
A Tuzson Bence igazságügyi miniszternek írt levelében fejtette ki a Magyar Ügyvédi Kamara (MÜK) az átláthatóságinak nevezett törvénytervezettel kapcsolatos aggályait. A szervezet szerint bár a fő célokkal „csak egyetérteni lehet”, de a tervezet jelenleg „több aggályt vet fel, mint amennyit megválaszol.” Úgy látják, a törvényszöveg alkalmas lehet az alkotmányos védelem alá eső jogbiztonság követelményének megsértésére, ahogy az egyesüléshez való jog és a véleménynyilvánítás szabadságához való jog aránytalan korlátozására is. A MÜK úgy látja továbbá, hogy az elnagyolt rendelkezések sértik a tisztességes hatósági ügyintézéshez, valamint a tisztességes bírósági eljáráshoz való jogot is.
A Magyar Ügyvédi Kamara állásfoglalásában azt írta, a demokrácia lényege a minél szabadabb közéleti vita, ezt védi a véleménynyilvánítás és a gyülekezés szabadsága is. Mindez persze felelősséggel jár, viszont alapjogok korlátozására csak az arányosság alkotmányos elvének megfelelően kerülhet sor. A MÜK úgy látja, elegendő lenne, ha a közéleti vitákban hivatásszerűen részt vevőknek részletesen számot kellene adniuk bevételeik eredetéről, de ami ezen túlmenő szabályozás, az már nem tekinthető arányos korlátozásnak.
A kamara elengedhetetlennek tartja, hogy politikai befolyástól mentes, a tisztességes eljárás garanciáit betartó eljárásokban lehessen megállapítani a szuverenitássérelmet, a végén hatékony bírósági felülvizsgálat biztosításával. Szerintük viszont erre nincs garancia a törvényjavaslatban, ahogy az ügyvédi, orvosi, gyónási vagy banktitok védelmének garanciáiról sem. Tehát a törvénytervezetet mindenképp át kell alakítani az ügyvédi kamara szerint.