MOK: Nincsenek tartalékok az egészségügyi rendszerben
Folyosói váró a Szent János Kórház egyik épületében (Forrás: Olvasónk)

„Érdemben nincsenek tartalékok a rendszerben, jövőképre és bizalomépítésre van szükség az egészségügyben” – mondta a Telex összefoglalója szerint Svéd Tamás, a Magyar Orvosi Kamara (MOK) főtitkára egy szerdai sajtótájékoztatón, ahol a kamara ismertette a tagjai körében végzett felmérésük eredményeit.

A MOK február közepén tett közzé munkaanyagát, amelynek célja az volt, hogy az elnökség visszajelzést adjon a tárcáért felelős miniszternek az egészségügyi átalakítás hatásairól. Közel ötezer orvos részvételével készítettek felmérést arról, hogyan érzik magukat a dolgozók. A dokumentumban javaslatokat is megfogalmaztak, amikről február végén a kamara vezetése közel három órán keresztül egyeztetett Pintér Sándorral és a Belügyminisztérium egészségügyi vezetésével. Itt azt az ígéretet kapták, hogy az egészségügy átalakításánál figyelembe veszik a MOK által megküldött javaslatokat.

A szervezet szerint szakmai körökben is viták folynak arról, milyen mértékű az orvoshiány Magyarországon. Álmos Péter, a kamara elnöke a sajtótájékoztatón azt mondta: van, ahol extrém orvoshiány van, máshol egyszerűen csak hiány. Extrém hiány szerinte például az érsebészeti területen vagy a szájsebészeten van, és leginkább vidéken. Az orvoshiány enyhítésének legolcsóbb és leggyorsabb módja az alapellátás számbeli és szakmai megerősítése lenne. Viszont ehhez kevés a háziorvos, és a háziorvosi rendelők 30 százaléka nincs megfelelően felszerelve. A tájékoztatón elhangzott, a MOK ígéretet kapott arra, hogy egy külön munkacsoport fogja felmérni a háziorvosi rendelők hiányosságait. További kihívást jelent, hogy – mint a MOK felmérése rávilágít – az állami egészségügyben dolgozó orvosok 26 százaléka a következő három évben csökkentené az óraszámát, részben átmenne a magánszektorba. – Ez rémisztő adat, ha csak az orvosok 10 százaléka tenné ezt meg, az is komoly problémát okozna – mondta Álmos Péter, aki szerint ez mindenképpen egy olyan jelzés, amivel kezdeni kell valamit.

Egészségügyi reform: további osztályok bezárását jelentették be
Bodacz Péter

Egészségügyi reform: további osztályok bezárását jelentették be

A minimumfeltételek teljesítése egyre több intézménynek jelent gondot.

A felmérés szerint a válaszolók több mint fele csak közepes mértékben, vagy annál kevésbé motivált. Ennek egyik oka lehet, hogy csökken a bizalom érzése. A MOK szerint a pandémia után az egészségügyi dolgozók 82 százaléka orvosellenes hangulatot érzékel, ami megbontja az orvos és beteg közti bizalmat. A koronavírus-járvány hatalmas megterhelést jelentett az orvosoknak és ápolóknak, jelentősen növelte a kórházakban dolgozók kiégését. Ez is szerepet játszik abban, hogy most súlyos ápoló- és orvoshiánnyal néznek szembe a kórházak, sok helyen ideiglenesen osztályokat is be kellett zárni. Erre rátesz egy lapáttal, hogy a válaszolók 83 százaléka érzékel orvosellenes hangulatkeltést a hazai médiában. A motivációvesztés másik oka lehet a felmérés szerint, hogy nem jók a munkakörülmények, sok a beteg, emiatt nagy a terhelés, ez pedig az ellátás minőségének romlásához vezet. Az orvosok 38,2 százaléka inkább nem, 36,8 százaléka egyáltalán nem elégedett a munkakörülményeivel. A jelenlegi betegszám az orvosok nagy részét megterheli, alig több mint felük (51,7 százaléka) ritkán tud annyi időt szánni a betegeire, mint amennyit szakmailag indokoltnak tartana.

„A páciens végtelenül kiszolgáltatott, és erről csakis az állam tehet”
Bodacz Péter

„A páciens végtelenül kiszolgáltatott, és erről csakis az állam tehet”

Rékassy Balázs orvos, egészségügyi szakközgadász a hiányzó orvosokról és szakdolgozókról, alulfinanszírozottságról és magánellátásról. Interjú!

Álmos Péter hangsúlyozta, téves az az elképzelés, hogy az orvostársadalom motivációvesztését a hálapénz kivezetése okozta volna és hogy emiatt nőnek a kórházi várólisták. Az igaz, hogy az orvosoknak kevesebb munkahelyen kell dolgozniuk a biztos megélhetéshez, mint a hálapénz kivezetése előtt. De a várólisták a koronavírus-járvány idején nőttek meg. A sajtótájékoztatón felidézték, hogy Takács Péter egészségügyi államtitkár szerint az egészségügyben az orvosok átlagbére 2,2 millió forint. A MOK felmérése ezt nem támasztja alá, és – jegyezték meg – a bérek rendezése önmagában egyébként sem elég az orvosok motiválására. A felmérésben szereplő orvosok 77 százaléka azt mondta, akkor sem tudnának lényegesen több beteget ellátni, ha minden körülmény (infrastruktúra és bér) adott lenne hozzá. Amennyiben mindenképp több beteget kellene ellátniuk, akkor a válaszolók 55 százalékának nagy mértékben romlana a munkaminősége.

A MOK szerint az államtitkárság által említett teljesítménybérezés nem alkalmas a minőségi szolgáltatás javítására. Inkább azt eredményezheti, hogy az orvosok nem tudják ellátni a súlyosabb, komplikáltabb eseteket. Végső soron szelektálniuk kell a betegeik között.