Megszüntették a hivatali visszaélés miatt indított eljárást Hadházy megfigyelési ügyében

Megszüntették a hivatali visszaélés miatt indított eljárást Hadházy megfigyelési ügyében

Hadházy Ákos (Fotó: Magyar Hang/Végh László)

Támogassa a Magyar Hangot!

Legyen Ön is előfizetőnk, rendelje házhoz a Magyar Hangot! Ha más módon támogatná a lapot ebben a nehéz helyzetben, azt is megteheti (PayPal és bankkártya is)! Köszönjük! ELŐFIZETEK

Bűncselekmény hiányában megszüntette a hivatali visszaélés bűntette miatt folytatott eljárást a Budapesti Regionális Nyomozó Ügyészség Hadházy Ákos és más politikusok állítólagos megfigyelési ügyében.

A Blikk május 11-én írt arról, hogy engedély nélkül figyelhettek meg embereket a Budapesti Rendőr-főkapitányság Felderítő Osztályának nyomozói az elmúlt években. Azt is írták, hogy tudomásuk szerint a célszemélyek között volt a mentelmi joggal rendelkező, független országgyűlési képviselő, Hadházy Ákos, valamint a városligeti fák kivágása és a terület beépítése ellen tüntető Ligetvédők csoportjának több tagja és egy ismert celeb is. 

A Budapesti Regionális Nyomozó Ügyészség azonban most a hivatali visszaélés bűntette miatt folytatott eljárást bűncselekmény hiányában megszüntette – olvasható a közleményükben.

A Központi Nyomozó Főügyészség tájékoztatása szerint egy más bűncselekmény miatt folyamatban lévő ügy gyanúsítottja tett feljelentést, mert álláspontja szerint a Budapesti Rendőr-főkapitányság Felderítő Főosztályának korábbi volt vezetője 2017 őszétől számos alkalommal adott utasítást engedély nélküli megfigyelésekre .

A feljelentés szerint a megfigyelések során az érintett személyek – köztük a mentelmi joggal rendelkező Hadházy Ákos országgyűlési képviselő, valamint a „Ligetvédőkhöz” tartozó személyek – mozgását fényképfelvételekkel is dokumentálni kellett, amely fotókat egy közös üzenetküldő csoportba töltöttek fel a részt vevő rendőrök.

A vonatkozó jogszabályok alapján a Budapesti Rendőr-főkapitányság személyi állománya szolgálati feladataik ellátása során részt vesznek a Budapest területén tartott – a sportrendezvény és a gyülekezési jog hatálya alá tartozó – rendezvények biztosításában.

A közlemény szerint ezen nyilvános rendezvényeken készített felvételek nem azonosíthatók a büntetőeljárásról szóló törvény szerinti rejtett figyeléssel. A nyilvános rendezvények, tüntetések célja amúgy is az, hogy a résztvevők a nyilvánosság előtt fejthessék ki véleményüket, vállalva azt is, hogy az eseményen róluk felvételeket készítenek. A gyülekezés biztosításában résztvevő rendőrök a rendezvények előtt és azt követően nem figyelték meg az országgyűlési képviselőket, ilyet maga a feljelentés sem állított – írta a 444 által idézett közleményben az ügyészség.

Az ügyészség szerint megállapítható tehát, hogy a feljelentő összekeverte a büntetőeljárásról szóló törvényben szabályozott, valamely bűncselekmény elkövetésével kapcsolatban alkalmazott rejtett figyelést mint leplezett eszközt és a hivatkozott rendezvénybiztosítások során a rendészeti célból és a gyülekezési joggal kapcsolatban végrehajtott biztosítási tevékenységet. A rendőrségnek ugyanis joga és kötelessége megfelelő intézkedéseket foganatosítani a rendezvények biztonságos lebonyolítása érdekében, és e célból akár felvételt is készíteni az ott nyilvánosan megjelenő személyekről, így akár országgyűlési képviselőről is.

Az állított jogellenes megfigyelésekkel kapcsolatos ügyrészt az ügyészség külön eljárásban bírálta el, az alapügy nyomozása továbbra is folyamatban van.

Hadházy Ákos a Facebookon reagált az ügyészségi közleményre: szerinte az ügyészség úgy „cáfolta” a megfigyelési ügyet hogy közben elég súlyos dolgokat beismert a rendőrségről.

– A „nyomozás” szerint semmi nem történt, csak nyilvános rendezvényen figyeltek meg – többek között – engem, mint mentelmi joggal rendelkező képviselőt – tette hozzá, majd így folytatta: „ezek szerint az ügyészség sem cáfolja, hogy a BRFK Felderítő Főosztályának fedett nyomozói vegyültek a tömegben és figyelték meg a tüntetőket”.

A képviselő ebből azt a következtetést vonja le, hogy ezek szerint valóban rendszeresen voltak titkosrendőrök a tömegben és azok feladata képviselők megfigyelése is volt.