Lezsák Sándorék a vagyonukkal is felelhetnek az egyetemi pénzek elherdálásáért
Lezsák Sándor (Fotó: MTI/Bús Csaba)

Az egyetemi alapítvány kuratóriumi tagja döntéseikért anyagi és büntetőjogi felelősséggel is tartoznak – ezt Bárándy Péter ügyvéd, egykori igazságügyi miniszter mondta a 24.hu-nak. Hozzátette: a vezető testületek tagjai akár a vagyonukkal is felelhetnek az okozott kárért.

Ez azért fontos, mert az Állami Számvevőszék jelentéseinek köszönhetően kiderült, hogy a kecskeméti egyetem fenntartója, a Neumann János Egyetemért Alapítvány a rábízott vagyon 80 százalékát, 127 milliárd forintot egyetlen befektetési formába fektette, a jegybanki alapítvány cégének, az Optima Befektetési Zrt. kötvényeit jegyezték le. A lap szerint azonban a kuratóriumi tagok nem ingyen viszik a bőrüket vásárra: havi 1,6 millió forintos fizetést kapnak a nem túl nagy elfoglaltságot, ám annál komolyabb felelősséget jelentő feladat ellátásáért. Ugyanekkora díjazásban részesültek a felügyelőbizottsági tagok, köztük Kecskemét fideszes polgármestere is.

A kötvényvásárlásokra négy kuratóriumi tag szavazott igennel: Lezsák Sándor fideszes parlamenti képviselő, az Országgyűlés alelnöke, Gaál József kecskeméti alpolgármester, Nagy Zoltán, az egyetem elnök-vezérigazgatója, valamint Bánkuty Tamás, a kötvényes cég felügyelőbizottsági tagja.

Bánkuty Tamás a 24-nek azt mondta, ő nem ismeri az ÁSZ jelentéseit, az alapítvány álláspontját sem ismeri, ezért nem tud nyilatkozni. Az érintett személyek közül ő volt az egyetlen, akiről el lehet mondani, hogy válaszolt a lap megkeresésére. Nagy az alapítványhoz irányította a lapot, Lezsák Sándor telefonja egy kollégájáéra volt átirányítva, aki írásban kérte a kérdéseket, de nem válaszoltak végül, Gaál pedig egyáltalán nem válaszolt.