
Ahogy a Transparency International Magyarország kezdettől fogva hangsúlyozza, ha a gyanúsításban megfogalmazottak igazak, akkor az védhetetlen – jelentette ki érdeklődésünkre Ligeti Miklós, a szervezet jogi igazgatója az Integritás Hatóság (IH) elnökével közölt újabb ügyészségi gyanúsítások apropóján. A szakembert Biró Ferenc IH-elnököt érintő újabb bűncselekmények gyanújáról kérdeztük. Mint arról beszámoltunk, az elnököt már összesen 87 millió forintra elkövetett hűtlen kezeléssel gyanúsítja a Központi Nyomozó Főügyészség (KNYF).
Az uniós források felhasználásának ellenőrzésére, uniós nyomásra létrehozott Integritás Hatóság elnökével szemben ez a második gyanúsítási kör: egy hónappal ezelőtt hűtlen kezelés és hivatali visszaélés miatt hallgatták ki. A KNYF mostani közlése szerint Biró egy külföldi székhelyű céget bízott meg a hatóság brüsszeli külképviseletének felállításával és működtetésével. Emellett két másik szerződést is kötött a céggel: az egyik az IH stratégiai kommunikációjának ellátásáról, a másik pedig a lobbitevékenységről szólt. Emellett azt is terhére róják, hogy egy családi ismerősét bízta meg havi 2 millió forintos fizetésért azzal, hogy a tervezett Integritás Akadémia mellett működő három személyből álló Rektori Tanács tagja legyen, aki emellett részt vett egy tanterv kidolgozásában. Ebben a tantervben olyan témakörökben tervezett oktatást, mint „A halál hagyományos és modern értelmezése és a létkorrupció összefüggései. A halál utáni exisztencia és az integritás helyreállítása”.
A történtek okán megkerestük Ligeti Miklóst, a Transparency International jogi igazgatóját, aki azt mondta: a Transparency International Magyarország az ügy kirobbanásának kezdetétől fogva hangsúlyozza, ha a gyanúsításban megfogalmazottak igazak, akkor az védhetetlen. Ennél többet azonban ezúttal nem kívánt mondani, az ügyészség által megfogalmazott bűncselekmény-gyanúkról sem. Ligeti Miklós a januári meggyanúsításkor arról beszélt, hogy a botrány arra tűnik alkalmasnak, hogy megalapozzon egy „elmozdítási akciót” az Integritás Hatóság elnökével szemben.
Januárban azzal gyanúsították meg Biró Ferencet, hogy az ügyészség szerint a feleségének is béreltetett egy autót havi félmillió forintért az IH-val. Ezzel megszegte a vagyonkezelési szabályt, amivel 14 millió forint vagyoni hátrányt okozott. Az elnök azzal védekezett a nyilvánosság előtt, hogy nem bérelt neki autót, hanem az általa használt hivatali autót vezette néha, de szerinte ez nem egyedi az állami és a magánszektorban sem. A másik akkori gyanú szerint korlátozta a másik két igazgatósági tag jogköreit, de Biró ezt is tagadta. Azt nyilatkozta: kifejezetten a személyét támadták, és ezen keresztül az Integritás Hatóságot kívánták ellehetetleníteni.
A legutóbb közölt gyanúk ennél vaskosabbnak látszanak, a kárértéket tekintve különösen, hiszen a KNYF már összességében 87 millió forintról beszél. Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő kifejezetten kíváncsi Biró Ferenc magyarázatára a friss gyanúsítások után. Lapunknak megjegyezte, az ügyészségi tájékoztatás szerinte meglehetősen hasonlít az általa szervezett korrupcióinfóhoz. Felvetésünkre, hogy szerinte az elnöknek távoznia kell-e az Integritás Hatóság éléről, Hadházy azt felelte: nagyon kíváncsi Biró Ferencnek a családi ismerősével kötött szerződésre és „A halál hagyományos és modern értelmezése és a létkorrupció összefüggéseire”. Szeretné tudni, hogy valódi-e az erről szóló dokumentum, de a megbízás körülményeit tisztáznia kell az elnöknek, ez vonatkozik a külképviselet létrehozását érintő gyanúra is. Hadházy viszont – vitatva az ügyészség álláspontját – azt mondta: az unióval való kapcsolattartás feladata a hatóságnak. A külképviseletről szóló szerződéseket is látni szeretné, ha ezt nem hozzák nyilvánosságra, szavai szerint ki fogja azokat kérni. Emlékeztetett továbbá, hogy a januári, autóról szóló gyanú esetében egészen más volt Biró Ferenc magyarázata, mint az ügyészség állítása. A politikus úgy véli, ha valósak a gyanúban szereplő ügyek, annak kell, hogy legyen következménye.
A politikus hozzátette: meggyőződése, hogy a Biró Ferencet érintő eljárás azért indult el, mert a hatóság jobban működött, mint az várható volt. – Ha rákérdezek egy fideszes, milliárdos értékű ügyre, a legfőbb ügyész mindig azt mondja, hogy „folyamatban lévő ügyben nem nyilatkoznak”. Az Integritás Hatóság elnökének ügyében most valamiért máshogy van. Ez viszont szerinte nem jelenti azt, hogy a felvetődött gyanúkat ne kellene kivizsgálni. Az Integritás Hatóság egyelőre nem reagált a közösségi oldalán az elnök személyét érintő fejleményekre.