Pár nap alatt talált új állást a Kölcsey Ferenc Gimnázium matek–kémia szakos tanára, akit négy kollégájával együtt pénteken rúgtak ki, mert a figyelmeztetés ellenére továbbra is részt vett a polgári engedetlenségben – tudta meg a Szabad Európa.
Palya Tamás a portálnak elmondta, hogy még nincs aláírva a szerződés, ezért csak annyit árult el, hogy egy oktatáshoz kapcsolódó weboldalnál fog dolgozni. Ezt tanárként ő maga is használta. Az lesz majd a feladata, hogy megismertesse a tanárokkal, vagyis tanárokat fog tanítani ennek a használatára. Hozzátette, ez félállás lesz, mert azt tervezi, hogy vállalkozó lesz, és délutánonként diákokat tanít. A fizetése nem volt rossz tanári viszonylatban, nettó négyszázezret keresett, most hasonlóra számít a félállásból, és hozzá jön majd még a magánórákból befolyó összeg.
Úgy véli, hogy nyugodtabb lesz az élete, mert megszűnik a sok adminisztráció, de a gyerekek miatt mégis nagyon sajnálja, hogy elbocsátották. „A végzős osztályomat otthagyni nem olyan jó érzés, és nekik sem esik jól, de tudják, megértik és elfogadják, hogy mit miért tettem. A gyerekeket tanítani, bemenni egy osztályba vagy a tanáriba, a kollégákkal lenni, az nagyon fog hiányozni” – fogalmazott.
Azt azonban már nem sajnálja, hogy a mai magyar oktatási rendszerben nem vesz részt, mert szerinte egyre rosszabb a helyzet. A kirúgásáról azt mondta, érezték Damoklész kardját a fejük felett, de kirúgásra nem számítottak. „Jogos lenne, ha már holnap a helyemre állna egy másik matek–kémia szakos, de nem fog. Az a nevetséges, hogy azzal az indokkal rúgtak ki minket, hogy veszélyeztettük a diákok tanuláshoz való jogát. Na most én voltam bent ma is, tegnap is, az óráink ki vannak húzva, nincs, aki megtartsa. Teljesen jogos volt az igazgató írása, ami megjelent a Facebookon, hogy a tankerület veszélyezteti az oktatást. Azzal, hogy kirúgtak, sokkal több óra marad el, mint ami a polgári engedetlenség miatt elmaradt” – jelentette ki Palya Tamás. Nem tudja, hogyan oldják meg a helyettesítésüket, pláne év közben.
Többi kirúgott tanártársával járt a Helsinki bizottságnál, elképzelhető, hogy közös pert indítanak. „Tartjuk egymásban a lelket, van, akinek nehezebb, mert mondjuk fél évvel nyugdíj előtt áll, nem tudom, mit fog addig csinálni” – tette hozzá a Kölcsey elbocsátott tanára.