátszó és a HVG korábban arról írt, hogy Kupper a cégben pár nappal a gyorstesztekre szóló milliárdos állami megrendelések előtt bukkant fel résztulajdonos-ügyvezetőként. A hvg.hu cikke szerint a cégiratokból az is egyértelműen látszik, hogy a nagy összegű, pénzes állami megrendelés kifutására, 2021 tavaszára érkezett a cégbe egy másik prominens résztulajdonos: Kupper András azonos nevű, a parkolási bizniszben is érdekelt nagybátyjának üzlettársa, a biztonsági piacon tevékenykedő Tasnádi László volt belügyi államtitkár cége. A közben Steriflow Kft.-re átnevezett cég 2020-as mérlegéből kiderült, hogy 879 millió forintért szerezte be az ÁEEK-nak eladott gyorsteszteket, az ezekből származó bevétele viszont éppen ennek a duplája volt. A profit után így a tulajdonosoknak kifizetett osztalék 795 millió forint volt. A szerződés szerint 8 napon belül az eladó megkapta előlegként a vételár felét, így a Kupper–Tasnádi-cégnek a saját pénzét sem kellett használnia a 49 százalékos profitot biztosító üzlethez.

A magyar politikai életben is aktív szereplőkkel, honvédségi- és energetikai szektorban releváns személyekkel is tartott kapcsolatot egy nemrég elfogott ukrán hírszerző – erről beszélt a Magyar Hangnak a nemzetbiztonsági bizottság ülése után a testület jobbikos elnöke. Sas Zoltán elmondása szerint a férfit Holló Istvánnak hívják, ukrán állampolgár, a neve ellenére nincs magyar állampolgársága. Az ukrán katonai hírszerzéssel együttműködve ténykedett Magyarországon, kapcsolatot tartott például a honvédelmi terület egykori magas rangú vezetőjével, akivel a magyarországi hadiiparral és a honvédség hadikészleteivel kapcsolatban folytatott egyeztetéseket. Mindezt szoros összefüggésben az ukrán fegyver- és lőszerigényekkel. A férfit a Terrorelhárítási Központ közreműködésével már korábban elfogták, kémkedés miatt zajlik ellene eljárás.