
Végigfutott a független sajtón, hogy Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke közvetlen köztársasági elnökválasztást szeretne. Hétfő este videójában is kitért erre, megismételve: „elég a piszkos politikai alkukból, és a népnek kell döntenie arról, hogy ki vezesse a hazát”. A lapunk által megkérdezett elemzők szerint tudatos politikai lépés Magyar felvetése. Ember Zoltán szerint a bejelentés a „pillanat uralásának” megnyilvánulása; Somogyi Zoltán szerint pedig elébe menne a Tisza Párt elnöke annak, hogy a Fidesz átalakítsa a közjogi rendszert.
Ember Zoltán, az Iránytű Intézet vezetője szerint a felvetés megfogalmazása kínálta magát, miután Sulyok Tamás köztársasági elnök szombaton a közösségi oldalára kirakott bejegyzéssel köszöntötte Orbán Viktor miniszterelnököt a születésnapja alkalmából. Emellett vasárnap tartották a lengyel elnökválasztás második fordulóját, amelyet a Jog és Igazságosság (PiS) pártjának jelöltje, Karol Nawrocki nyert, a hír a figyelem középpontjában állt a hétvégén.
Az elemző álláspontja szerint Magyar Péternek a közvetlen elnökválasztásról szóló felvetése a „pillanat uralásáról” szól. – A Tisza Párt elnöke a Fideszből érkezett, jól ismeri a bevált módszereket: egyrészt meg kell nyernie az esti híradót, másrészt fontos, hogy kitartson az üzenetei mellett. Ezzel a felvetéssel a figyelem középpontjába került. A közvetlen elnökválasztásnak pártállástól függetlenül abszolút többsége van a társadalomban. Ráadásul most egy csetlő-botló államfője van az országnak, aki azzal vétette magát észre, hogy gratulált a miniszterelnök születésnapja alkalmából. Sulyok Tamás ismertsége alacsony, aki ráadásul elkövette azt a hibát is, hogy amikor ezen javíthatott volna, december 31-én nem élt a televíziós üzenet lehetőségével – mutatott rá.
Somogyi Zoltán elemző is tudatos politikai lépésnek látja Magyar Péter felvetését, amely szerinte egyértelmű politikai üzenet a Fidesznek. Ezzel annak kívánt elébe menni Magyar, hogy Orbán Viktor ne léphessen egy átalakított közjogi rendszer tetejére úgy, hogy nem választják meg közvetlenül – hívta fel a figyelmet. Ez az eshetőség a kormánypárt csökkenő népszerűsége miatt vetődhetne fel. Akadtak olyan értesülések korábban, amelyek szerint mérlegelhetik a közjogi rendszer átalakítását félelnöki rendszerre. A jogi előkészületek jelei ugyanakkor nem láthatók, miközben a kormánypártoknak kétharmados, vagyis alkotmányozós parlamenti többségük van. Somogyi Zoltán úgy fogalmazott: ez egy politikai csatározás, Magyar Péter pedig ebben állást foglalt – már előre.
A közvetlen elnökválasztás az államhatalmi berendezkedésre is hatással lenne. Erős politikai felhatalmazást adna, de a jelenlegi közjogi berendezkedésben csekély jogkörök illetik meg a köztársasági elnököt. Ez az elemző szerint olyan aránytalansággal járna, ami nem szerencsés. Nem világos továbbá, hogy Magyar Péter milyen jogkörökkel bővítené az államfői tisztséget. Romániában – ahol közvetlenül választják – a köztársasági elnök képviseli az országot az Európai Tanácsban.
– Megvizsgálva viszont a miniszterelnöki pozíció súlyát a rendszerváltástól kezdve, az látszik, hogy az jelentős változáson ment keresztül Antall József miniszterelnökségétől Gyurcsány Ferencen át Orbán Viktorig. Míg akkoriban a kormánynak volt miniszterelnöke, Gyurcsány Ferenc idejére ez megfordult: a miniszterelnöknek volt kormánya, és ez azóta még inkább érvényes. Magyarországon nagyon erősek a kormányfő jogosítványai, formális és informális szempontból egyaránt. Ezért nehezen tudom elképzelni, hogy egy esetleges jövőbeli Tisza-kormányzás idején Magyar Péter ebből le akarna adni – mondta.
Szerencsés-e, hogy Magyar Péter az óellenzék témájához nyúlt? – vetettük fel beszélgetőpartnereinknek. Somogyi Zoltán szerint a választóknak ez nem fontos, Magyarra nézve pedig ebben nem lát veszélyt. A Tisza Párt elnökére véleménye szerint az lenne veszélyes, ha valóban meglépné a Fidesz a közjogi rendszer átalakítását.
– A kegyelmi botrány kirobbanása után a parlamenti ellenzék pártjai elkövették azt a hibát, hogy az emberek felháborodását unalmas közjogi keretbe akarták csatornázni – mondta az akkor még Gyurcsány Ferenc által vezetett DK hasonló kezdeményezéséről Ember Zoltán. Emlékezetes, a kezdeményezést a Momentum és a Párbeszéd is támogatta, a megmozdulás mintegy kétezer embert szólított meg. Ember Zoltán arra számít, hogy a téma elhalványul: erre utal, hogy Mészáros Lőrinc felcsúti nagyvállalkozó magánrepülős utazása a müncheni labdarúgó Bajnokok Ligája döntőre nagy nyilvánosságot kapott, és ezt követően a milliárdos nyílt levélben állt bele Magyar Péterbe. Már a nyílt levél napvilágra kerülése után reagált erre a Tisza Párt politikusa, és nem lenne meglepő, ha a belpolitikai téma maradna a nagyvállalkozó gazdagodása.