
„Egy ideje nem találkoztunk” – ezzel kezdte az óbuda-békásmegyeri képviselőtestületi ülést Kiss László polgármester, aki szabadlábra helyezése óta most először vett részt ilyen eseményen. Az elmúlt kilenc hónapban ugyanis korrupciós vádak miatt letartóztatásban volt, így a tavaly ősszel kezdődött önkormányzati ciklusban még egy testületi ülésen sem tudott részt venni. A kerületvezető zakóján egy kokárdával jelent meg, és az ülés elején letette polgármesteri esküjét, ami inkább szimbolikus gesztus lehetett, mivel korábban már a fogvatartása során is tett polgármesteri esküt.
Kiss László ezután egy tíz-húsz perces beszédben mondta el véleményét az ellene indult nyomozásról, ragaszkodott ártatlanságához, szerinte politikai fogoly volt. – Nem gondolom, hogy az abszurd rezsim által uralt államban olyan sokat kellene magyarázkodnom, de rendkívül nehezen élem meg, ami itt zajlik. Az, hogy mennyire abszurd rezsim, mutatja a mostani példa is, hogy a fideszes képviselők sunyin lapítanak, elhagyják a termet – kezdte Kiss László, akinek beszéde alatt a Fidesz-frakció tagjai inkább kivonultak. Ezután a polgármester arról beszélt, hogy bizonyíték nélkül, „zsarolással kikényszerített” vallomásokkal tartották fogva kilenc hónapon át, és ezeket az eljárásokat szerinte mások ellen is le akarják folytatni. – Aki azt gondolja, hogy nem lehet mindenki céltábla, az bolond – mondta. Fél attól, hogy „eléri a hatalom keze” az ellenzéki politikusokat, példaként Magyar Pétert és Ruszin-Szendi Romuluszt említette.
Hosszasan sorolta az eljárással kapcsolatos kifogásait, így azt, hogy nem nyilatkozhatott a sajtónak, a tárgyalás időpontjáról előbb tudtak egyes újságírók nála, a kormánymédia pedig a hozzá látogatóba érkező feleségét és gyermekeit is nyomás alá helyezte. A magyar sajtó reakcióját egyébként elképesztőnek nevezte. Szerinte egy illegitim és tisztességtelen eljárásban „nem lehet kérdés, hogy ki mennyi tiszteletdíjat vesz fel – ezzel arra utalt, hogy a börtönben töltött hónapokban is felvette a pénzt, ezt egyes sajtótermékekben sérelmezték. A fogvatartása indokaként a nyomozás befolyásolására való hivatkozást komolytalannak tartja egy olyan országban, ahol Völner Pál korrupciós ügy vádlottjaként szabadlábon védekezhet. – El lehet dönteni, ki hol áll ebben a küzdelemben, csak senki ne gondolja, hogy a morális igazság nem az én oldalamon van – mondta Kiss László, viccnek nevezve, hogy a Mészáros Lőrinc és a hozzá hasonló strómanok gazdagodásáról nincs szó, őt viszont felelősségre vonnák.
– Magyarországon egy abszurd diktatúra utolsó vergődéseit látjuk, miközben a labanc rendszer polgárháborúba sodorja az országot, harcosokat képez – még csak az online térben – ellenünk, a magyar emberek ellen, és nyíltan magyargyűlölőket támogatnak az erdélyi magyarok ellenében – utalt a polgármester a Fidesz által életre hívott Harcosok klubjára és arra, hogy Orbán Viktor miniszterelnök támogató nyilatkozatot tett a román elnökválasztás előtt a szélsőjobboldali, magyarellenes jelölt, George Simion mellett. – Nekem azok az emberek is nemzettársaim, akik megvádoltak, és akik nem értenek velem egyet – magyarázta a polgármester, hogy miért visel a zakóján kokárdát.
A beszéde elhangzása után a fideszes képviselők is visszatértek a terembe, így folytatódott az ülés az előre meghatározott napirendi pontokkal.