
Matolcsy György alaposan áttanulmányozta az ÁSZ mindhárom jelentését, és úgy látja, azokban olyan megállapítások szerepelnek, amelyek iratellenesek és egyáltalán nem felelnek meg a tényeknek – ezt a volt jegybankelnök az Indexnek nyilatkozta.
Mint mondta, az is kiderült ezeket a tanulmányokat nézve, hogy az Optima Befektetési Zrt. és a Pallas Athéné Domus Meriti Alapítvány (PADMA) is érdemben válaszolt az ÁSZ valamennyi megállapítására. Valami miatt azonban mégsem vették figyelembe ezeket, sőt az ÁSZ elnöke szándékosan olyan értékelést is nekem tulajdonított az alapítvány és az Optima-csoport vagyoni helyzetéről, amit én sosem mondtam, nem is mondhattam – mondta Matolcsy György, aki szerint „az is felfoghatatlan hiba az ÁSZ elnökétől, ahogy a károkozás szóval dobálózik”.
AZ Index arra is kíváncsi volt, hogy az alapítványi vagyon mégis jelentősen növekedett-e, ahogy arra is, hogy a lengyelországi befektetésével nagyot bukó GTC Holding Zrt. értéke mekkorára tehető. Matolcsy György szerint „érthetetlen szakmaiatlanságra” vall, hogy a nemzetközi sztenderdek helyett az ÁSZ az értéket véleménye szerint kizárólag a tőzsdei árfolyamokkal látja igazoltnak. A volt jegybankelnök úgy véli, a számvevőszék figyelmen kívül hagyja, hogy itt óriási mértékű ingatlanvagyonról van szó. A portfólió tíz országban diverzifikált, irodai és kereskedelmi ingatlanokat, vendéglátóipari létesítményeket és lakóingatlan-projekteket tartalmaz. A tőzsdei árfolyamok a piaci érték valóban fontos indikátorai, de nem az egyedüliek – tette hozzá az MNB korábbi elnöke, aki szerint számos tényezőt nem kezelnek, így például a társaság valós pénztermelő képességét, a pénzügyi tartalékait, valamint az eladósodottságát sem. Mint mondta, az ingatlanprofilú tőzsdei cégek értékét az egyedi eszközeik alapján is lehet értékelni, ezért használják a szakmában az EPRA NTA módszertant (egy vállalatcsoport egy részvényre jutó nettó eszközérték alapú értékelése – a szerk.), amely ingatlanportfólió valós piaci értékét veszi figyelembe, nem pedig a rövid távú tőzsdei árfolyam-ingadozásokat. „Ezért elfogadhatatlannak tartom, hogy az ÁSZ csaknem kétéves vizsgálódása alatt ilyen durva szakmai hibákat kövessen el, melyek nem pusztán etikátlanok és módszertanilag megalapozatlanok, hanem súlyosan sértik a tényalapú párbeszéd alapelveit, így aláássák a jelentésben foglalt összes állítás hitelességét, valamint végső soron az Állami Számvevőszék vezetőjének alkalmasságát” – fogalmazott Matolcsy György, aki szerint „az alapítványi vagyon teljes mértékben megvan”.
Az Index cikkében az áll, hogy a jelentésben idéznek is a volt jegybankelnöktől, amely szerint „külső segítség nélkül a PADME/Optima-csoport helyzetének megnyugtató rendezésére jelenleg nincs lehetőség”. Matolcsy György ezzel kapcsolatban kijelentette, nem tudja, hogy az ÁSZ elnöke miért tulajdonítja neki az idézetet, mivel állítása szerint ilyet sohasem mondott, és nem is mondhatott. „Már ez az egy rész is alapvetően aláássa az ÁSZ elnökének hitelességét” – jegyezte meg. Az Index azon kérdésére, hogy mekkora lehet most az alapítvány vagyona, a korábbi jegybankelnök azt mondta: az adatokból egyértelműen látszik, hogy az alapítványi vagyon teljes mértékben megvan, sőt az értéke meghaladja az 500 milliárd forintot.
Matolcsy György a Neumann János Egyetem, valamint a PADME Alapítvány együttműködésére vonatkozó kérdésre is kitért. Mint felidézte, az MNB még 2014-ben döntött úgy, hogy kiemelt feladatának tekinti a hazai pénzügyi kultúra fejlesztését, azt ezt megalapozó közgazdasági, társadalmi gondolkodás előmozdítását, továbbá az ehhez kapcsolódó intézményrendszer és infrastruktúra javítását. Hozzátette, ennek keretében a jegybank több tucat egyetemmel lépett partnerségre több száz oktatási és kutatási programon keresztül, és több ezer diákot támogatott. Elmondása szerint az MNB ezen a programon keresztül, valamint az alapítványok is több milliárd forintnak megfelelő összeggel járultak hozzá a Neumann János Egyetem fejlesztéséhez is, így az oktatási intézmény és az alapítvány között évtizedes kapcsolat van.
Az Index azon kérdésére, hogy fennáll-e a hűtlen kezelés gyanúja a Neumann Egyetem vonatkozásában, Matolcsy György úgy reagált: Minden információ szerint megvan az alapítványi vagyon, sőt jelentősen emelkedett is, így a Neumann Egyetem befeketéseivel kapcsolatos ÁSZ-álláspont sem védhető.
Matolcsy György arra a felvetésre is reagált, hogy mostanság az alapítványi vagyont gyakran az MNB hatalmas negatív tőkéjével szokták szembeállítani. A volt jegybankelnök ezzel kapcsolatban úgy gondolja, hogy „az MNB vesztesége nem magyar sajátosság”, példaként az Európai Központi Bank, az amerikai Fed és a svájci jegybank elmúlt években produkált veszteségét hozta fel. A magyar jegybank vesztesége álláspontja szerint részben a monetáris politika következménye, ami szerinte a koronavírus-járvány miatti válság rendkívül gyors kezelését, az árfolyamválság kialakulását, valamint az egész világot érintő, jelentős mértékű infláció letörését okozta. „Én azt látom, hogy a jegybank vesztesége a 2023-as év után mérséklődött, a negatív saját tőke pedig nem akadályozta a működést. A cseh jegybank például évtizedekig működött negatív tőkével” – fogalmazott Matolcsy György.
Emlékeztetőül: az Állami Számvevőszék a közelmúltban adott ki jelentést a jegybanki alapítványokról. A jelentést követően az Állami Számvevőszék közölte, a jegybank ügyeiben feljelentést tett az ügyészségen, a Magyar Nemzeti Bank alapítványa, a PADME átvilágítását követően. Az ÁSZ szerint az egykor 266 milliárd forintos tőkével induló alapítvány vizsgálata után vagyon elleni és gazdálkodás rendjét sértő bűncselekmények gyanúja vetődött fel. A számvevőszék azt írta, hogy a vagyonkezelést, a befektetéseket egy lényegében átláthatatlan, a valós vagyon értékelését szinte ellehetetlenítő, közvetlen vagy közvetett tulajdonában álló gazdasági társaságok és magántőkealapok által alkotott cég- és befektetési struktúrán (Optima-csoport) keresztül hajtotta végre.