Mezőszemerén gaz veri fel az állami húszmillióból félig felújított sportpályát

Mezőszemere sportpályája a Google Mapsen

Hét évvel ezelőtt húszmillió forintos beruházást ígért a Heves megyei Mezőszemere önkormányzata a lakosoknak. A pénzt sportpálya felújítására költötték, ám az önkormányzat eléggé ráfizetett a történetre: a Belügyminisztérium egy ellenőrzést követően visszakérte a 20 milliós támogatást, annak kamataival együtt.

Mezőszemere egy Heves és Borsod-Abaúj-Zemplén megye határán elhelyezkedő, mindössze ezer fős kistelepülés. A község 2017-ben 20 millió forintos támogatást nyert a Belügyminisztériumtól sportinfrastruktúra fejlesztésére. A projekt a településen található sportpálya felújítását, újjáépítését célozta, azonban valahol hiba csúszott a tervekbe, a sportpálya ugyanis az Átlátszó információi szerint mára használhatatlanná vált, ráadásul az önkormányzatnak vissza is kellett fizetnie a kapott támogatást. A projekt kapcsán a füvesítés volt a vitás kérdés, most bírósági úton próbálja meg eldönteni a kivitelező cég és az önkormányzat, hogy kinek van igaza.

Mivel a beruházás összege nem haladta meg a közbeszerzési törvényben meghatározott 25 millió forintos értékhatárt, az önkormányzat meghívásos alapot kért árajánlatot öt ajánlattevőtől. A nyertes a legalacsonyabb összeget (bruttó 22,6 millió forintot) kérő, Bódi Művek Kft. lett, amelynek ügyvezetője és többségi tulajdonosa Bódi Zsolt fideszes egri közgyűlési képviselő. Bár ők referenciát sportpálya építés, vagy felújítás terén nem tudtak adni, ám így is megkapták a megbízást. A másik négy „versengő” ajánlattevő között igen érdekes összefüggéseket szúrt ki az egripost.hu: az egyik cég, a Cél Eger Kft. ügyvezetője Szarvák Zsolt, aki a Vállalkozók a Városért civil szervezet vezetőségében együtt ül Bódival. Ennél is pikánsabb, hogy a szintén ajánlatot tevő AK-VA BAU Kft. pontosan ugyanarra az egri címre (Kertész u. 59.) van bejegyezve, mint a Vállalkozók a Városért.

Az Átlátszó azt írja: a vállalkozási szerződésben az elvégzendő munkák a sportpálya felújítása mellett egy kisebb méretű pálya, kerítés, védőháló, futópálya és atlétikai építmények mint távolugró gödör és súlylökő kör építését is magukban foglalták, illetve az ehhez kapcsolódó földmunkákat, burkolatok készítését, továbbá park- és kertépítést is. Mindennek a kivitelezésére a pályázati elszámolás szabályai szerint mindössze két hónap állt rendelkezésre, hiszen a szerződést már eleve csak egy évvel a támogatás odaítélése után írták alá. Ez nem meglepő módon nem sikerült, december közepére világossá vált, hogy a közelében sem járnak a munkálatok befejezésének. Csakhogy, amennyiben ezt hivatalosan is elismerik, kénytelenek lettek volna visszafizetni a pénzt az államnak. Így aztán a polgármester javaslatára az a sajátos döntés született, hogy teljesítés hiányában (az egyik képviselő becslése szerint nagyjából 30 százalékban készült el a beruházás) is kifizetik a Bódi Műveket.

Ennek azonban az volt a feltétele, hogy a cégnek április végéig el kellett végeznie a szükséges munkálatokat. Illetve el kellett volna. A megbízás, majd a kifizetés terén is megnyilvánuló szokatlan nagyvonalúság mögött az is állhat a lap szerint, hogy a mezőszemerei polgármester, Bukta Mária elvileg független volt, ám élvezte a Heves megyei Fidesz akkori erős emberének, Nyitrai Zsoltnak a támogatását – aki pedig Bódi Zsolt párttársa, ekkoriban felettese volt.

A szakértők később arra a megállapításra jutottak, hogy az ígért munkák negyede készült el mindössze a megadott határidőre. Ennek nyomán a testület egyhangú döntéssel büntetőeljárást kezdeményezett a sportpálya kivitelezésével kapcsolatban, hűtlen kezelés gyanúja miatt. 2022 elején az Államkincstár ellenőrzése után a Belügyminisztérium úgy határozott, hogy az önkormányzatnak vissza kell fizetnie a 20 milliós támogatást a kamatokkal együtt. Jelenleg büntető és polgári peres eljárás is van folyamatban a beruházás kapcsán, az ügyészség az iratokat költségvetési csalás megalapozott gyanújával a NAV-nak továbbította. Az Átlátszó az ügy kapcsán megkereste Bódi Zsoltot is. A fideszes képviselő szerint „a füvesítés kivételével megvalósult a projekt”, az előbbire pedig csupán az öntőrendszer hiánya miatt nem került sor.