
Nem vagyok egészségügyi dolgozó. Azért vagyok itt, mert kétségbeejtőnek tartom az egészségügy helyzetét és szolidáris vagyok minden orvossal és ápolóval, akiknek a hivatástudatával visszaél a a kormány. Nekik és nem a hatalomnak köszönhető, hogy még nem omlott össze a rendszer – mondta a Magyar Hangnak egy, a Magyar Orvosi Kamara (MOK) demonstrációjára igyekvő középkorú hölgy a Kossuth téri metrókijáratnál.
A MOK szombat délután 2 órára hirdetett demonstrációt azért, hogy felhívják a figyelmet a hazai egészségügyi ellátórendszer hosszú ideje megoldandó és mind súlyosabb problémáira. A Közös kiállás egy jobb egészségügyért című rendezvény előtt fél órával még igen szellős Kossuth tér negyed 3 körülre már teljesen megtelt, a zászlók és transzparensek alapján pedig igen sokan érkeztek vidékről.
Egy Kiskunfélegyházáról érkező 40 év körüli orvos kérdésünkre elmondta, meglepte, hogy ilyen sokan kijöttek a térre, mivel kollégái között is tapasztalja az apátiát, A MOK által képviselt célokkal bár többségük egyetért és önként is vállalják a tagdíjfizetési kötelezettséggel járó kamarai tagságot, de belefáradtak az ellátás fenntartásához szükséges szélmalomharcba és abba, hogy egy parancsuralmi rendszerben kell boldogulniuk.
Egy fehér köpenyt viselő hölgy pedig arról beszélt, egy fővárosi intézmény ápolójaként látogatott ki a Kossuth térre, mert szerinte a demonstráció nem csak az orvosokról szól, hanem az egész egészségügyi ellátórendszer – benne a betegek, a szakdolgozók, a mentők és más kiszolgáló szakmák – sanyarú helyzetéről. Éppen ezért szomorúnak tartja, hogy azon épp a legkiszolgáltatottabb helyzetű egészségügyi dolgozókat elvileg képviselni hivatott Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara (MESZK) nem vesz részt. Szerinte a MESZK az egészségügyi dolgozók megosztásában érdekelt, épp úgy, mint az egészségügyi kormányzat, élén Takács Péter államtitkárral és Pintér Sándor belügyminiszterrel. – Meg kell mutatnunk, hogy képesek vagyunk összefogni – tette hozzá.

A közönség körében a legnagyobb sikere Hábetler András háziorvos és operaénekes beszédének volt, aki talán a legnagyobb tapsot akkor kapta, amikor azt mondta, a parlamenti döntéshozóknak egyszer végig kellene ülniük 12 órát egy sürgősségi betegellátó osztály várótermében. Szintén nagy tapsot kapott akkor is, amikor arról beszélt, az orvostársadalomnak adóssága van a szakdolgozók felé is, akik emberfeletti munkát végeznek, miközben nincsenek megbecsülve. Hábetler egy ponton megkérdezte a közönséget, hányan vannak olyanok, akik nem egészségügyisek. A közönség csaknem fele felemelte kezét.
A demonstráció fő szónoka Álmos Péter, a MOK elnöke volt, aki azt kérte a magyar társadalomtól, hogy álljanak melléjük. Az ágazat problémáinak részletezése – alulfinanszírozottság, az egészségügyi dolgozók túlhajszoltsága, a háziorvosi ellátás hiányosságai – után bejelentette, hogy az orvosi kamara összehívja az egészségügyi kerekasztalt, ahol az ágazat szereplői, a gyógyítók és a betegek képviselői is szót kapnak. Céljuk, hogy egy szolidáris egészségügyi rendszert teremtsenek meg.
A MOK demonstrációjáról készült összefoglalónkat ITT olvashatja.