Másfél nap alatt 2,5 millió forinot ajánlottak fel a mentők meleg ebédjére
A mentőszolgálat munkatársa a félig lezárt Markó utcában (Fotó: Országos Mentőszolgálat Facebook oldala)

– Másfél millió forintot kaptunk eddig civilektől, 1 millió pedig a Momentumtól érkezik. Nagyon köszönjük a felajánlásokat, most keresünk egy étkeztetéssel foglalkozó partnert, akivel leszerződünk, hogy minél olcsóbban juthassunk hozzá meleg ebédhez, a lehető legnagyobb mennyiségben – mondta lapunknak Lengyel Tibor, a Magyarországi Mentődolgozók Szövetségének (MOMSZ) elnöke.

Mint beszámoltunk róla, a Budapestre rendelt a mentődolgozók a dupla szolgálatuk alatt, mindössze két szendvicset kapnak a munkáltatótól, az Országos Mentőszolgálattól (OMSZ), ezért a szakszervezet a civilekhez fordult segítségért. A Facebookon közzétett felhívásukban úgy fogalmaztak: senki nem gondolhatja, hogy ez elegendő egy ilyen terheléssel járó munka végzéséhez. A MOMSZ ezért „segítségkérő felhívással fordul a lakossághoz”, hogy a Budapestre rendelt mentők napi egyszeri meleg élelmezését közösen megoldják. A lehetőségek között vázolták, hogy ha valaki vendéglátó ipari egységet üzemeltet, és fel tud ajánlani akár csak egy napra, vagy lehetőségeihez mérten több napra 60 adag meleg ételt a mentőknek, az jelezze feléjük. De várnak „pénzösszeget” is felajánlásként a Mentő Baj-Társ Alapítvány számlaszámára, továbbá bármilyen ötletet szívesen fogadnak.

A felhívást másfél napja tették közzé, ennyi idő alatt jöttek a felajánlások, mint Lengyel Tibor elmondta, pénzen kívül eddig 20-30 megkeresés érkezett többek között hamburgerezőtől, étteremtől, akik ingyen adnának egy bizonyos mennyiségű ételt minden hónapban. Vajda Viktória, a Momentum elnökségi tagja pedig a Facebookon jelentette be, hogy pártja 1 millió forinttal támogatja a mentők étkeztetését.

– A kapott és vásárolt ételt ki szeretnénk szállítani valahova, ahol a bajtársak megehetik. Ehhez azonban az Országos Mentőszolgálattal kell majd egyeztetni arról, hogy pontosan hova, mikor vihetik az ételt és milyen körülmények között ehetik majd meg a bajtársak. Ez nem lesz egyszerű feladat – jegyezte meg az elnök. A félelme nem alaptalan, hiszen a szerda esti felhívás után az OMSZ úgy reagált, hogy „mivel a munkáltatói juttatásoknak nem része az étkeztetés, a szendvicseket érdemes inkább jóindulatú kezdeményezésként értelmezni az OMSZ részéről. A mentőmunka jellegéből adódóan a központi melegétel-ellátás logisztikai kihívást is jelent. A szendvicsek számát igény szerint növelni fogjuk, hogy ezzel is tegyünk valamit bajtársainkért, szemben a mindent harsányan bíráló MOMSZ-szal, akik a feszültségkeltésen kívül még soha semmilyen eredményt nem értek el az érdekképviselet területén” – írták. Lengyel Tibor ezzel kapcsolatban megjegyezte, fontos tudni, hogy a mentőkocsikban nem szállítható étel, enni természetesen szigorún tilos a járművekben. Ők oda viszik majd az ételt, ahova a főigazgató mondja. Biztosítanak, mikrohullámú sütőt, széket, asztalt, az OMSZ-nek csak helyszínről és arról kellene gondoskodni, hogy minden bajtárs el tudjon oda jutni nap közben. Reméli, hogy a munkáltató partner lesz ebben.