
– Teljesen érthetetlen, hogy a Trump-kormányzat által már közzétett USAID-adatok tanulmányozására miért kellene külön kormánybiztost kinevezni és az Egyesült Államokban utaztatni – így reagált a Népszava kérdésére Jeszenszky Géza egykori külügyminiszter, volt washingtoni nagykövet a Fidesz frakcióvezetőjének, Kocsis Máténak arra a bejelentésére, hogy a frakció fölkéri a kormányt, legyen egy kormánybiztos, aki utána járna az USA-ban annak, mennyi pénzzel és kiket támogattak Magyarországon az Egyesült Államokból.
A Fidesz és a kormányzat azután ugrott a témára, hogy a Trump-adminisztráció világszerte befagyasztotta a USAID-kifizetéseket. „Az amerikai baloldal dollármilliókat költött arra világszerte, így Magyarországon is, hogy azokat pénzelje, akik a liberális ideológiát terjesztik, illetve akiktől azt várja, hogy az aktuális kormányt megbuktassák” – fejtegette Kocsis Máté, miért szükséges az új kormánybiztosi poszt.
A Népszava kérdésére azt közölte a Kormányzati Tájékoztatási Központ, hogy eleget tesznek a frakció kérésének, de arra már nem válaszoltak, hogy kit, mikor és mennyiből utaztatnak majd az Egyesült Államokba.
Jeszenszky Géza szerint „bolond beszéd” azt sugallni, hogy ha egy külső hatalom újságírókat, civil szervezeteket, vagy politikusokat támogat, akkor azzal bármilyen kormányt meg lehet dönteni.
– Egy jól működő országban van független sajtó, és politikusok, pártok vetélkednek a választók meggyőzésére. A végén pedig a választók döntik el, hogy ki kerüljön kormányra. Egy belülről támogatott kormányt nem lehet megdönteni – mondta Jeszenszky Géza. A volt külügyminiszter fontosnak tartotta megemlíteni: maga az Orbán-kormány is igen jelentős összegeket fordít más országokban, így az USA-ban is, a közvélemény befolyásolására.
Jeszenszky Géza szerint ez bevett gyakorlat, ahogy az is: az Orbán-kormány mai tagjai korábban ösztöndíjakat kaptak, hónapokat töltöttek el az Egyesült Államokban. Ezeket a programokat az amerikai külügy részlege üzemeltette. Jeszenszky megemlítette: a két nagy amerikai párt mellett is működött ilyen ösztöndíjprogram külföldi politikusoknak, a republikánusoknál a párttól formailag független International Republican Institute biztosított ilyen lehetőségeket.
Az amerikai támogatások „kivizsgálása” kapcsán érdekes részlet, hogy Kocsis Máté szerint elég lesz, ha az új kormánybiztos tíz évre visszamenőleg „túrja fel” a létező összes dokumentumot. Az időkorlát, írja a Népszavában Batka Zoltán, nem véletlen: a korábbi években ugyanis fideszes is kapott amerikai pénzt.