Megduplázta vizsgálatai számát az Integritás Hatóság
Novák Katalin köztársasági elnök (k), mellette Dabóczi Kálmán alelnök (b), Bíró Ferenc elnök (b2) és Molbusz Tímea alelnök (j2), valamint Windisch László, az Állami Számvevőszék elnöke (j2) az Integritás Hatóság vezetőinek kinevezésén a Sándor-palota Tükörtermében 2022. november 4-én (Fotó: MTI/Máthé Zoltán)

Míg 2022-2023-ban csak 15 vizsgálata volt az Integritás Hatóságnak, addig az idei évben már duplázódott a szám. 2024-ben 33 vizsgálata volt a hatóságnak, ebből 23 folyamatban van – tudta meg a Népszava.

Ennél is nagyobb mértékben, háromszorosára emelkedett a hatóság által vizsgált ügyekben érintett Európai Uniós források értéke. A 2023-ig lezárt vizsgálatok 57 milliárd forintot érintettek, a jelenleg folyamatban lévő 23 vizsgálatban a hatóság már 171 milliárdos EU forrás kapcsán vizsgálja, hogy nem történt-e valami szabálytalanság.

Ligeti Miklós a Transparency International Magyarország (TI) jogi igazgatója a Népszavának azt mondta, mára bebizonyosodott, hogy a NER – szemben annyi más hatósággal – nem ejtette fogságba az Integritás Hatóságot, láthatóan függetlenül tud működni. Ennek a szakértő szerint két oka lehet: egyrészről a mára 109 fővel üzemelő IH a szakembergárdáját javarészt a versenypiacról toborozta – maga az elnök Biró Ferenc is az üzleti világból érkezett. Ugyanakkor az is tény, hogy a NER rendszere egyelőre nem gondol az IH-ra igazi veszélyként, mivel a hatóság jogköre meglehetősen szűkre szabott. Így igazi, nyomozati jogkörei nincsenek, erősen korlátozott az adathozzáférési lehetősége. Ennek kapcsán az IH elnöke korábban Brüsszelben áprilisban egyenesen úgy fogalmazott: „az IH nem tudja ellátni a feladatát, amiért létrehozták, vagyis hogy feltárja, megelőzze és kivizsgálja az uniós pénzügyi támogatások szabálytalan felhasználását.”

A lap emlékeztetett, hogy az IH már tavaly törvénymódosító javaslatot küldött az Igazságügyi Minisztériumnak (IM) amelyben arra kérték a tárcát, hogy a „közvagyon megóvása érdekében” bővüljenek a jogosultságaik, kötelezővé váljanak a vizsgálat utáni ajánlásaik, hozzáférjenek a releváns adatbázisokhoz. Illetve az IH lényegében nyomozati jogköröket is kért, például azt hogy bizonyítékokat foglalhasson le, házkutatásokat végezhesse és tanúkat hallgathasson ki. Úgy tudják, hogy a tárca mostanáig nem válaszolt érdemben a hivatal javaslatára.