Még a fideszesek többsége szerint is bűnösök Matolcsyék az MNB-alapítványok ügyében
Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank elnöke beszédet mond a 62. Közgazdász-vándorgyûlés nyitó plenáris ülésén Nyíregyházán 2024. szeptember 5-én (Fotó: MTI/Derencsényi István)

Még a kormánypárti szavazók is erősen kritikusak az MNB-alapítványok botrányának ügyében, és csak minden harmadik ember tudta megtippelni azt, hogy mekkora összegű közpénz került veszélybe – derül ki az Europion Magyar Hang kérésére készített reprezentatív felméréséből.

A megkérdezett alig 13 százaléka mondta azt, hogy mélységében ismeri az ügyet, és további 29 százalék nyilatkozott úgy, hogy ismeri, de a részleteket nem tudta követni. 23 százalék szalagcímek szintjén értesült az esetről, míg 35 százalék egyáltalán nem hallott az Állami Számvevőszék által is feltárt ügyről. A második kérdés azt firtatta, a válaszoló fel tudja-e idézni, hogy nagyjából mekkora összeg sorsáról van szó, de csak minden harmadik ember (egész pontosan 36 százalék) választotta az 500 milliárdos opciót – érdekes, hogy a tavalyi EP választáson a Tiszára szavazók 68 százaléka jól emlékezett az összegre, míg a Fideszt támogatók 23 százaléka, vagyis közülük nagyjából minden negyedik is tisztában volt a tényekkel.

Volt egy kérdés arról is, hogy a vádak szerint az MNB-alapítványokba kiszervezett pénz egy része elveszett rossz befektetések és egyéb ügyletek miatt és ezáltal megkárosították az adófizetőket, de ezzel szemben Matolcsy György korábbi jegybankelnök szerint ezek a vádak hamisak, a pénzek nem tűntek el. Az emberek 57 százaléka véli úgy, hogy ez a pénz véglegesen elveszett az adófizetők számára (még minden harmadik kormánypárti szavazó is ezt gondolja), míg a teljes népességből csak nagyjából minden tizedik ember gondolja azt, hogy a pénz megvan és nem veszett el. 31 százalék nem tudja megítélni, hogy kinek van igaza. Korcsoport szerint a legpesszimistábban a hatvan év fölöttiek, náluk három emberből kettő gondolja azt, hogy bottal üthetjük a pénz nyomát. Még náluk is pesszimistábbak a diplomások és a magas jövedelműek, előbbi csoport 71, utóbbi 68 százaléka látja így.

„Aki Matolcsyt mond, Vargát is mond” – a jegybanki botrány, és ami mögötte van
Facsinay Kinga, Hajdú Péter

„Aki Matolcsyt mond, Vargát is mond” – a jegybanki botrány, és ami mögötte van

Százmilliárdok égtek el a Matolcsy György vezette jegybank körül, a botrány túlmutat az alapítványokon.

A közvélemény-kutatás rákérdezett arra is: a válaszadó számít-e arra, hogy az ügy központi szereplőit, Matolcsy György korábbi jegybankelnököt és fiát, Matolcsy Ádámot felelősségre vonják-e az ügyben. A válaszolók alig kilenc százaléka gondolja azt, hogy nem, mert nem követtek el büncselekményt, de az emberek 51 százaléka nem optimista abban a tekintetben, hogy lesznek büntetőjogi következményei az ügynek – ők ugyanakkor bűnösnek gondolják a két főszereplőt. Nagyjából minden harmadik ember (30 százalék) véli úgy, hogy mindkettőjüket felelősségre fogják vonni, és alig 3 százalék nyilatkozott úgy, hogy Matolcsy György viszi el a balhét. Ennél a kérdésnél csak a kormánypárti szavazók alig 21 százaléka mondta azt, hogy nem követtek el bűncselekményt, 30 százalékuk pedig azt a válasz jelölte meg, hogy a két főszereplő bűnös, de meg fogják úszni. A Fdeszre szavazóknál a legmagasabb százalékot, 32-őt az a válasz kapta, hogy idősebb és ifjabb Matolcsyt is felelősségre fogják vonni. A Tiszára szavazók 71, más ellenzéki pártok támogatóinak 60 százaléka véli azt, hogy a két Matolcsy bűnös, de nem fogják felelősségre vonni.

Az utolsó kérdés a kecskeméti érintettekre vonatkozott. Így szólt: „az ügyben a kecskeméti egyetem fenntartója, a Neumann János Egyetemért Alapítvány is érintett. Szerinted emiatt le kéne mondani az olyan politikusoknak, mint Lezsák Sándor parlamenti képviselő, Szemereyné Pataki Klaudia polgármester és Gaál József kecskeméti alpolgármester?” A válaszadók többsége (51 százalék) úgy válaszolt: a politikusoknak le kell mondaniuk, és ezt még minden harmadik kormánypárti szavazó is így gondolja.

Az Europion (korábban Opinio Institute) Magyarország első számú és leggyorsabb piac- és közvélemény-kutató alkalmazása, 2021 óta végez ügyfeleinek és médiapartnereinek rendszeres kutatásokat. Az adatfelvétel mobilapplikációs és webes felületen zajlik. Az Europionnak jelenleg több, mint 12.000 felhasználója van és a bővülő bázis rekrutációs stratégiája mögött első számú szempont az országos reprezentativitás. A paneltagok app- és web-notifikáción valamint e-mail alapú hírlevelekben értesülnek a minden nap publikált új kérdőívekről, az aktív részvételt különböző tárgyi ajándékok, nyereményjátékok és pontokkal beváltható e-voucherek ösztönzik. Az Europion legújabb kutatásai az E-magazinban és a gyorsfelmérések alatt olvashatóak.