Lázár János, az ürgebőr doboz és a környezetvédők: Fertő!
A Fertő tó magyar oldala: szögesdrót és gaz (Fotó: Magyar Hang/Grimm Balázs)

Élesen bírálta Lázár János miniszter a „zöld radikális szervezeteket” a Fertő tó partjának beépítéséről beszélve, ahogyan az osztrákokat is, akik egy „megszállási tervvel” akadályozzák a magyar oldal fejlesztéseit. Megkérdeztük a zöld szervezeteket. Állítják: nem ők találták ki a megvalósíthatatlan terveket, nem ők zárták le a tópartot, és nem ők költöttek el 11 milliárd forintnyi közpénzt a Fertő tavi vízitelep szétverésére.

„Lehet, hogy egy hülyeséget mondok, de mit szólnál például ahhoz, ha maradna a doboz, de ürgebőrbe varrva. Talán még hitelesebb lenne” – mondta Virág elvtárs A tanúban. A filmben ugyan a Dunáról van szó, de mi az elmúlt években többször jártunk a Fertő tónál is, ahol pusztítást, ledózerolt partot és betonkerítést láttunk ugyan, de ellenséges békaembereket nem. Mert nem figyeltünk elég jól.

– A Fertő tónál egy osztrák „megszállási terv” akadályozza a magyar oldal fejlesztéseit, ami csak az osztrák érdekeket szolgálja – mondta Lázár János építési és közlekedési miniszter kedden soproni sajtótájékoztatóján, mint azt a Telex kiszúrta. A burgenlandi tartományvezetésre Lázár szerint „szűk agyú gondolkodás jellemző”. Azt is kifejtette: „Tiszteletben tartjuk a természet adottságait, azokat meg akarjuk őrizni, de azt is akarjuk, hogy a magyar választópolgárok ugyanolyan szolgáltatásokban részesüljenek, mint az osztrák oldalon, a Fertő tó mellett szolgáltatásokat igénybe vevő polgárok”, és szerinte „normális megoldás” kell a tónál. Lázár János reméli, hogy a „zöld radikális szervezetek” is megértik, hogy a soproniak is szeretnének eljutni a vízhez, és ha Ausztriában lehet valamit, akkor lehessen Magyarországon is. A kormány megérti, hogy a környezetvédők féltik a tavat, ezért támogatja, hogy Barcza Attila országgyűlési képviselő közvetítésével induljanak egyeztetések a civil szervezetekkel.

Megkérdeztük a Fertő tó Barátai Egyesületet, mit szólnak a miniszter szavaihoz. Mint írták, üdvözlik Lázár János ígéretét, hogy végre figyelembe veszik a környezetvédelmi szempontokat és tárgyalásokat kezdenek a természetvédelmi szervezetekkel. Ugyanakkor visszautasítanak minden olyan utalást, ami a zöld szervezetek felelősségét veti fel azzal kapcsolatban, hogy a soproniak nem tudnak a magyar oldalon a Fertő partjára lejutni. Pontokba szedve az alábbiakra hívták fel a figyelmet:

  1. Nem a zöld szervezetek találták ki a megvalósíthatatlan terveket.
  2. Nem a zöld szervezetek zárták le a tópartot, zárták el a víztől a soproniakat és az ide látogatókat 6 évvel ezelőtt.
  3. Nem a zöld szervezetek költöttek el 11 milliárd forintnyi közpénzt a Fertő tavi vízitelep szétverésére.

Mind a három pont esetében a 2018-2025 között regnáló kormányok a felelősek – emlékeztetett a Fertő tó Barátai Egyesület. Hozzátették, a kormány által tervezett nagy léptékű fejlesztést sem az UNESCO, sem az ICOMOS nem támogatta, ezek egyike sem tekinthető radikális zöld szervezetnek. Mindezekkel szemben transzparenciát követelnek, mert a mai napig nem lehet tudni, hogy 2016-ban ki találta ki a négycsillagos szállodát a Fertő-partra. Ugyanakkor örömmel üdvözlik, hogy a minisztérium tárgyalásokat kezdeményez a természetvédelmi szervezetekkel. De érthetetlen számukra, miért csak most. Mint arra emlékeztettek, eddig egyetlen alkalommal sem keresték meg az egyesületet az SMJV (Sopron Megyei Jogú Város - a szerk.) önkormányzat éves közmeghallgatásain, szóban és írásban feltett kérdéseikre egyetlen alkalommal sem válaszoltak. A minisztérium ugyanígy nem válaszolt az állampolgárok, a város polgárainak feltett kérdéseire sem.

A Fertő tó Barátai Egyesület áll Barcza Attila, Sopron és térsége országgyűlési képviselője rendelkezésére, bízva abban, hogy ő valós kompetenciával rendelkezik, és valóban érdemi egyeztetéseket folytathat. Hangsúlyozzák ugyanakkor, hogy a Fertő tó jövőjével kapcsolatban a kormánynak az ökoszisztéma szolgáltatások teljes spektrumát kellene figyelembe vennie és nem csak a turizmust, ingatlanfejlesztéseket. Mint rámutattak, a turizmus nagyon szűk köre azoknak a szolgáltatásoknak, amit a Fertő nekünk, magyaroknak nyújt. Ehhez kapcsolódóan a Fertő tó Barátai Egyesület által támogatott Moholy-Nagy Egyetem (MOME) kurzushét során kidolgozott javaslatokat és az UNESCO szempontjait ajánlják a leendő tervezők figyelmébe. (2024 tavaszán a MOME kurzushetén résztvevő hallgatók öt új tervet dolgoztak ki a Fertő tónál megkezdett, majd megtorpant beruházás alternatívájaként. Az így elkészült koncepciók érzékenyen keresik az egyensúlyt a természet és az ember között, miközben a terület jelenlegi adottságait – beleértve a korábbi beruházásból visszamaradt elemeket – is figyelembe veszik. Az alternatívákról ide kattintva olvashatnak bővebben - a szerk.)

A Fertő tó Barátai Egyesület a fentieken kívül felhívja Lázár János miniszter figyelmét, hogy a Natura 2000 területen a parkoló és útépítés engedélyköteles tevékenység, különös tekintettel arra, hogy az északi kikötő a korábbi vízitelep esetében nem létezett, így mind az út, mind a kikötő új fejlesztésnek tekinthető. Az egyesületnél szimbolikusnak tekintenék, ha a Fertő tavi vízitelep igazi rekonstrukciója elkezdődne és ezt a korábban megépített, teljesen céltalan betonfal lebontásával kezdenék.