Összegyűlt a kellő számú ellenzéki képviselő aláírása, így Kövér László házelnöknek ki kell tűznie egy parlamenti vitanapot az akkumulátorgyárak ügyében – ezt az eseményt kezdeményező Párbeszéd frakcióvezetője jelentette be. Szabó Tímea elmondása szerint „végre elkezdhetünk tiszta vizet önteni a pohárba arról, hogy miről szól a kormány akkumulátorstratégiája, amely tönkreteszi az ivóvízkészletet, súlyosan szennyezi a környezetet és ezzel veszélyezteti a jövő generációk biztonságát”. A kezdeményezést a Párbeszéd mellett az MSZP, a Jobbik, az LMP, a Demokratikus Koalíció és a Momentum politikusai írták alá.
Szabó Tímea arról is beszámolt, hogy közérdekű adatigénylést nyújtanak be a kormányhoz és több állami szervhez a gödi Samsung-gyárat érintően. Kíváncsiak arra:
• Milyen áron kapja a vizet a létesítmény?
• A vízügyi hatóság hányszor és milyen helyeken vizsgálta a talajvizet, hogy van-e benne mérgező anyag?
• Milyen szerződés alapján és milyen áron kapja a gödi Samsung gyár az áramot?
• Hol és milyen technológiával tervezik visszagyűjteni és feldolgozni a gödi gyárból származó, elhasznált akkumulátorokat?
• Korábban 17-szer büntette meg a katasztrófavédelem a gyárat összesen 14 millió forintra, de vajon hány olyan balesetnek kell még történnie, hogy legalább 100 milliós bírságot kapjanak vagy be kelljen zárni a gyárat?
2023 egyik legforróbb témája lett az akkumulátorgyártás Magyarországon, a Debrecenbe tervezett létesítmény komoly indulatokat kavart. Szijjártó Péter külügyminiszter ugyanakkor azzal érvel, hogy aki az elektromos akkumulátor-gyártás ellen küzd, az küzd a környezetvédelem és a magyar nemzetgazdasági érdekek ellen.