Több törésvonal mentén is megosztott ország hangulata meglehetősen nyomott: csaknem kétharmados többség érzi úgy, hogy rossz irányba mennek a dolgok. A nemzet legsúlyosabb problémájának az egészségügy helyzetét látják az emberek, de a korrupció és az oktatásügy helyzete is sokakat nyomaszt - derül ki a Medián közvélemény-kutató pénteken megjelentetett felméréséből.
Az 1500 fő telefonos, véletlenszerű megkérdezésével zajló elemzés során a válaszadók 51 százaléka vélte úgy, hogy a legnagyobb gond az egészségügy helyzetével van, 17 százalékuk a korrupció elterjedtségét, 16 százalékuk az oktatásügyet, 13 százalékuk pedig a szegénységet tartja a legsúlyosabb problémának. Tegyük hozzá, a közéleti kérdésekben adott válaszokat erősen befolyásolja a válaszadók pártpreferenciája. A Fidesz-szimpatizánsok 79 százaléka elégedett az ország jelenlegi helyzetével, a Tisza Párt támogatóinak 98 százaléka viszont mélyen elégedetlen.
A pártok mozgósítása viszont a rossz közhangulat ellenére is sikeresnek látszik: az EP-választás fontosabb résztvevőinek szavazói négyötödösnél is nagyobb arányban állítják, hogy június 9-én biztosan az urnákhoz járulnak. Bár az ilyen kijelentéseket nem szabad nagyon komolyan venni, magas részvételre lehet számítani – jegyzi meg a Medián. A választani tudó biztos szavazók között 50 százalékon áll a Fidesz, 27 százalékon a Tisza Párt, míg a baloldal hárompárti összefogása (DK–MSZP–Párbeszéd) 9 százalékon. A válaszadók körében 5 százalékon áll a Mi Hazánk, 4 százalékon a Magyar Kétfarkú Kutya Párt és 3 százalékon a Momentum.
Mérésük szerint a Fidesz-KDNP mandátumainak száma legalább 11 lehet, de ez a szám végeredményben attól függ, hogy az 5 százalékos küszöböt megközelítő, de azt el nem érő pártlisták, tehát a Mi Hazánk és a Magyar Kétfarkú Kutya Párt listája végül bejut-e az Európai Parlamentbe. Ha egyikük sem, a Fidesz mandátumainak száma 13, ha egyikük igen, akkor 12 lehet.
A második helyre a rendkívüli gyorsasággal feltörő Tisza Párt került az elemzésben, ők 6 mandátumra esélyesek. A DK-MSZP-Párbeszéd 2 EP-mandátumra számíthat. A már említett Mi Hazánk és az MKKP voksai hibahatáron mozognak, és legfeljebb 1-1 mandátumot szerezhetnek. A Medián szerint a Momentum ugyanakkor kissé visszaesett az elmúlt egy hétben – a szavazóképes választók 2 százaléka, a választani tudók és a biztos választók 3-3 százaléka voksolna jelöltjeikre, és ez alapján be sem jutnának az Európai Parlamentbe. A közvélemény-kutató ugyanakkor arra emlékeztet, hogy a becslést viszonylag sok bizonytalanság nehezíti. Például az is, hogy még azoknak is, akik biztos szavazónak minősítik magukat, 25 százaléka nem tudja vagy nem akarja megmondani, hogy melyik pártlistára fog szavazni. Az utóbbiak 52 százaléka ellenzékinek mondható, és csak 24 százalékuk kormánypártinak.
A felmérésből megtudhatjuk, hogy az M1-en megrendezett választási vitát csak kevesen követték figyelemmel (minden 5. szavazó nézte csak végig, 10 százalékuk pedig a nagyobb részét látta). A válaszadók többsége szerint Magyar Péter lett a vita győztese, de a szimpátiaszavazatokat tekintve szorosan követi őt az MKKP humorista képviselője, Tóth Imre „Bruti”, míg a harmadik helyen Deutsch Tamás végzett a nézői visszajelzések alapján.
A felmérésből az is kiderül, hogy a válaszadók relatív többsége, 49 százaléka szeretne 2026-ban kormányváltást – a fiatalok héttizede, a fővárosiak és a diplomások zöme így gondolkodik, míg az ötven fölöttiek és a legfeljebb szakmunkás-végzettséggel rendelkezők többsége újabb esélyt adna Fidesz-kormánynak.