Maruzsa Zoltán: Megbecsüljük a pedagógusokat
Tanítónő beszél a diákokhoz a Zelk Zoltán Angol és Német Kéttannyelvű Általános Iskola 1.b osztályában Nyíregyházán a tanévnyitó napján, 2021. szeptember 1-jén (Fotó: MTI/Balázs Attila)

A tavalyi 32,2 százalékos emelés után idén újabb 21,2 százalékkal emelkedik a pedagógusok bére – erről a köznevelési államtitkár beszélt a kormány Facebook-oldalára feltöltött videóban. Maruzsa Zoltán kiemelte, hogy a tanárok átlagbérének meg kell haladnia a diplomás átlagbér 80 százalékát, a cél pedig a 844 ezer forintos átlagbér elérése.

Mint kifejtette, a béremelés a köznevelésben dolgozó 143 ezer pedagógust és a szakképzésben oktatókat is megilleti. A pályakezdő gyakornokok bére 2025-ben legalább 640 900 forintra emelkedik, ez 2010-ben 129 500 forint volt. A természettudományos szakok tanárai a tavaly már biztosított 2+4 százalékos többlet helyett idén már 2+7 százalékkal magasabb illetményt kapnak. Nagyobb mértékben emelkedik a fizetése azoknak is akik, hátrányos helyzetű gyermekekkel foglalkoznak, hiszen arányosan nő az esélyteremtési illetményrész mértéke. A felzárkózó vagy kedvezményezett településen tanítók bérének továbbra is 20 százalékkal magasabbnak kell lennie.

Maruzsa Zoltán azt is kiemelte, hogy a tanárok béremeléséhez szükséges források 88 százalékát a magyar kormány, 12 százalékát az Európai Unió biztosítja. – Megbecsüljük a pedagógusokat, mert nélkülük nincs színvonalas oktatás – zárta rövid videóját.

Pedagógus szakszervezetek régóta kongatják a vészharangot, hogy egyre nagyobb a tanárhiány, többek között a fizetések miatt. A kormány béremelése után azonban a legfrissebb adatok szerint valamivel több a pedagógus, de inkább csak a visszatérő nyugdíjasok miatt.