Megkezdték a Magyar Rádió atombunkerének bontását
Tiltakozás a Magyar Rádió épületeinek védelmében a Pollack Mihály téren (Fotó: Magyar Hang/Csécsi László)

Megkezdték a Magyar Rádió székházában található atombunker bontását, derült ki a Telex cikkéből. Az atombunkerrel és az általa jelentett akadállyal tavalyi cikkünkben foglalkoztunk.

Az objektumot még 1952-ben építették, a cél nyilvánvalóan az volt, hogy egy – a hidegháborúban folyamatosan rettegett – atomcsapás esetén is lehessen rádióadást sugározni. (Más kérdés, hogy ilyesmire valóban lett volna-e lehetőség egy ilyen végzetes történés után.) A józsefvárosi bunker építését Rákosi Mátyás rendelte el, megépítéséhez pedig mindössze hat hét kellett. Meglepő lehet az atombunkerekről való elképzelésünkhöz képest az is, hogy ezt nem a föld alá, hanem az Esterházy-palota mellé emelték, később pedig a hatvanas években köré építették a Magyar Rádió székházát.

Atombunker akaszthatja meg a Magyar Rádió épületeinek bontását
Ficsor Benedek

Atombunker akaszthatja meg a Magyar Rádió épületeinek bontását

Mit kezd a NER minden falon áthatoló akarata a Rákosi-korszak áthatolhatatlan falú mementójával?

Az objektum rendelkezett egy titkos, csak kifelé nyíló kijárattal is, amely a Pollack Mihály tér egyik csatornafedelénél végződött. A bunker falai három méter vastagok voltak, bent pedig négy kisebb helyiséget stúdiónak alakítottak ki, ezeknek önálló villany- és vízellátásuk, légkeverő és légtisztító berendezésük volt. Végül sosem sugároztak innen adást. Az előző évtizedben ugyanakkor felvetődött, hogy az állambiztonság innen hallgatta le a rádió munkatársait, Zinner Tibor történész szerint pedig ez elképzelhető is volt. Az objektumot egy időben irattárként hasznosították.

A területen a Pázmány Péter Katolikus Egyetem új campusát építik, bár többen ellenezték, hogy a Magyar Rádió történelmi épületét lebontsák. Ezt végül tavaly szeptemberben kezdték meg. A régi épületek helyén háromszázmilliárd forintból új diáknegyed épül majd.