Láncvágás a magyar–román határon
Megnyílt a határ Pocsaj és Biharfélegyáza között 2025. január 1-jén Fotó: Szabó Zsolt László

„Nemzeti elégtétel Magyarország számára, hogy a Pocsaj és Romániához tartozó Biharfélegyháza közötti kishatárátkelőn átvághatták az utat elzáró láncot.” Erről beszélt Magyar Levente, a Külgazdasági és Külügyminisztérium államtitkára a két település közötti úton, ahol a Magyarország és Románia közötti 12 új közúti átkelő szimbolikus avatására került sor éjfél után néhány perccel. Ezzel állandó kapcsolat létesült a két kistelepülés között, miután Románia Bulgáriával együtt január 1-jén csatlakozott a Schengen-övezethez. Ez azt jelenti, hogy a 2017 óta szombatonként üzemelő Pocsaj és Biharfélegyháza közötti kis határátkelő mától bármikor használható, és egyúttal megszűnt a határellenőrzés is. A két ország közé kifeszített láncot és sorompót Magyar Levente államtitkár, Szabó Ödön romániai országgyűlési képviselő, Kelemen Zoltán, Biharfélegyháza polgármestere és Szőllősi Roland pocsaji polgármester vágta el éjfél után néhány perccel.

A hivatalos határnyitásra azonban már egy órával korábban sor került: akkor leengedték a huzalt, és kinyitották az eddig a két országot elválasztó sorompót. Vagyis az ünnepség idejére vissza kellett állítani. A helyszínre sereglett több száz embert ez és a fagyos, ködös idő sem zavarta, ahogyan az sem, hogy a rendezvény előtt bizonytalan volt, lesz-e világítás, mivel az aggregátor nem szívesen dolgozott szilveszter napján. Az emberek – idősek és fiatalok – felhőtlenül ünnepeltek a ceremónia előtt, boldogan köszöntötték egymást a határ két oldaláról érkezett ismerősök. Ezek a jelenetek mutatták meg, hogy mit jelent a Trianonban szétszakított Biharnak a határnyitás. Számosan akartak vinni a határon szétvágott láncból, a darabjaiért küzdeni kellett. A résztvevőktől hallott történetek, sorsok is hasonlóan beszédesek voltak.

Hegedűs Géza például a feleségével a közeli Hosszúpályiból érkezett a határnyitásra. Mint érdeklődésünkre elmondta, azért volt fontos, hogy ott legyen és a láncból is eltegyen egy darabot, mert biharfélegyházi születésű, a határsávba járt vadászni, emlékek sora köti a településhez. A 75 éves férfi az 1989-es romániai forradalom előtt települt át, sokat küzdött a költözés lehetőségért. Hosszú ideig az is bizonytalan volt, hogy a bútoraikat áthozhatják-e. Ma talán csak kevesen értik, hogy milyen nehéz volt korábban átmenni a határon, neki nagyon sokat jelent, hogy immár szabad az átjárás a két ország között. Ő egyébként rendszeresen használta a szombatonként nyitva tartó kishatárt, elmondása szerint ugyan valamivel tovább tartott az ellenőrzés, mint Ártándnál, de így sok időt lehetett spórolni.

A Pocsaj és Biharfélegyháza közötti határ tíz évvel ezelőtt épült, és kilenc másikkal együtt 2017-ben kezdték meg alkalomszerű működésüket. Ez azt jelentette, hogy szombatonként nyitva voltak, máskor viszont sorompó és betonelemek zárták el. Az állandó megnyitásukhoz Románia schengen-i csatlakozása volt szükséges.

Szabó Ödön, az RMDSZ parlamenti képviselője ennek apropóján azt mondta: a romániai magyarok és Románia 15 éve várt az alkalomra. Az időszakot pedig Romániában megaláztatásként éltek meg az emberek. – Kisfaluból származom, ahol azt tanultam, hogy a kerítés az idegenektől választ el, nem a szomszédoktól. Nagy elégtétel ez számunkra, és szimbolikus, hogy Magyarország uniós elnöksége alatt sikerült lezárni a csatlakozásról szóló tárgyalásokat – jelentette ki.

Magyar Levente külügyi államtitkár szerint most fordult a történelem kereke. A Magyarország és Románia közötti határ a természetet, a családi, társadalmi és gazdasági kapcsolatokat szakította szét. A két ország között a meglévő 12 határállomás mellett 10 új útkapcsolat jött létre. Mint fogalmazott, a két ország közötti árnyak hosszúak, lesz, amiben a két állam nem ért egyet a jövőben sem. „Számunkra nemzeti elégtétel, de önökért is tettük, hiszen elválaszthatatlan sorsközösség vagyunk” – mondta.

Szőllősi Roland pocsaji polgármester történelmi pillanatnak nevezte a határnyitást, amivel elődeink álma valósult meg. A Magyarország és Románia között meghúzott határ családokat, térségeket, a társadalmat szakította szét. A két település támogatásával megépült úttal viszont összekötötték azt, ami történelmileg összetartozik. Kelemen Zoltán Biharfélegyháza első embere pedig reményét fejezte ki, hogy örökké emlékezni fognak erre a napra. A határnyitást megszentelte Ianc Emanuel Florin ortodox és Kruppa Kirill Imre görögkatolikus pap is. A határnyitást koccintás és tűzijáték zárta.

A Csongrád megyei Csanádpalotánál is rövid ünnepélyes határnyitásra került sor Románia schengeni övezethez csatlakozásának alkalmából. Ott dr. Balogh János altábornagy országos rendőrfőkapitány és Cornel-Laurian Stoica főfelügyelő, a Román Határrendőr Főfelügyelőség vezetője jelképesen, közösen nyitotta meg a Magyarország és Románia közötti államhatárt. A rendőrség beszámolója szerint az ünnepségen a Magyar Rendőrség Zenekara megszólaltatta a két ország és az Európai Unió himnuszát. A magyar-román határszakasz további átkelőhelyein hasonló ünnepség keretében került sor a határnyitásra.

Megnyílt a határ Pocsaj és Biharfélegyáza között 2025. január 1-jén
Megnyílt a határ Pocsaj és Biharfélegyáza között 2025. január 1-jén Fotó: Szabó Zsolt László

Megnyílt a határ Pocsaj és Biharfélegyáza között 2025. január 1-jén
Megnyílt a határ Pocsaj és Biharfélegyáza között 2025. január 1-jén Fotó: Szabó Zsolt László

Megnyílt a határ Pocsaj és Biharfélegyáza között 2025. január 1-jén
Megnyílt a határ Pocsaj és Biharfélegyáza között 2025. január 1-jén Fotó: Szabó Zsolt László