Meghátrált a  kormány az óvodák átalakítása ügyében
Képünk csak illusztráció! (Fotó: BBC Creative/Unsplash)

„Az óvoda szervezése továbbra is a fenntartók és az igazgatók döntéskörébe fog tartozni. Akik úgy látják jónak, hogy vegyes csoportban tudják jobban megoldani a munkát, azok vegyes csoportban fognak dolgozni, akik a ’homogén irányban’, tehát az azonos életkor mellett teszik le a voksukat, akkor ők abban tudnak dolgozni” – mondta Balatoni Katalin, a Belügyminisztérium köznevelési helyettes államtitkára pénteken az M1-en.

A BM év elején bocsátotta véleményezésre azt a rendelettervezetét, amelyben külön, fejlesztő pedagógiai tevékenység szervezését írta le a nagycsoportos gyermekek számára. E szerint a legalább három csoporttal működő óvodákban az iskolakezdés előtt álló gyerekeket külön csoportokba kellett volna tenni, ha a létszámuk eléri a köznevelési törvényben meghatározott 13 fős minimumot.

Balatoni az M1-nek azt mondta, a tervezettel azért kezdtek el foglalkozni, „mert ez – amikor a gyermekek az óvodából átkerülnek az iskolába – egy nagyon fontos életszakasz, és ennek a sikeressége jelentős kulcs a gyermek további életében”. Ezzel kapcsolatban nincs is vita, ezt évtizedek óta hangsúlyozzák pszichológusok, oktatási szakértők. A BM tervezete ugyanakkor – bírálói szerint – az óvodák „iskolásítását” jelentette volna, ami épp ellentétes a kívánatos változtatásokkal, azaz, hogy az iskolák első éveinek szellemiségét igazítsák az óvodákhoz, írta meg a hírt közlő hvg.hu, amely emlékeztet arra: a Szülői Hang petíciót is indított a tervezet ellen, amit több mint 18 ezren alá is írtak. Mint írják, a tiltakozást tovább folytatják, mert elvárják, hogy a fenntartók se avatkozzanak be az óvodák szakmai döntésébe a csoportok szervezését illetően.