Megfelelő konzultációt kell folytatni a helyi önkormányzatokkal – üzente az Európai Bizottság
Karácsony Gergely budapesti, Rafał Trzaskowski varsói és Zdeněk Hřib prágai főpolgármester.

A brüsszeli testület válaszolt a budapesti és varsói főpolgármestereknek az uniós újjáépítési alap forrásaival kapcsolatos levelére.

Levelet küldött az Európai Bizottság Karácsony Gergelynek és Rafal Trzaskowski varsói főpolgármesterek, amelyben világossá tették: nem hagyják annyiban, hogy kihagyták az önkormányzatokat a tervezésből – írja a Telex. A portálnak Jávor Benedek, a főváros brüsszeli képviselet-vezetője arról beszélt az Európai Tanácsban így megvétózhatják majd az Orbán-kormány pénzköltési terveit.

A bizottság levelében azt írta a budapesti főpolgármesternek, ösztönzik, hogy a tagállamok vonják be az érdekelt feleket (ideértve a helyi önkormányzatokat is) a nemzeti helyreállítási és rugalmassági terveik előkészítésének folyamatába, a jó kormányzás biztosítása érdekében.

Közösen fordult az Európai Bizottsághoz Karácsony Gergely és Ujhelyi István az újjáépítési források miatt
Magyar Hang

Közösen fordult az Európai Bizottsághoz Karácsony Gergely és Ujhelyi István az újjáépítési források miatt

A politikusok azt sérelmezik, hogy szerintük a kormány nem folytat párbeszédet a forrásokkal kapcsolatban az önkormányzatokkal és civilekkel.

A magyar és lengyel főváros első emberei még január végén Ursula von der Leyennek címzett levelükben jelezték, az uniós szabályokkal ellentétben a magyar és a lengyel kormány nem tárgyalt érdemben, így figyelembe sem vette városaik szükségleteit és fejlesztési terveit akkor, amikor az uniós helyreállítási alap (korábban Next Generation EU, vagy újjáépítési alap) pénzeinek elköltéséről döntött.

A válaszlevélben Von der Leyen kabinetfőnöke megjegyezte, „a tagállam által benyújtott tervnek tartalmaznia kell a részletes összefoglalót a nemzeti keretekkel összhangban lefolytatott konzultációs folyamatról. Ebbe a folyamatba a helyi és regionális hatóságokat, szociális partnereket, civil társadalmi szervezeteket, ifjúsági és más szervezeteket, azaz valamennyi érintett be kell vonni, ahogyan – ha ez lehetséges – a nemzeti programok végrehajtásába is”.

Hozzátették: megfelelő konzultációt kell folytatni a helyi önkormányzatokkal, méghozzá a helyreállítási alap jogi kereteivel összhangban. Épp ezért Brüsszelben bíznak abban, hogy Budapest és Varsó városa hozzá tud járulni a megfelelő helyreállítási, újjáépítési tervekhez, és így ellenálló képességük fejlődéséhez.

Uniós pénzek: valódi társadalmi párbeszédet várnak a civil és szakszervezetek álegyeztetés helyett
Hajdú Péter

Uniós pénzek: valódi társadalmi párbeszédet várnak a civil és szakszervezetek álegyeztetés helyett

Minősíthetetlenek a kormányzati dokumentumok az EU-s fejlesztési alap felhasználásáról. Még videós egyeztetésre sem méltatja a társadalmi partnereket a kormány.

A fővárosi önkormányzat brüsszeli képviseletét ellátó Jávor Benedek a levéllel kapcsolatban a Telexnek arról beszélt, „a bizottság levele egyértelművé teszi, az uniós intézményrendszer nem engedheti meg magának, hogy a nemzeti kormányok homályos víziókat, ellenőrizhetetlen, senkivel sem egyeztetett elképzeléseket nyújtsanak be, valódi fejlesztési, újjáépítési tervek helyett”.

A politikus szerint „a következő hetekben a kormánynak bizonyítania kell majd, hogy minden érintett felet bevont a tavaly év végén bemutatott, ám máig csak vázlatosan, meglehetősen »sajt papírnak tűnő« formában közzétett újjáépítési programja kidolgozásába, az egyeztetést pedig, mint a levél is mutatja, nem lehet majd elbliccelni”.

Jávor azt is hozzátette, novemberben ismertetett elképzelések bemutatása egyáltalán nem tekinthető kielégítő adatszolgáltatásnak sem: a jogszabály ugyanis kifejezetten előírja, hogy a kormánynak a végleges, kidolgozott terveket kell érdemben egyeztetnie az érintettekkel.

Elárulta az MSZP, hogy mire költené az uniós forrásokat
Magyar Hang

Elárulta az MSZP, hogy mire költené az uniós forrásokat

Hét pontban foglalta össze Ujhelyi István szocialista EP-képviselő a pártja álláspontját a következő hét éves uniós költségvetéssel kapcsolatban.

– Mi mindent meg fogunk tenni azért, hogy az általunk képviselt fővárosiaknak legyen beleszólása abba, hogy mit építünk, támogatunk és fejlesztünk minden idők legnagyobb uniós válságkezelési csomagjából. Ezt a pénzt ugyanis az Európai Unió azért adja Magyarországnak, hogy az valóban kilábaljon a válságból, nem azért, hogy a haverokat újabb megrendeléshez juttathassa a kormány – mondja Jávor Benedek. A politikus szerint, ha ez mégsem lenne világos itthon, az Európai Bizottság felelőssége figyelmeztetni a kormányt. A fejlesztési terveket egyébként az állam- és kormányfőket tömörítő Európai Tanácsnak kell jóváhagynia, így – ahogy most a Telex is írja – Orbán Viktor még ott is szembesülhet egy vétóval.

Jávor még azt is elmondta, nem céljuk, hogy konfliktus legyen, hanem hogy „a magyar polgárok, úgy a fővárosiak, mint más városokban élők tudják, és értékelhessék, hogy mire megy el ez a hatalmas forrás. Nem engedhetjük meg, hogy az érintettek bevonása nélkül, a tudtukon kívül szórja el ezt a gigantikus forrást a kormány”.