Leölték az állatokat a dunakiliti és darnózseli telepen
A ragadós száj- és körömfájás megbetegedés elterjedésének megakadályozása érdekében készülnek fertőtleníteni az országunkba érkező, az állatszállítással kapcsolatos kamion (a háttérben) kerekeit a hegyeshalmi határátkelőhelyen 2025. április 6-án. (MTI/Krizsán Csaba)

Befejeződött Darnózselin és Dunakilitin a ragadós száj- és körömfájással (RSZKF) fertőzött állományok leölése és ártalmatlanítása, a telepek fertőtlenítése azonban még folyamatban van – közölte a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) hétfőn a honlapján.

Kiemelték, hogy újabb megbetegedést továbbra sem igazolt a Nébih laboratóriuma, de nem lankadhat a figyelem, hiszen a vírus átlagos lappangási ideje szarvasmarháknál 14 nap. Ezért rendkívül fontos, hogy az állattartók és az állatgondozásban dolgozók következetesen betartsák a járványvédelmi előírásokat a saját érdekükben. Felidézték, hogy a Győr-Moson-Sopron vármegyében található Darnózselin és Dunakilitin április elején igazolta a Nébih az RSZKF betegséget.
 
A telepeken még aznap megtörtént a szarvasmarhák vakcinázása, hogy a felszámolásukig a vírusürítés minimálisra csökkenjen. Az állományok felszámolása mostanra befejeződött. A két telepen 3588, összesen pedig mintegy 8300 állatot ártalmatlanítottak március eleje óta. A közlemény szerint a fogékony állatok vizsgálata országszerte folyamatosan zajlik: már több mint 1200 haszonállattartó telepről, valamint 700 vadból származó mintát vizsgált a Nébih laboratóriuma, és újabb fertőzést nem igazoltak a szakemberek.

Száj-és körömfájás: Raskó György a jelenleginél sokkal szigorúbb protokollt tart szükségesnek
Horváth Attila

Száj-és körömfájás: Raskó György a jelenleginél sokkal szigorúbb protokollt tart szükségesnek

Az agrárközgazdász szerint kizárt, hogy szándékos fertőzés történt volna a vírus által sújtott telepeken.

Kiemelten fontos, hogy az állattartók szigorúan betartsanak minden előírást és állategészségügyi szabályt, hogy még véletlenül se hurcolhassák be a fertőzést a gazdaságukba. A védekezés segítése érdekében a Nébih több mint 1250 darab 10 literes fertőtlenítőszert juttat el a héten a korlátozott területen lévő településekre, valamint csaknem 100 000 tájékoztatót oszt szét a kormányhivatalok segítségével a helyi lakosoknak.

A hatóság országszerte helyszíni ellenőrzéseket is végez az állattartó telepeken, és ellenőrzi az előírások betartását. „A Nébih, a kormány- és járási hivatalok szakemberei minden erejükkel küzdenek az RSZKF betegség megfékezéséért. A cél egyértelmű: megállítani a vírust és minimalizálni a károkat!” – hangsúlyozza közleményében a hivatal.